Przejdź do treści

Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej

Ciemnoskóra kobieta w okularach wskazuje palcem na mózg
Warto pracować nad kondycją mózgu / Fot. Pixabay, iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Warto pracować nad kondycją mózgu, bo jego sprawne działanie przekłada się na funkcjonowanie całego ciała. Jeśli nauczysz się go dobrze traktować, odwdzięczy się – będzie ci się łatwiej myślało, uczyło i zapamiętywało, znikną problemy z koncentracją czy skupieniem uwagi. Zobacz, co dobrego możesz zrobić dla swojego mózgu i wypróbuj chociaż jedną z tych porad jeszcze dziś.

Pij wodę dla zdrowia układu nerwowego 

Trudno pisać o zdrowiu i nie wspomnieć o nawodnieniu – ten temat jest ważny, a niestety często bagatelizowany. Warto go poruszyć więc w kontekście całego układu nerwowego. Naukowcy przestrzegają, że nawet niewielkie odwodnienie wystarczy, aby nasz mózg zaczął gorzej pracować. Nic dziwnego – organ ten składa się w 80 procentach z wody, dlatego od razu reaguje, gdy za mało pijemy.  

W artykule dr. Osmana Shabira można znaleźć informację, że już 2-procentowe odwodnienie organizmu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie komórek mózgowych. Może objawiać się:  

  • nadmierną drażliwością,  
  • bólem głowy,  
  • trudnością w skupieniu się,  
  • powolnym przetwarzaniem informacji, 
  • wolniejszym kojarzeniem.  

Ile w takim razie powinnaś pić wody dziennie, aby twój mózg był sprawny? W zależności od źródeł kobietom rekomenduje się spożywanie 2-2,5 litra wody na dobę. Pamiętaj też, że gdy uprawiasz sport albo pocisz się w gorące dni, potrzebujesz więcej płynów niż zwykle. 

Wybieraj się na spacery, gdzie poczujesz naturę 

Znasz to odczucie, kiedy ogarniają cię ulga i odprężenie, gdy spacerujesz po lesie? Albo gdy po całym tygodniu pracy znajdujesz się na świeżym powietrzu w plenerze? Naukowcy zbadali, dlaczego natura tak pozytywnie wpływa na człowieka.  

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Environmental Sciences” wynika, że zielony krajobraz służy skupieniu i kontemplacji, daje przyjemność. Spacer pośród drzew dodatkowo wyraźnie uspokajał uczestników badania. 

Z drugiej strony z eksperymentu wynikło, że krajobraz miejski – pełen betonu i asfaltu – potrafi wywołać takie emocje, jak:  

  • rozkojarzenie,  
  • napięcie, 
  • irytację.  

Zespół pod kierownictwem Yinthe Dockx zauważył z kolei, że dzieci, które wychowują się w pobliżu terenów zielonych, mają więcej neuronów odpowiedzialnych za funkcje poznawcze, lepiej wypadają w testach pamięci i koncentracji. Jeśli więc chcesz zafundować swojemu mózgowi porządną dawkę przyjemności, zabierz go na spacer do lasu, parku, na łąkę – gdzieś, gdzie jest zielono. 

Ucinaj sobie drzemki 

O tym, że wysypianie się to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia, wiedzą chyba wszyscy. Warto jednak od czasu do czasu dodatkowo uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia. Badania pokazują, że może ona przynieść korzyści dla intelektu, psychiki i mózgu. Takie położenie się po południu dosłownie na kwadrans pozwoli też utrwalić zdobyte wcześniej informacje i poprawić pamięć.  

Badania naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine pokazały, że drzemka poprawia możliwości poznawcze uczniów. Ci, którzy ucinali ją sobie kilka razy w tygodniu, osiągali lepsze wyniki w szkole w testach na pamięć przestrzenną i łatwiej się koncentrowali.  

Jeśli więc czegoś się uczysz (języka obcego albo do egzaminu), śmiało zrób sobie przerwę na drzemkę. Ale uwaga – eksperci zalecają, aby trwała ona nie dłużej niż 30-40 minut, wtedy przyniesie najlepsze efekty.

Zrób coś na odwrót 

Jesteś praworęczna? Wymieszaj herbatę i umyj zęby lewą ręką. Może wydawać się, że to niewiele, ale już stanowi świetny trening dla komórek nerwowych w mózgu. Wykonanie nawet podstawowych codziennych czynności drugą ręką będzie wyzwaniem, a więc zmusi mózg do skupienia się tylko na tym.  

Według przeglądu opublikowanego na stronie Szkoły Medycznej Harvarda robienie czegoś na odwrót aktywuje inne obszary mózgu niż zwykle, co pobudza go do tworzenia nowych połączeń neuronowych. A im ich więcej, tym sprawniejszy umysł. Taka lekka zmiana, wyjście z rutyny, działa odświeżająco na głowę. To może być też zmiana aranżacji mieszkania, przestawienie kilku mebli, pobiegnięcie inną trasą niż zwykle podczas joggingu. 

Aktualizacja treści: inż. Agata Domagała

 

Bibliografia: 

  1. Dockx Y. i in., Early life exposure to residential green space impacts cognitive functioning in children aged 4 to 6 years, Environment International 2022, 161, 107094. 
  2. Hansen M. M., Jones R., Tocchini K., Shinrin-Yoku (Forest Bathing) and Nature Therapy: A State-of-the-Art Review, Enviromental Research and Public Health 2017, 14, 8, 851. 
  3. https://hms.harvard.edu/news/how-does-brain-make-decisions [dostęp 11.12.2024]. 
  4. https://www.news-medical.net/health/Levels-of-Hydration-and-Cognitive-Function.aspx [dostęp 11.12.2024]. 
  5. Liu J. i in., Midday napping in children: associations between nap frequency and duration across cognitive, positive psychological well-being, behavioral, and metabolic health outcomes, Sleep 2019, 42, 9, 126.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?