Przejdź do treści

Rak wątroby – objawy nowotworu we wczesnym i w zaawansowanym stadium

Mężczyzna trzyma się za brzuch z powodu raka wątroby
Fot. Adiano / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z rakiem wątroby zmaga się blisko 0,5 miliona ludzi na świecie. Jest to jeden z najczęściej diagnozowanych i najbardziej złośliwych nowotworów. Pierwsze symptomy mogą być kojarzone z szeregiem innych chorób. Rak wątroby rozwija się po cichu, aby w krótkim czasie ujawnić się znienacka w zaawansowanym stadium.

Z powodu braku objawów rozpoznanie raka wątroby jest trudne. Niejednokrotnie jest to zbieg okoliczności, a pacjenci o nowotworze dowiadują się przypadkiem. Szanse na wyleczenie ma blisko 90% z nich, jeśli wielkość guza nie przekracza 2 cm. Dla nich nadzieją jest częściowa resekcja wątroby lub przeszczep narządu.

Lekarz trzyma lupę na niebieskim tle, w środku znajduje się symbol plusa. Specjalista będzie szukał odpowiedzi na mity dotyczące nowotworów, takich jak pytanie „czy rak jest zaraźliwy”.

Co to jest rak wątroby?

Rak wątroby jest litym guzem wywodzącym się z hepatocytów, które są komórkami miąższu wątroby. Ma postać unaczynionego guza otoczonego tkanką łączną. Rosnąc, powoduje trwałą niewydolność tego narządu. Rozwinięty guz może się przenieść na inne narządy. Rak wątroby z przerzutami ma bardzo niekorzystne rokowanie. Niektórzy pacjenci umierają w ciągu kilku miesięcy.

Nowotwory wątroby dzieli się na pierwotne (powstałe z hepatocytów bezpośrednio w wątrobie) i wtórne (powstałe w wyniku przerzutów z nowotworów innych narządów). Niektóre guzy wątroby są łagodne, lecz w krótkim czasie mogą ulec zezłośliwieniu.

Przyczyną zachorowania na raka wątroby jest najczęściej nadużywanie alkoholu, które doprowadza do marskości tego narządu. W marskiej wątrobie guz rozwija się szybko i w ciągu 4–6 miesięcy potrafi podwoić objętość. Inne przyczyny to: choroby wątroby na tle wirusowym, uzależnienie od środków anabolicznych i tytoniu, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych przez długi czas.

Objawy raka wątroby są zauważalne dopiero w późniejszych stadiach zaawansowania nowotworu. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium to często zbieg okoliczności.

Zobacz także

Jakie są objawy raka wątroby?

Pierwsze objawy raka wątroby to ciągłe zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. Takimi symptomami objawia się wiele innych schorzeń, więc pacjenci w ogóle nie kojarzą ich z nowotworem. Informacja o chorobie bywa dla nich zaskoczeniem.

W raku wątroby objawem wczesnych jest częsty ból brzucha po prawej stronie pod żebrami. Pacjent może odczuwać uczucie pełności po posiłku. Brzuch jest wzdęty i obolały, a dolegliwościom bólowym może towarzyszyć gorączka. Symptomy do złudzenia przypominają objawy raka trzustki.

Objawy, które powinny zaniepokoić chorego, pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium nowotworu. Pacjent cierpi na brak apetytu i stale traci na wadze. U chorego zwiększa się też obwód brzucha. Stan ten określa się mianem wodobrzusza. Zgromadzony w jamie brzusznej płyn utrudnia oddychanie i poruszanie się. Pojawiają się obrzęki nóg. Napięta skóra marszczy się i swędzi.

Innym objawem raka wątroby jest zażółcenie powłok skórnych. Żółtaczka jest skutkiem niewydolności wątroby. Chory narząd nie jest w stanie przetworzyć żółci ani oczyścić organizmu z toksyn. Może to oznaczać, że nowotwór jest już bardzo zaawansowany. W ostatnim stadium raka wątroby objawy tego typu są najczęstszą przyczyną zgonów, zwłaszcza jeśli chory zapadnie w śpiączkę wątrobową,

Objawy raka wątroby u psa są nieco inne niż objawy raka wątroby u człowieka. Zwierzę jest osłabione i cierpi na brak apetytu. Mogą mu dokuczać biegunki i wymioty po posiłkach.

Leczenie raka wątroby

Jedyną szansą na wyzdrowienie jest leczenie operacyjne, które polega na częściowej resekcji wątroby lub przeszczepie tego narządu. Pacjent otrzymuje też leki niszczące komórki nowotworowe. Jest poddawany chemioterapii. Decyzja o leczeniu zapada po ocenie stadium zaawansowania nowotworu. Służy do tego pięciostopniowa skala, określana mianem kwalifikacji barcelońskiej.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w raku wątroby z przerzutami do lub z innych narządów, rokowanie jest bardzo niekorzystne, a szansa na wyleczenie jest nikła. Takim pacjentom oferuje się leczenie paliatywne, które uśmierza ból spowodowany przerzutami. U niektórych wykonuje się zabiegi ablacji z użyciem prądu, aby im ulżyć w cierpieniu. Długość życia u tych chorych to zaledwie kilka miesięcy.

Bibliografia

Monika Pazgan-Simon, Krzysztof Simon, Rak wątrobowokomórkowy – możliwości indywidualizacji terapii u pacjentów z zaawansowaną chorobą wątroby, Post N Med 2017; XXX(05): 269-272.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?