Ryzyko demencji można zmniejszyć o 40 proc. Wystarczy wyeliminować jedną rzecz
„Jeśli uda ci się wyeliminować chociaż jeden ze szkodliwych czynników, to zmniejszysz ryzyko wystąpienia demencji aż o 40 proc.” – wskazuje Francine Waskavitz, Memory Health Coach w wywiadzie dla portalu Eat This, Not That! Ekspertka wymienia, na co należy zwrócić uwagę, by cieszyć się zdrowiem mózgu przez wiele lat.
Wyeliminuj tę jedną rzecz, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji
Demencja, zwana także otępieniem, jest przewlekłą chorobą mózgu, która powoduje spadek wszystkich wyższych funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, przetwarzanie danych, zdolność do uczenia się i wyrażania siebie. Według szacunków „The Lancet Public Health” na demencję cierpi 46,8 miliona ludzi na całym świecie. Jak alarmują naukowcy, do 2050 roku liczba chorych potroi się.
„Ten szybki wzrost oznacza, że ty lub ktoś, kogo znasz, z dużym prawdopodobieństwem zachoruje na tę chorobę” – dodają badacze w swoim raporcie.
Do tej pory nie odkryto skutecznego lekarstwa na tę chorobę, jednak naukowcy przez cały czas starają się odkryć, w jaki sposób można opóźnić pogłębiające się procesy demencji. Jak tłumaczą, większe ryzyko wystąpienia demencji występuje u osób, które spożywają fast foody, palą papierosy, pija alkohol, izolują się społecznie oraz nie dbają o odpowiednią ilość snu.
„Jeśli uda ci się wyeliminować chociaż jeden ze szkodliwych czynników, to zmniejszysz ryzyko wystąpienia demencji aż o 40 proc.” – wskazuje Francine Waskavitz, Memory Health Coach w wywiadzie dla portalu Eat This, Not That!
I dodaje, by nie zapominać, że demencja może dotyczyć również ludzi młodych, którzy często miewają epizody mgły mózgowej.
„Ludzie powinni wiedzieć, że demencja dotyka nie tylko osób starszych, jak często zakładają pacjenci. Może również dotyczyć osób w wieku poniżej 65 lat. Zwykle obejmuje zmiany, które są bardziej wszechobecne i bardziej niepokojące niż zwykłe zapomnienie słowa” – wyjaśnia dr Jacob Hascalovici, neurobiolog, neurolog i specjalista od leczenia przewlekłego bólu z Montefiore Medical Center w Nowym Jorku.
O co zadbać, by ustrzec się przed demencją?
Dr Haskalovici podkreśla, że wyeliminowanie niezdrowych nawyków znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia demencji. Wskazuje tu w szczególności na odpowiednią ilość snu, która jest bardzo ważna dla zdrowia mózgu. Niestety z każdym rokiem coraz więcej osób cierpi na bezsenność lub śpi mniej niż sześć godzin w ciągu nocy.
„Być może jest to spowodowane stresem, obowiązkami zawodowymi, wychowywaniem małego dziecka, opieką nad osobami starszymi, cierpieniem na przewlekły ból lub innymi problemami zdrowotnymi – bez względu na przyczynę, jeśli zbyt wiele razy nie przesypiamy całej nocy, ryzykujemy rozwojem wielu problemów zdrowotnych, a ryzyko wystąpienia demencji u tych osób może wynosić 30 proc.” – wyjaśnia.
Badacz zaznacza również, jak ważna jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.
„Fitness to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Ogólna sprawność fizyczna polega na połączeniu zdrowego odżywiania i ćwiczeń. Kiedy jesteś w dobrej formie, zmniejszasz również ryzyko rozwoju cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, depresji, chorób serca i wielu innych problemów, które zwiększają ryzyko demencji. Fitness dotyczy każdego!” – przypomina.
„Uprawianie sportu może zwiększyć przepływ krwi i tlenu do mózgu, szczególnie w obszarze mózgu związanym z pamięcią. Wszystko to wpływa na ryzyko rozwoju demencji” – dodaje Francine Waskavitz, która wyjaśnia, że na zwiększone ryzyko demencji wpływa także nałóg nikotynowy. Światowa Organizacja Zdrowia do 14 proc. przypadków choroby Alzheimera przypisuje właśnie paleniu papierosów.
„Palenie może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, udar mózgu i zaburzenia funkcji poznawczych, z których wszystkie są związane z częstszym występowaniem późniejszej demencji. Rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby lub opóźnić jej początek” – dodaje ekspertka.
Co należy jeszcze zrobić, by zmniejszyć ryzyko demencji? Jak wskazuje naukowczyni w dalszej części rozmowy, warto również zadbać o słuch.
„Nieleczony ubytek słuchu zwiększa ryzyko rozwoju demencji. Według Komisji Lancet, uszkodzenie słuchu prowadzi do 8 proc. przypadków demencji na całym świecie. Dorośli z ubytkiem słuchu mają szybsze tempo spadku zdolności poznawczych niż dorośli z normalnym słuchem. Ubytek słuchu wymaga dodatkowych zasobów poznawczych, które ograniczają dostępne rezerwy poznawcze pamięci i myślenia. Może to prowadzić do fizycznych zmian w wielkości i funkcji mózgu, które mogą przyspieszyć demencję” – tłumaczy.
I podkreśla, że dla zdrowia mózgu niezwykle ważne są także relacje z innymi ludźmi. Spotkania towarzyskie i rozmowy z przyjaciółmi oraz rodziną pomogą nam zachować zdrowie.
Źródło: The Lancet, Eat This, Not That!
Zobacz także
„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
„Bez światła nasz mózg przestaje normalnie funkcjonować”. O tym, jak odróżnić chandrę od depresji sezonowej, mówi psychiatrka Anna Antosik-Wójcińska
Demencja starcza – czym jest, jakie są jej przyczyny i główne objawy?
Polecamy
Kieliszek wódki na liście leków 92-latki. Lekarz: „Już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy”
Thor gra na bębnach! Chris Hemsworth rozgrzewa scenę na koncercie Eda Sheerana. W ważnym celu
Wszyscy mieszkańcy tej wioski mają Alzheimera. 65-letnia Patricia: „Tutaj jest prawdziwe życie”
Naukowcy dowiedli, że Alzheimer może przenosić się między ludźmi. Zawiniła terapia hormonalna
się ten artykuł?