Rodzaje testów ciążowych. Sprawdź, jaki wybrać
Jaki test ciążowy wybrać? Dokładność diagnostyczna współczesnych testów ciążowych jest bardzo wysoka, a wynik otrzymuje się w ciągu kilku minut. Różna jest jednak metoda ich przeprowadzania. Poznaj rodzaje testów ciążowych.
Szybki rozwój techniki medycznej powoduje, że coraz więcej badań diagnostycznych możemy wykonywać samodzielnie. Ogromnym atutem takiej diagnostyki jest natychmiastowa dostępność wyników. Do testów, które można łatwo i szybko przeprowadzić w domu, należą te ciążowe. Są to najbardziej rozpowszechnione testy diagnostyczne na rynku farmaceutycznym.
Jak działa test ciążowy?
Wszystkie testy opierają się na wykrywaniu w moczu lub krwi ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Organizm produkuje ten hormon, kiedy kobieta jest w ciąży. Po umieszczeniu moczu na okienku bądź pasku testowym, próbka wchłania się w bibułkę dzięki ciśnieniu włośniczkowemu. Przy obecności hormonu hCG zachodzi reakcja immunologiczna (pomiędzy hormonem a przeciwciałami obecnymi w teście).
Domowe testy ciążowe charakteryzuje wysoka czułość diagnostyczna oraz analityczna. Niektóre pozwalają wykryć ciążę na bardzo wczesnym etapie – nawet po kilku dniach od zapłodnienia. Nic więc dziwnego, że testy ciążowe cieszą się wśród kobiet dużą popularnością.
Testy wykonywane w domu
Test ciążowy płytkowy
Żeby wykonać test płytkowy niezbędny jest pojemnik do zebrania moczu – plastikowy lub szklany. Powinien być czysty i wytarty do sucha. Niestety, takie pojemniczki zazwyczaj nie są dołączane do zestawu, co może utrudnić wykonanie testu poza domem. W skład zestawu wchodzi natomiast pipeta, którą pobiera się próbkę moczu. Test ciążowy powinien znajdować się na płaskiej powierzchni. Ściskając pipetę za szeroką część, trzymając ją pionowo nad okienkiem testowym (zwykle z oznaczeniem S – sample, ang. próbka), należy umieścić na teście kilka kropli moczu zgodnie z instrukcją, uważając, żeby nie wytworzyły się pęcherzyki powietrza. Wynik można odczytać po 3–5 minutach.
Test ciążowy strumieniowy
Taki test zbudowany jest z uchwytu, paska do absorpcji moczu (zawierającego okno testowe) oraz nasadki (dlatego mówi się, że ma formę „flamastra”). Żeby wykonać test, trzeba zdjąć nasadkę ochraniającą pasek do absorpcji moczu, uważając, żeby nie dotknąć paska palcami. Następnie należy trzymać za uchwyt i skierować pasek bezpośrednio pod strumień moczu na 5 sekund. Test strumieniowy można również wykonać w ten sposób, że próbkę moczu zbiera się do czystego, suchego pojemnika, w którym zanurza się 2/3 paska absorpcyjnego (na ok. 10 sekund). Oczekując na wynik, pasek należy zakryć nasadką i odłożyć na płaską powierzchnię. Wynik ukaże się po 3-5 minutach, gdy mocz zostanie wchłonięty (wynik pozytywny zwykle ukazuje się wcześniej, często już po 3 minutach).
Test ciążowy paskowy
Wykonuje się go podobnie jak test strumieniowy, gdy próbka moczu zbierana jest do pojemnika. Test ma formę cienkiego paska – posiada uchwyt, pole kontrolne, pole testowe oraz pole absorbujące mocz z paskiem wskazującym granicę zanurzenia. Mocz należy najpierw pobrać do czystego, suchego naczynia (również w tym przypadku nie jest ono częścią zestawu), a następnie zanurzyć w nim pole kontrolne (do wyznaczonej granicy). Wynik, jak w przypadku innych rodzajów testów, pojawia się po kilku minutach.
Wszystkie testy ciążowe mają podobną czułość i bardzo wysoką skuteczność (ponad 99 proc. pod warunkiem prawidłowego wykonania). Test paskowy wykrywa ciążę po tygodniu od zapłodnienia lub później.
Niezależnie od rodzaju testu dwie kreski oznaczają wynik pozytywny.
Cena: ok. 5–15 zł (wszystkie rodzaje testów)
Test ciążowy cyfrowy
Ten zaawansowany test ciążowy nie tylko wskazuje, czy kobieta jest w ciąży, ale może również określić, jak wiele tygodni wstecz doszło do zapłodnienia. Wynik uzyskany jest w formie pisemnej (np. pregnant/not pregnant) bądź jako symbol (plus/minus).
Cena: ok. 25–35 zł
Testy wykonywane w laboratorium
Beta hCG
Jest to badanie wykonywane z krwi bądź z moczu pozwalające ocenić poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej wytwarzanej przez ludzki zarodek (następnie przez łożysko). Dzięki badaniu hCG można nie tylko sprawdzić, czy jest się w ciąży, ale także ocenić długość jej trwania (wiek ciąży). Badanie beta hCG wykrywa ciążę i ocenia jej rozwój na początku jej trwania, pobieranie materiału powinno jednak odbywać się seryjnie, np. co 2 dni (co 2 dni wartość poziomu się podwaja).
Badanie pozwala wykryć ciążę mnogą bądź nieprawidłowości takie jak ciąża pozamaciczna, poronienie czy niewydolność łożyska. Oznaczenie stężenia hCG wykonywane jest ponadto w przypadku podejrzenia nowotworu produkującego hormon hCG (rak jajnika, zaśniad groniasty, rak jądra, nabłoniak kosmówkowy). Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale najlepiej zrobić je rano; pacjentka powinna być na czczo (jeśli ma być pobrana od niej krew). Jeżeli poziom hCG ma zostać oznaczony z próbki moczu, należy zebrać do pojemnika mocz poranny, środkowy (pierwszy strumień oddając do toalety). Mocz należy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej, maksymalnie w ciągu 2 godzin.
Wynik powyżej 5 mlU/ml oznacza ciążę.
Koszt: badanie beta hCG wykonywane prywatnie to koszt rzędu 30–70 zł. Żeby otrzymać na nie refundację, potrzebne jest skierowanie od ginekologa.
konsultacja: lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog w Centrum Medycznym Damiana
Korzystałam z: https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/05-2010/11%20%20Diagnostyczne%20testy%20medyczne.pdf.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„U osób regularnie grających w STRESmisję poziom kortyzolu się obniża” – mówi psycholożka dr Katarzyna Archanowicz-Kudelska
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
się ten artykuł?