Przejdź do treści

Rejestr ciąż wchodzi w życie. Nowe prawo będzie obowiązywać od 1 października

Kobieta w ciąży siedzi na parapecie
Rejestr ciąż wchodzi w życie. Nowe prawo będzie obowiązywać od 1 października/ Pexels, fot.Rodnae Productions
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 1 października wchodzi w życie nowe rozporządzenie, według którego każda ciąża zostanie odnotowana w Systemie Informacji Medycznej. Pacjentka nie będzie miała możliwości sprzeciwu ani zażądania usunięcia informacji.

Obowiązek wpisania ciąży do SIM

Od 1 października personel medyczny będzie miał obowiązek odnotować w Systemie Informacji Medycznej (SIM) informację o ciąży pacjentki. To znacząca zmiana, ponieważ do tej pory nie było to obowiązkowe. Rozporządzenie zostało podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego 3 czerwca br. Jak podaje serwis prawo.pl, na jego mocy informację uzyskaną w związku z udzieleniem świadczenia zdrowotnego do systemu będzie musiał wprowadzić lekarz, położna lub pielęgniarka. Prawo to będzie obowiązywać również w przypadku leczenia prywatnego, a pacjentka nie może zakazać wprowadzenia danych ani żądać ich usunięcia.

„Nawet brak zgody na wpisanie danych do rejestru czy nawet jednoznaczny sprzeciw pacjenta w tym zakresie nie zwalnia usługodawcy z konieczności realizacji obowiązku przekazywania do SIM danych o zdarzeniach medycznych” – tłumaczy Joanna Zaręba, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Centrum e-Zdrowie, cytowana przez serwis.

Informacje zostaną usunięte z systemu dopiero po zakończeniu ciąży. W przypadku poronienia, które nie zostanie zgłoszone przez pacjentkę lekarzowi, ciąża pozostanie widoczna w systemie do przewidywanej daty porodu.

Decyzja o ciąży / istockphoto

Kto będzie miał dostęp do danych?

Kontrowersyjna nowelizacja wzbudza sprzeciw w środowiskach kobiecych. Wiele osób uważa, że rejestr może zostać wykorzystany jako narzędzie represji i kontroli kobiecych ciał. W szczególności po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r, kiedy ten orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Zagrożone mają być przede wszystkim te kobiety, które postanowią usunąć ciążę poza granicami kraju.

Ministerstwo podkreśla, że nowe prawo ma na celu zmniejszenie ryzyka podania niewłaściwych leków ciężarnej w przypadku zagrożenia życia. Ustawodawca nie przewidział także żadnych kar za niestosowanie się do nowych przepisów.

Obawy powstają również w związku z tym, kto będzie miał dostęp do danych pacjentki. Jak podaje resort zdrowia, informacje o ciąży trafią na Internetowe Konto Pacjenta, do którego wgląd będzie miał lekarz oraz pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, a także każdy ratownik medyczny w przypadku zagrożenia zdrowia i życia pacjentki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?