Ratownik medyczny: DIC jest często jednym z pierwszych objawów, które rodzice zauważają u swoich dzieci, kiedy pojawia się sepsa
„To wcale nie jest tak, że sepsa zawsze z dużym wyprzedzeniem zapowiada swoje nadejście” – pisze na Instagramie Jan Świtała. Ratownik medyczny, znany w mediach społecznościowych jako Yanek43, apeluje, by w przypadku wystąpienia na skórze dziecka zespołu DIC, natychmiast udać się do lekarza.
Krwiste wybroczyny na skórze
„To jest jedyny DIC(k) – pick jaki wolno wysyłać koleżankom bez pytania o zgodę. Ba, jeśli twoja koleżanka jest lekarką, a coś takiego pojawiło się nagle na ciele twojego bombelka albo babci, to nawet trzeba”
W ten sposób Jan Świtała, znany na Instagramie jako Yanek43, rozpoczyna swój najnowszy wpis. Ratownik medyczny z Wrocławia opublikował na swoim profilu zdjęcie nogi jednego ze swoich pacjentów. Na fotografii widzimy krwiste wybroczyny na skórze. Jak tłumaczy Świtała, te krwiste plamy to DIC – zespół rozsianego wykrzepienia wewnątrzwnaczyniowego (ang.disseminated intravascular coagulation).
DIC pierwszym objawem sepsy
DIC jest zespołem wtórnym do wielu różnych chorób i stanów klinicznych, który może prowadzić do wstrząsu, niewydolności narządowej, a nawet śmierci. Polega on na uogólnionej aktywacji procesu krzepnięcia, który prowadzi do ograniczenia dopływu krwi do narządów i w konsekwencji do ich uszkodzenia. Jednym z objawów DIC są m.in. krwawe wybroczyny na skórze. Jak zaznacza Świtała, przyczyny powstania tego zespołu mogą być różne, ale najczęściej można go spotkać w przebiegu sepsy.
„To wcale nie jest tak, że sepsa zawsze z dużym wyprzedzeniem zapowiada swoje nadejście” – ostrzega ratownik medyczny w swoim wpisie i dodaje – „DIC jest często jednym z pierwszych (obok gorączki, „lania się przez ręce” i zaburzeń świadomości) objawów, które rodzice zauważają u swoich dzieci, kiedy pojawia się sepsa”
Yanek43 tłumaczy, że wystąpienie DIC znacznie pogarsza rokowanie pacjenta. Z tego powodu bardzo ważna jest szybka reakcja.
Skóra widoczna na zdjęciu należy do pacjenta, który dzień przed zrobieniem tego zdjęcia samodzielnie chodził po oddziale (baa, nawet podobno był w stanie wyjść samodzielnie na papierosa), a dzień później był już zaintubowany – wyjaśnia Świtała.
Początki sepsy łatwo przeoczyć
Początki sepsy niestety łatwo przeoczyć, myląc je ze zwykłą infekcją. Niepokój powinny wzbudzać towarzyszące gorączce
- zaburzenia świadomości,
- duszności,
- niewydolność krążeniowa,
- wybroczynowa wysypka powodowana zakrzepami krwi. Charakterystyczny dla niej jest fakt, że nie ustępuje po ucisku.
U dzieci i niemowląt należy zwrócić uwagę na zmniejszone wydalanie moczu, płaczliwość, senność, zaburzenia ze strony układu oddechowego, zaburzenia napięcia mięśniowego (wiotkość), a także objawy skórne tj. wysypkę lub zblednięcie, zażółcenie czy zasinienie skóry.
Kim jest Yanek43?
Jan Świtała to 26-letni ratownik medyczny, prowadzący na Instagramie profil o nazwie „Yanek43”, który obserwuje prawie 55 tys. osób. Mężczyzna przedstawia na nim rzeczywistość pracy w polskiej ochronie zdrowia. Ratownik obnaża niedostatki systemu i nierzadko komentuje je w mocnych słowach. Ostatnimi czasy najwięcej uwagi poświęca problematyce związanej z pandemią koronawirusa.
RozwińPolecamy
28-latek zmarł w trakcie leczenia zębów. Rodzina domaga się odszkodowania
Pani Anna miała zakrzep, a leczyli ją na zapalenie płuc. Pacjentka zmarła, lekarze staną przed sądem
Najczęstsze objawy sepsy – nigdy nie powinnaś ich lekceważyć
Wykryto niebezpieczne bakterie w kimchi. Mogą powodować sepsę
się ten artykuł?