Rozmiary prezerwatyw a skuteczność tej metody antykoncepcji
Wiele osób przy zakupie prezerwatywy nie zwraca uwagi na to, co najważniejsze – jej rozmiar. Tymczasem jest to niesamowicie istotny aspekt, ponieważ zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe kondomy mogą powodować nieprzyjemne niespodzianki podczas stosunku. Jak zatem dobrać rozmiar prezerwatywy, aby odpowiednio spełniała swoje zadanie?
Czym są prezerwatywy?
Prezerwatywy to barierowe środki antykoncepcyjne o wskaźniku Pearla 3-7. Oznacza to, że od trzech do siedmiu na sto kobiet zajdzie w ciążę podczas ich stosowania. Do produkcji kondomów wykonuje się najczęściej lateks, silikon, poliizopren lub syntetyczną żywicę AT-10 oraz inne, podobne materiały. Ciekawostką jest to, że prezerwatywy mają za sobą długą historię (stosowano je już w XIV w. p.n.e.) i dawniej wytwarzano je ze zwierzęcych jelit. Jest to także najskuteczniejszy sposób na to, aby uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jaki rozmiar prezerwatywy wybrać?
Zastanawiasz się, jakie są rozmiary prezerwatyw? Oto one:
- rozmiar S – zaprojektowany jest z myślą o członku osiągającym do 12-13 cm we wzwodzie,
- rozmiar M – zaprojektowany jest z myślą o członku osiągającym do 14-15 cm we wzwodzie,
- rozmiar L – zaprojektowany jest z myślą o członku osiągającym do 19 cm we wzwodzie,
- rozmiar XL – zaprojektowany jest z myślą o członku osiągającym powyżej 19 cm we wzwodzie.
Warto zaznaczyć, że istnieją zarówno mniejsze (Close Fit, Fit, XS), jak i większe (XXL, Extra Large) rozmiary prezerwatyw. Te powyżej są jednak szeroko dostępne, a zatem kupowane najczęściej. Zastanawiasz się, jaki rozmiar prezerwatywy będzie dobry w przypadku członka osiągającego 16 czy 17 cm we wzwodzie? Odpowiedź brzmi: najlepszy będzie rozmiar M lub L – w takiej sytuacji warto przetestować oba rozmiary.
Aby odpowiednio dobrać rozmiar prezerwatywy i wymierzyć długość penisa, najlepiej skorzystać z miary krawieckiej. Należy przyłożyć ją od nasady penisa aż do jego czubka (do ujścia cewki moczowej). Jeżeli prącie jest zakrzywione, trzeba zmierzyć całą jego długość, a nie tylko fragment od cewki do nasady. Najlepiej mierzyć penisa na stojąco i pod kątem prostym ułożyć go względem innych partii ciała. Pomiary należy wykonywać na spokojnie, nie pod wpływem stresu.
Można znaleźć również rozmiarówkę, w której uwzględniona jest średnica penisa. Oto tabela rozmiarów takich prezerwatyw:
Średnica prezerwatywy | Obwód penisa we wzwodzie |
47 mm | 9,5-10 cm |
49 mm | 10-11 cm |
53 mm | 11-11,5 cm |
56 mm | 11,5-12 cm |
60 mm | 12-13 cm |
64 mm | 13-14 cm |
69 mm | 14-15 cm |
Warto zaznaczyć, że do wymierzenia średnicy penisa także przyda ci się miara krawiecka. W takim przypadku należy zmierzyć obwód w najszerszym miejscu. Pamiętaj, że ważniejsza jest szerokość prezerwatywy niż jej długość, ponieważ tę można łatwiej dopasować do penisa – nie trzeba wówczas rozwijać jej końcówki. Aby wybrać odpowiednią prezerwatywę dla siebie, można zastosować również metodę prób i błędów, i w ten sposób sprawdzać, która z nich sprawdzi się najlepiej.
Co zrobić, jeśli nie masz miary krawieckiej? W takim przypadku możesz wykorzystać niewielki sznurek i okręcić go wokół penisa, a następnie przyłożyć do linijki czy też calówki. Jeżeli zastanawiasz się natomiast, gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy, to w większości przypadków można go znaleźć na tylnej stronie opakowania lub na jego froncie.
Rozmiary prezerwatyw a długość penisa na różnych kontynentach
Ciekawostką jest to, że w Europie zdecydowanie najczęściej można spotkać prezerwatywy o rozmiarze M. Wynika to z tego, że długość penisów u panów na naszym kontynencie wynosi około 14 cm. Takie kondomy mają długość 18 cm, a do tego obwód 53 mm. Dla porównania, dłuższym przyrodzeniem mogą pochwalić się mieszkańcy Afryki – podczas erekcji ich penisy osiągają średnio 19-20 cm. Zupełnie inaczej wygląda to u Azjatów, u których długość przyrodzenia we wzwodzie wynosi zwykle 12-13 cm.
Rozmiar prezerwatywy – dlaczego jest tak istotny?
Zbyt mała prezerwatywa potrafi wywierać duży ucisk na prącie, a tym samym powodować dyskomfort. Może też pęknąć podczas stosunku. Z kolei za duży kondom często zsuwa się w trakcie zbliżenia. Wówczas przestaje odpowiednio spełniać swoje funkcje. Tymczasem chroni on nie tylko przed zajściem w ciążę, ale – jak już wspomniano – również przed szeroką gamą chorób wenerycznych.
Bibliografia:
- Cecil M., Nelson A. L., Trussell J., Hatchere R., If the condom doesn’t fit, you must resize it, Contraception 2010, 82(6), s. 489-490.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470385/ [dostęp 09.01.24].
- Marfatia Y. S., Pandya I., Mehta K., Condoms: Past, present, and future, Indian Journal of Sexually Transmitted Diseases and AIDS 2015, 36(2), s. 133-139.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
się ten artykuł?