Rak wątroby – objawy, rokowania, leczenie
Rak wątroby jest na szóstym miejscu wśród najczęściej rozpoznawanych nowotworów. Zmaga się z nim prawie pół miliona osób na całym świecie. Przerzuty nowotworu do płuc, nerek i mózgu mogą drastycznie zmniejszyć szanse na przeżycie pacjenta nawet w ciągu kilku miesięcy. Czy rak wątroby jest uleczalny? Jakie są objawy tego nowotworu? Wyjaśniamy.
Odsetek umieralności przy raku wątroby jest wyjątkowo duży, a spowodowane jest to tym, iż nowotwór objawia się zazwyczaj dopiero w zaawansowanym stadium, gdy na leczenie jest już za późno. W czasie jego rozwoju w większości przypadków występuje niewydolność innych narządów, która odbiera choremu szansę na wyzdrowienie. Jak długo można żyć z rakiem wątroby?
Nowotwór wątroby – przerzuty
Rak wątroby to podstępna choroba, ponieważ przez długi czas jej rozwoju chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości z nią związanych. O obecności guza dowiadują się przypadkiem w momencie wykonywania kontrolnych badań diagnostycznych, kiedy rak jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium choroby.
Jeśli chodzi o nowotwory, to najbardziej złośliwy jest właśnie rak wątroby. Przerzuty w jego przypadku występują najczęściej – mogą wystąpić w nerkach, płucach i mózgu, co powoduje trwałe niewydolności tych narządów i w konsekwencji śmierć chorego. Rak wątroby z przerzutami to postać bardzo źle rokująca, podobnie jak rak wątroby powstały w wyniku przerzutów z innych chorych narządów – piersi, okrężnicy, odbytnicy albo płuc.
Czynniki, które mogą powodować nowotwór wątroby:
- substancje toksyczne,
- nadużywaniu alkoholu i preparatów anabolicznych,
- palenie tytoniu,
- marskość wątroby,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,
- hemochromatoza – przyczyną tej choroby jest nadmierne gromadzenie żelaza w organizmie,
- stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
- przerzuty pochodzące z innych nowotworów.
Aby ocenić, czy rak wątroby ma ostatnie stadium, konieczna jest biopsja wątroby i tomografia komputerowa z kontrastem. Pacjent musi również wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Ewentualne leczenie zależy od ich wyników.
Zobacz także
Rak wątroby – rokowania
Długość życia z rakiem wątroby waha się oczywiście w zależności od tego, w jakim stadium wykryty został nowotwór. Zaawansowane stadia nowotworów źle rokują. Są to zwłaszcza te przypadki, w których pojawiły się charakterystyczne dla raka wątroby przerzuty.
- Najlepiej rokujące są nowotwory wykryte we wczesnym stadium, gdy guzy nie przekraczają średnicy 2 centymetrów i nie widać jeszcze przerzutów na inne narządy. U takich pacjentów można zastosować leczenie operacyjne. Ile można żyć z rakiem wątroby w takim stadium? Mówi się o tym, że chory ma możliwość przeżycia dłużej niż 5 lat. W 90% przypadków leczenie jest skuteczne. Podobną przeżywalność mają chorzy, którzy są po przeszczepie tego narządu.
- Jedynie 25% szans na przeżycie 5 lat mają pacjenci, u których wycięto spory zmieniony przez nowotwór fragment wątroby. U tych chorych istnieje duże ryzyko przerzutów na inne narządy, dlatego bardzo ważne jest monitorowanie ich stanu zdrowia pod kątem tych zmian.
- 6% chorych przeżywa około 5 lat, jeśli rak wątroby przerzuci się na węzły chłonne. Jest to drugi stopień zaawansowania nowotworu. W takich przypadkach istnieje jeszcze szansa na uratowanie pacjenta, o ile jego organizm zniesie wyniszczającą chemioterapię i ewentualną operację chirurgiczną.
- Rak wątroby z przerzutami do innych narządów ma najgorsze rokowania. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian chorzy nie kwalifikują się do leczenia, a ich szanse na przeżycie w przypadku tego stadium raka wątroby są znikome. Można jedynie zapewnić należyte leczenie paliatywne raka wątroby, które będzie łagodziło dolegliwości bólowe. Długość życia osób terminalnie chorych może być kwestią miesięcy, a nawet tygodni. Taką postacią nowotworu jest np. rak wątroby z przerzutami do płuc.
Do oceny stopnia zaawansowania nowotworu wątroby stosuje się klasyfikację barcelońską, która obejmuje cechy guza tj. jego wielkość, ilość ognisk oraz możliwość ewentualnych przerzutów. W klasyfikacji barcelońskiej bierze się pod uwagę również obecną czynność wątroby i stan ogólny chorego. Istotne są również wyniki badań laboratoryjnych. Ocena ta jest wiążąca, jeśli chodzi o dalsze postępowanie względem pacjenta.
Polecamy
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Księżna Kate w przejmującym przesłaniu: „Po prostu kochajmy i bądźmy kochani”
się ten artykuł?