Przejdź do treści

Refundacja dla kobiet z rakiem piersi cofnięta? Ministerstwo Zdrowia nie komentuje

Tekst o cofnięciu refundacji leków na raka piersi. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na kanapie z zamkniętymi oczami - HelloZdrowie
Brak refundacji na lek dla kobiet z rakiem piersi / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z początkiem maja z listy leków refundowanych zniknęły farmaceutyki stosowane przy rozsianym HER2-dodatnim raku piersi. Nie wiadomo jednak, czy była to świadoma decyzja Ministerstwa Zdrowia, czy zwykły błąd. „Zabranie nam refundacji to rozbój w biały dzień” – czytamy wpisy oburzonych pacjentek na Twitterze.

Rozsiany HER2-dodatni rak piersi

HER2-dodatni to bardzo agresywna postać raka piersi – szybko rozwijająca się i dająca przerzuty. Jak podaje portal Zwrotnik Raka, w 2019 r. chorowało na niego ok. 18 – 20 proc. kobiet. Leczenie tego typu nowotworu polega na wydłużaniu czasu przed progresją choroby. Pacjentkom podaje się   preparat Kadcyla, który dostarcza lek do miejsca nowotworu, aby zmniejszyć guz, spowolnić postęp choroby, a tym samym przedłużyć życie. 1 stycznia 2020 r. specyfik trafił na listę leków refundowanych. I był tam do kwietna 2021 r.

Zniknął jednak z listy refundacyjnej z początkiem maja, co spotkało się ze sprzeciwem pacjentek chorujących na raka piersi. Doskonale widać to na Twitterze pod hasztagiem #OddajcieRefundacje.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Brak refundacji

Oburzona decyzją Ministerstwa Zdrowia jest m.in. Urszula Dragan, onkopacjentka i aktywistka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

W innych twittach czytamy np.: „Moja matka zmarła na raka piersi, zdiagnozowanego zbyt późno, aby móc ją leczyć. 2 lata później, jeszcze pamiętając nieznośnie smutny zapach gliwickiej onkologii, wróciłam tam, tym razem jako pacjentka, a nie osoba towarzysząca. Brak refundacji to wyrok śmierci”.

Okazuje się też, że Ministerstwo Zdrowia nie uzgadniało z nikim tej zmiany. Być może więc brak Kadcyli na liście leków refundowanych jest zwykłym błędem. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?