Reumatyzm – objawy chorób tkanki łącznej. Jak rozpoznać reumatyzm?
Reumatyzm dotyka zwykle osób w starszym wieku i najczęściej daje o sobie znać w nieoczekiwanym momencie. Objawy reumatyzmu są bardzo charakterystyczne i zazwyczaj dają się szybko rozpoznać, należą do nich ból i zaburzona ruchomość w rozmaitych stawach ciała.
Objawy reumatyzmu najczęściej są dość niepozorne i mało uciążliwe, przez co można je pominąć lub zbagatelizować. Ważne, aby chorobę reumatyczną rozpoznać w jak najwcześniejszym stadium, by móc zapobiec powikłaniom utrudniającym codzienne funkcjonowanie.
Reumatyzm – definicja
Reumatyzm to grupa chorób charakteryzująca się przewlekłymi zmianami zapalnymi w tkance łącznej. Objawy reumatyzmu manifestują się głównie w układzie ruchu. Grupa chorób reumatycznych obejmuje schorzenia takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa, zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, a także zapalenie naczyń czy szpiczak mnogi. Reumatyzm to pojęcie bardzo ogólne, obecnie lekarze nie stawiają takiej diagnozy, poszukują szczegółowego rozpoznania na podstawie badań laboratoryjnych. Lekarzem zajmującym się chorobami reumatycznymi jest reumatolog, który doskonale zna się na objawach reumatyzmu. Zmiany powstałe w wyniku reumatyzmu nie są związane z wcześniejszymi urazami mechanicznymi, ich podłoże leży w reakcji autoimmunologicznej organizmu. Predyspozycje genetyczne odgrywają tutaj bardzo ważną rolę. Objawy reumatyzmu mogą się okresowo nasilać lub ustępować na jakiś czas.
Reumatyzm – objawy związane ze stawami
Choroby reumatyczne posiadają wiele wspólnych objawów, które pozwalają je wyróżnić na tle innych schorzeń. Reumatyzm dotyka najczęściej stawów i to przeważnie z nimi związane są objawy. Najbardziej charakterystycznym i zauważalnym symptomem jest ból oraz utrudniona ruchomość stawów, zazwyczaj w godzinach porannych. Zmiany mogą występować we wszystkich stawach ludzkiego ciała – nadgarstkach, kolanach, biodrach, stawach kręgosłupa, palców u rąk (pojedynczo lub mnogo). Zależnie od choroby zmiany mogą być symetryczne lub też nie. Utrudniona ruchomość w stawach związana jest z pojawieniem się stanu zapalnego – obrzęku, gromadzeniu się płynu w jamie stawowej. W długo trwającym procesie zapalnym może dojść do trwałej deformacji palców u rąk, wykrzywienia kości w stawach, powstawania narośli kostnych. Ciało traci swoją naturalną elastyczność, dochodzi do wzmożonej sztywności w stawach. Nad stawami można zaobserwować na skórze zaczerwienienie spowodowane stanem zapalnym toczącym się w tkance łącznej. Innymi objawami reumatyzmu mogą być bóle mięśni, utrata apetytu, spadek masy ciała, stany podgorączkowe niewyjaśnione innymi przyczynami.
Reumatyzm dłoni – objawy
Zmiany reumatyczne obejmujące dłonie są najbardziej rzucającymi się w oczy symptomami i pierwszymi zwiastunami toczącego się procesu zapalnego. Najczęściej występują w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Objawy reumatyzmu mogą być zlokalizowane na palcach oraz nadgarstku, zazwyczaj są bolesne, jednak nie zawsze musi tak być. Ból może występować podczas poruszania dłonią, ale także podczas spoczynku. W okolicach stawów obecne są obrzęki, łatwe do zaobserwowania podczas zaciskania dłoni w pięść – między palcami nie można zobaczyć przerw. Zmiany mogą być symetryczne w obu dłoniach lub zupełnie sobie nieodpowiadające – w zależności od rodzaju choroby. Lekarz na podstawie umiejscowienia zmian jest w stanie określić, z jaką chorobą ma do czynienia. Deformacja dłoni wiąże się z trudnościami w utrzymywaniu przedmiotów i wykonywaniu prostych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się. Zmiany są nieodwracalne i nieleczone mogą stale postępować.
Reumatyzm – zaostrzenie objawów
Charakterystyczne jest okresowe zaostrzanie się objawów reumatyzmu. Może to być spowodowane wieloma czynnikami. Do najważniejszych z nich należą:
- przewlekły stres,
- zmiany w diecie,
- zakażenia wirusowe lub bakteryjne,
- choroby współistniejące,
- zmiany w leczeniu np. odstawienie leku.
Zdarza się, że zmiany zapalne oraz ból są bardziej wyraźne podczas zmian pogody. Chłodny, wilgotny klimat sprzyja powstawaniu zmian reumatycznych. Niezmiernie ważne jest obserwowanie swojego organizmu oraz natychmiastowe reagowanie na niepokojące zmiany. Leczenie jest trudne i długotrwałe, im szybciej dojdzie do interwencji, tym większe prawdopodobieństwo zahamowania postępującego procesu zapalnego.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Choroby z autoagresji lubią niestety chodzić parami”. O chorobach autoimmunologicznych opowiada lek. Agata Skwarek-Szewczyk
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?