Ruszyła nowa inicjatywa Akcji Menstruacja – Padsharing. Jak możesz pomóc i sama uzyskać wsparcie?
Założycielki fundacji Akcja Menstruacja wciąż myślą nad coraz to nowymi projektami, dzięki którym dziewczyny w Polsce będą miały łatwiejszy dostęp do środków menstruacyjnych. Przyszedł czas na padsharing! Na czym polega? Sprawdź i podaj dalej.
Padsharing, czyli dzielmy się
„Cześć, czy ktoś orientuje się, jakie są absolutnie najtańsze produkty menstruacyjne na rynku? Mam okres za 5 dni i 5 zł na koncie” – taką wiadomość dostały dziewczyny z fundacji Akcja Menstruacja. Na reakcję nie trzeba było długo czekać.
„Choć działamy już długo, za każdym razem taką historię jak ta, przeżywamy tak samo mocno. Ta sytuacja i tysiące do nich podobnych nigdy nie powinny mieć miejsca. Dlatego usiadłyśmy i zaczęłyśmy myśleć, jak można pomóc osobom, które nie mają w mieście Punktu Pomocy Okresowej, ani nie chodzą do szkoły” – czytamy na profilu Akcji Menstruacja na Facebooku.
Tak powstał najnowszy projekt fundacji – Padsharing. Jak sama nazwa wskazuje, jego celem jest dzielenie się produktami menstruacyjnymi. Zainteresowanie akcją jest ogromne!
– Od 5 lutego zgłosiło się ponad 900 osób, a wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia. Przez weekend sfinalizowaliśmy wspólnie 40 zamówień – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Julia Kaffka z Akcji Menstruacja.
Jak to działa?
- Jeśli potrzebujesz pomocy – wypełnij formularz lub wyślij maila na adres padsharing@akcjamenstruacja.pl, podając adres Rossmanna, z którego możesz odebrać paczkę i określając, jakie produkty są ci potrzebne.
- Jeśli chcesz pomóc – wypełnij inny formularz lub wyślij maila na podany wyżej adres, w którym zadeklarujesz, za jaką kwotę jesteś gotowa/y zasponsorować paczkę. Wtedy wkracza Martyna z zespołu Akcji Menstruacja – wyśle ci maila, w którym poda, do jakiego Rossmanna zrobić zamówienie i co kupić. Jako adresata podajesz mail: padsharing@akcjamenstruacja.pl, a kiedy zamówienie zostanie zrealizowane, osoba potrzebująca otrzyma kod odbioru.
„Dzięki temu zapewniamy wszystkim pełną anonimowość i tworzymy wspólnie okresową sieć wsparcia. Podajcie dalej – niech jak najwięcej osób się przyłączy!” – zachęcają założycielki Akcji Menstruacja.
Akcja Menstruacja
Ubóstwo menstruacyjne to nie jest abstrakcyjny termin, w Polsce problem dotyka 15 proc. dziewcząt. Może się to wydawać dziwne, ale w XXI wieku kobiety nadal radzą sobie w najbardziej prowizoryczny sposób: używają waty, papieru toaletowego, szmatek. Jest jak w ubiegłym stuleciu. Wiedzą o tym twórczynie projektu Akcja Menstruacja – stoją za nim cztery młode dziewczyny, które (jak same mówią) nie boją się zrobić czegoś dobrego dla świata.
Akcja Menstruacja to nie tylko mówienie o ważnych rzeczach. Dziewczyny mają już na swoim koncie akcję #okrespoMOCY, której celem również była walka z menstruacyjnym ubóstwem – w myśl zasady, która przyświeca działaniu Akcji Menstruacji: „Każda kobieta zasługuje na godne przeżywanie okresu”.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?