Przejdź do treści

Rozmiary prezerwatyw a skuteczność tej metody antykoncepcji

Rozmiary prezerwatyw a skuteczność tej metody antykoncepcji Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele osób przy zakupie prezerwatywy nie zwraca uwagi na to, co najważniejsze – jej rozmiar. Tymczasem jest to niesamowicie istotny aspekt, ponieważ zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe kondomy mogą powodować nieprzyjemne niespodzianki podczas stosunku. Jak zatem dobrać rozmiar prezerwatywy, aby odpowiednio spełniała swoje zadanie? 

Czym są prezerwatywy? 

Prezerwatywy to barierowe środki antykoncepcyjne o wskaźniku Pearla 3-7. Oznacza to, że od trzech do siedmiu na sto kobiet zajdzie w ciążę podczas ich stosowania. Do produkcji kondomów wykonuje się najczęściej lateks, silikon, poliizopren lub syntetyczną żywicę AT-10 oraz inne, podobne materiały. Ciekawostką jest to, że prezerwatywy mają za sobą długą historię (stosowano je już w XIV w. p.n.e.) i dawniej wytwarzano je ze zwierzęcych jelit. Jest to także najskuteczniejszy sposób na to, aby uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Jakie prezerwatywy wybrać?/Getty Images

Jaki rozmiar prezerwatywy wybrać? 

Zastanawiasz się, jakie są rozmiary prezerwatyw? Oto one: 

  • rozmiar S – zaprojektowany jest z myślą o członku osiągającym do 12-13 cm we wzwodzie, 
  • rozmiar M – zaprojektowany jest z myślą o członku osiągającym do 14-15 cm we wzwodzie, 
  • rozmiar L – zaprojektowany jest z myślą o członku osiągającym do 19 cm we wzwodzie, 
  • rozmiar XL – zaprojektowany jest z myślą o członku osiągającym powyżej 19 cm we wzwodzie. 

Warto zaznaczyć, że istnieją zarówno mniejsze (Close Fit, Fit, XS), jak i większe (XXL, Extra Large) rozmiary prezerwatyw. Te powyżej są jednak szeroko dostępne, a zatem kupowane najczęściej. Zastanawiasz się, jaki rozmiar prezerwatywy będzie dobry w przypadku członka osiągającego 16 czy 17 cm we wzwodzie? Odpowiedź brzmi: najlepszy będzie rozmiar M lub L – w takiej sytuacji warto przetestować oba rozmiary.

Aby odpowiednio dobrać rozmiar prezerwatywy i wymierzyć długość penisa, najlepiej skorzystać z miary krawieckiej. Należy przyłożyć ją od nasady penisa aż do jego czubka (do ujścia cewki moczowej). Jeżeli prącie jest zakrzywione, trzeba zmierzyć całą jego długość, a nie tylko fragment od cewki do nasady. Najlepiej mierzyć penisa na stojąco i pod kątem prostym ułożyć go względem innych partii ciała. Pomiary należy wykonywać na spokojnie, nie pod wpływem stresu.

Można znaleźć również rozmiarówkę, w której uwzględniona jest średnica penisa. Oto tabela rozmiarów takich prezerwatyw:

Średnica prezerwatywy 

Obwód penisa we wzwodzie 

47 mm 

9,5-10 cm 

49 mm 

10-11 cm 

53 mm 

11-11,5 cm 

56 mm 

11,5-12 cm 

60 mm 

12-13 cm 

64 mm 

13-14 cm 

69 mm 

14-15 cm 

Warto zaznaczyć, że do wymierzenia średnicy penisa także przyda ci się miara krawiecka. W takim przypadku należy zmierzyć obwód w najszerszym miejscu. Pamiętaj, że ważniejsza jest szerokość prezerwatywy niż jej długość, ponieważ tę można łatwiej dopasować do penisa – nie trzeba wówczas rozwijać jej końcówki. Aby wybrać odpowiednią prezerwatywę dla siebie, można zastosować również metodę prób i błędów, i w ten sposób sprawdzać, która z nich sprawdzi się najlepiej. 

Co zrobić, jeśli nie masz miary krawieckiej? W takim przypadku możesz wykorzystać niewielki sznurek i okręcić go wokół penisa, a następnie przyłożyć do linijki czy też calówki. Jeżeli zastanawiasz się natomiast, gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy, to w większości przypadków można go znaleźć na tylnej stronie opakowania lub na jego froncie.

Zakładanie prezerwatywy męskiej i damskiej krok po kroku- na zdjęciu zbliżenie na prezerwatywę w kobiecej dłoni- Hello Zdrowie

Rozmiary prezerwatyw a długość penisa na różnych kontynentach 

Ciekawostką jest to, że w Europie zdecydowanie najczęściej można spotkać prezerwatywy o rozmiarze M. Wynika to z tego, że długość penisów u panów na naszym kontynencie wynosi około 14 cm. Takie kondomy mają długość 18 cm, a do tego obwód 53 mm. Dla porównania, dłuższym przyrodzeniem mogą pochwalić się mieszkańcy Afryki – podczas erekcji ich penisy osiągają średnio 19-20 cm. Zupełnie inaczej wygląda to u Azjatów, u których długość przyrodzenia we wzwodzie wynosi zwykle 12-13 cm. 

Rozmiar prezerwatywy – dlaczego jest tak istotny? 

Zbyt mała prezerwatywa potrafi wywierać duży ucisk na prącie, a tym samym powodować dyskomfort. Może też pęknąć podczas stosunku. Z kolei za duży kondom często zsuwa się w trakcie zbliżenia. Wówczas przestaje odpowiednio spełniać swoje funkcje. Tymczasem chroni on nie tylko przed zajściem w ciążę, ale – jak już wspomniano – również przed szeroką gamą chorób wenerycznych.

Bibliografia: 

  1. Cecil M., Nelson A. L., Trussell J., Hatchere R., If the condom doesn’t fit, you must resize it, Contraception 2010, 82(6), s. 489-490. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470385/ [dostęp 09.01.24]. 
  3. Marfatia Y. S., Pandya I., Mehta K., Condoms: Past, present, and future, Indian Journal of Sexually Transmitted Diseases and AIDS 2015, 36(2), s. 133-139. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?