Ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach jest niskie, podsumowuje Bank Anglii
Według badania przeprowadzonego przez Bank Anglii (BoE) ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 podczas używania banknotów jest niskie. Wirus pozostaje bowiem na powierzchni pieniędzy przez krótki czas i w małej ilości.
Na banknotach przeniesiemy koronawirusa?
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Bank Anglii dowodzi, że nie ma obaw do zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, używając gotówki. Bank zlecił badanie z powodu znacznego zmniejszenia użycia banknotów od czasu wybuchu pandemii. Wielu naukowców radziło bowiem, aby wybierać płatności bezgotówkowe, gdyż na powierzchni banknotów może pozostawać koronawirus.
W badaniu okazało się jednak, że nawet po wystawieniu na działanie wysokiej dawki wirusa równoważnej bezpośredniemu kichaniu, ten nie przetrwał na banknotach w większych ilościach przez dłuższy czas. Podobne wyniki wykazały banknoty tradycyjne oraz nowe wykonane z nowoczesnych polimerów.
Jak długo koronawirus przebywa na gotówce?
W swoich badaniach naukowcy potwierdzili, że poziom wirusa pozostawał stabilny przez godzinę po ekspozycji. Po sześciu godzinach kropelek wirusa na banknotach ubyło do około 5 proc., a po 24 godzinach wykazano ich mniej niż 1 proc. Po pięciu dniach były niewykrywalne.
„Praca ta pokazuje, że wirus na banknotach zazwyczaj umiera szybko, w ciągu kilku godzin i nie stanowi większego ryzyka niż na innych powierzchniach, z którymi ludzie mają kontakt w życiu codziennym” – wskazali autorzy badania.
Ponadto w badaniu stwierdzono, że wirus rozkłada się wolniej na gładkich powierzchniach, takich jak stal nierdzewna niż na banknotach. Naukowcy zwrócili również uwagę, że gotówka jest przechowywana m.in. w portfelach, dzięki czemu nie jest wystawiona na częsty kontakt z wirusem.
„Ryzyko związane z obsługą gotówki powinno być niskie” – stwierdzono w badaniu.
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?