Przejdź do treści

Ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach jest niskie, podsumowuje Bank Anglii

Kobieta sprawdza swój portfel
Ryzyko infekcji związane z obsługą gotówki jest niskie, podsumowuje Bank Anglii/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Według badania przeprowadzonego przez Bank Anglii (BoE) ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 podczas używania banknotów jest niskie. Wirus pozostaje bowiem na powierzchni pieniędzy przez krótki czas i w małej ilości.

Na banknotach przeniesiemy koronawirusa?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Bank Anglii dowodzi, że nie ma obaw do zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, używając gotówki. Bank zlecił badanie z powodu znacznego zmniejszenia użycia banknotów od czasu wybuchu pandemii. Wielu naukowców radziło bowiem, aby wybierać płatności bezgotówkowe, gdyż na powierzchni banknotów może pozostawać koronawirus.

W badaniu okazało się jednak, że nawet po wystawieniu na działanie wysokiej dawki wirusa równoważnej bezpośredniemu kichaniu, ten nie przetrwał na banknotach w większych ilościach przez dłuższy czas. Podobne wyniki wykazały banknoty tradycyjne oraz nowe wykonane z nowoczesnych polimerów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Jak długo koronawirus przebywa na gotówce?

W swoich badaniach naukowcy potwierdzili, że poziom wirusa pozostawał stabilny przez godzinę po ekspozycji. Po sześciu godzinach kropelek wirusa na banknotach ubyło do ​​około 5 proc., a po 24 godzinach wykazano ich mniej niż 1 proc. Po pięciu dniach były niewykrywalne.

„Praca ta pokazuje, że wirus na banknotach zazwyczaj umiera szybko, w ciągu kilku godzin i nie stanowi większego ryzyka niż na innych powierzchniach, z którymi ludzie mają kontakt w życiu codziennym” – wskazali autorzy badania.

Ponadto w badaniu stwierdzono, że wirus rozkłada się wolniej na gładkich powierzchniach, takich jak stal nierdzewna niż na banknotach. Naukowcy zwrócili również uwagę, że gotówka jest przechowywana m.in. w portfelach, dzięki czemu nie jest wystawiona na częsty kontakt z wirusem.

„Ryzyko związane z obsługą gotówki powinno być niskie” – stwierdzono w badaniu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?