Rewolucyjny plaster, który mierzy ciśnienie krwi
Naukowcy opracowali nowe urządzenie, które może pomóc osobom w wykryciu chorób sercowo-naczyniowych. Jest niewielkie, nieinwazyjne i można je łatwo przykleić na skórę.
Opracowane przez zespół naukowców z University of California w San Diego urządzenie jest przełomowe. Jest w stanie monitorować głębokie procesy pod skórą, a tym samym może pomóc ludziom w wykryciu problemów sercowo-naczyniowych we wczesnym etapie. Pomiary mogą być bardzo precyzyjnie.
”Urządzenia do noszenia jak dotąd były ograniczone do wykrywania sygnałów jedynie z powierzchni skóry lub bezpośrednio spod niej. To było jak zobaczenie jedynie wierzchołka góry lodowej”
Wynalazek ma kształt małego plastra, który można przykleić na palcu, stopie, nadgarstku czy szyi. Plaster jest silikonowy i samoprzylepny. Za pomocą ultradźwięków może nieprzerwanie monitorować tzw. centralne ciśnienie krwi w głównych tętnicach, nawet do 4 cm pod skórą. Dzięki takiej precyzji może pokazać pracę wielu narządów wewnętrznych organizmu, jak serce czy płuca – podaje „Sciencedaily”.
”To może być wspaniały dodatek do medycyny sercowo-naczyniowej. Na sali operacyjnej, szczególnie w złożonych procedurach sercowo-płucnych, konieczna jest dokładna ocena ciśnienia tętniczego w czasie rzeczywistym. To urządzenie może zastąpić tradycyjne metody.”
Innowacyjny plaster może mieć duże znaczenie dla pacjentów, którzy mają przerost lewej komory mięśnia sercowego lub cierpią na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową czy przeszli zawał.
Zanim jednak wynalazek zacznie być stosowany, musi przejść jeszcze długą serię badań. Przede wszystkim naukowcy muszą udoskonalić źródła zasilania, jednostki przetwarzania danych i możliwości komunikacji bezprzewodowej, by plaster mógł funkcjonować nawet gdy śpimy.
Najnowsze w naszym serwisie
Chorujesz przewlekle? Opieka koordynowana jest dla Ciebie! Dzięki niej lepiej zadbasz o swoje zdrowie we współpracy z lekarzem POZ
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Oliwia o życiu z zespołem Chiari. „Były sygnały, że coś dzieje się ze mną nie tak, ale nikt tego nie połączył”
„Nadopiekuńczość ma paskudny skutek”. Rodzice chcą dobrze, nie wiedzą, jak wielki błąd popełniają
Katarzyna Figura: „Cukrzyca jest konsekwencją moich przeżyć. Stres kumulował się we mnie przez lata”
„Wokół marihuany medycznej wciąż jest wiele stereotypów, a największą bolączką jest dezinformacja” – mówi doktor Magdalena Nita
się ten artykuł?