Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!
Różowa Wstążka obchodzi właśnie urodziny. Symbol świadomości raka piersi ma 30 lat. Wstążka jednoczy i inspiruje ludzi na całym świecie w ważnym celu. Dzięki niej znacząco zwiększyła się świadomość na temat profilaktyki nowotworowej i rozwinęły badania raka piersi.
30 lat Różowej Wstążki
Mija właśnie 30 lat, od kiedy Różowa Wstążka stała się symbolem świadomości na temat raka piersi. Współtwórczyni wstążki Evelyn Lauder, będąca wiceprezeską Estée Lauder Companies, w 1992 roku zaprezentowała różowy symbol w specjalnym wydaniu pisma „Self”, który był poświęcony rakowi. Wstążka miała za zadanie przypominać kobietom o profilaktycznych badaniach lekarskim i pojawiać się na sprzedawanych produktach, z których sprzedaży część dochodów przekazywano na wspieranie świadomości lub badań nad rakiem piersi.
W celu wyeliminowania raka piersi, Lauder udało się rozwinąć swoją kampanię na skalę globalną. Od tej pory marka kosmetyczna podjęła współpracę z ponad 60 organizacjami na całym świecie, by wspierać badania, edukację oraz opiekę medyczną nad chorymi na raka piersi, a Różową Wstążkę kojarzą niemal wszyscy. Według American Cancer Society liczba zgonów z powodu raka piersi stale spada od 1989 roku, jednak wciąż jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na raka piersi co roku zapadają na świecie ponad dwa miliony kobiet.
William P. Lauder, obecny prezes Estee Lauder Companies i syn Evelyn powiedział w związku z trzydziestoleciem kampanii, że jego fundacje przekazały ponad 108 milionów dolarów na globalne badania, edukację i usługi medyczne związane z rakiem piersi. Dr Karen Knudsen, dyrektorka naczelna American Cancer Society, w rozmowie z Agencją Reutera dodała, że trzy dekady kampanii Różowej Wstążki pomogły zwiększyć świadomość i pobudzić badania nad rakiem.
„Naprawdę doceniam moc różowej wstążki i siłę kobiet w tej historii” – dodała.
Objawy raka piersi
Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka sutka obejmują:
- punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
- wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
- zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
- wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
- zgrubienia pod pachą,
- obrzęk zapalny całej piersi.
Niekiedy można zauważyć zmianę kształtu całej piersi, asymetrię, może pojawić się świąd skóry.
Rak zapalny piersi często jest mylony z zapaleniem gruczołu sutkowego. Jego rozpoznanie jest trudne, gdyż nie jest zlokalizowany w jednym miejscu, a rozsiany w całym gruczole. Charakterystycznym objawem, jaki daje rak zapalny gruczołu piersiowego jest stan zapalny tkanki gruczołu sutkowego. Przewody limfatyczne w piersi są blokowane przez komórki nowotworowe, w związku z tym obserwuje się opuchnięcie i zaczerwienienie piersi. Co więcej, pierś staje się twarda i gorąca w dotyku.
Zobacz także
Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór
Polecamy
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
się ten artykuł?