Przejdź do treści

Rebel Wilson zaraziła się malarią po stu ukąszeniach komarów. „Mogłam umrzeć” – wspomina

Rebel Wilson
Rebel Wilson mogła umrzeć przez malarię/ fot. Matt Winkelmeyer/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rebel Wilson przyznała, że jako nastolatka zachorowała na malarię, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. „Leżałam w szpitalu przez dwa tygodnie” – opowiada w rozmowie z US Weekly. Jej doświadczenie przypomina, jak ważne jest podejmowanie środków ostrożności i szerzenie wiedzy na temat profilaktyki malarii.

Rebel Wilson o malarii

Rebel Wilson, australijska aktorka i komiczka znana z ról w filmach, takich jak „Pitch Perfect” i „Jojo Rabbit,” podzieliła się swoją osobistą historią zmagań z malarią. Jej doświadczenie nie tylko ukazuje, jak poważna to choroba, ale także podkreśla znaczenie świadomości i profilaktyki. Jak przyznała gwiazda w rozmowie z magazynem US Weekly, od dziecka miała fobię przed wszelkiego rodzaju owadami.

„Cierpiałam na lęk przed insektami od czasu dorastania w Australii, gdzie jest ich mnóstwo. Ale jednym z największych punktów zwrotnych był fakt, że gdy miałam 18 lat, zachorowałam na malarię. Obudziłam się pewnego ranka w afrykańskim buszu i miałam na twarzy około stu ukąszeń komarów” – wyznała.

Aktorka zaraziła się malarią podczas podróży do Mozambiku. Choroba ujawniła się po jej powrocie do Australii i doprowadziła do poważnego pogorszenia stanu zdrowia. Malaria, przenoszona przez ukąszenia zarażonych komarów, jest poważną chorobą tropikalną, która – jeśli nie jest odpowiednio leczona – może być śmiertelna. W wyniku zakażenia Wilson trafiła w poważnym stanie do szpitala. Miała wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów, a także ogólne osłabienie. To typowe objawy malarii, której przebieg może być różny w zależności od konkretnego szczepu zarodźca malarii.

„Leżałam w szpitalu przez dwa tygodnie. Mogłam przez to umrzeć, bo było bardzo, bardzo źle” – wyjaśniła.

Podkreśliła także, że okres rekonwalescencji był długi i wymagał od niej wiele siły oraz determinacji. Pomimo trudności, jakie napotkała, Wilson wyraziła wdzięczność za wsparcie, jakie otrzymała od rodziny i przyjaciół oraz za profesjonalną opiekę medyczną, która pomogła jej przezwyciężyć chorobę.

Malaria – co to za choroba?

Malaria (zimnica, paludyzm, dawna nazwa – febra) to tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium rotium.

U człowieka najczęściej dochodzi do zakażeń zarodźcem ruchliwym (Plasmodium vivax) i sierpowatym (Plasmodium falciparum), przy czym ten ostatni powoduje najcięższą postać choroby i najczęściej prowadzi do zgonu. Malaria jest najczęściej na świecie rozpoznawaną chorobą zakaźną. Czynnikiem przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi są samice komarów z rodzaju Anopheles, określane mianem „wektorów malarii”. Ponad 90 proc. wszystkich zachorowań i zgonów notuje się w krajach Afryki.

Pierwsze objawy choroby to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, wymioty i czasami biegunka. Następnie pojawiają się obfite poty i następuje gwałtowne obniżenie temperatury. Innymi typowymi objawami towarzyszącymi malarii są: zaburzenia świadomości, duszność, kaszel, bóle mięśniowe i kręgosłupa.

Źródło: people.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?