Sanatorium. Kiedy warto z niego skorzystać i jak uzyskać skierowanie?
Sanatorium to ośrodek leczniczy, którego celem jest przyspieszenie procesu rekonwalescencji np. po operacji, czy chorobie oraz wzmocnienie organizmu. Pacjenci mogą tam nie tylko szybciej wrócić do zdrowia i sprawności, ale też odpocząć. Czym dokładnie jest sanatorium i kto może skorzystać z pobytu w tym miejscu?
Sanatorium a uzdrowisko
Sanatoriami nazywane są ośrodki lecznicze znajdujące się w miejscowościach uzdrowiskowych. W miejscu tym wykorzystuje się warunki naturalne, takie jak wody zdrojowe czy właściwości lecznicze klimatu w celach zdrowotnych. Podczas pobytu w ośrodku pacjenci mają specjalnie opracowany program leczenia, korzystają z indywidualnie dobranych do ich potrzeb zabiegów. Każdemu przysługują 4 zabiegi dziennie przez 6 dni w tygodniu. Istnieje też możliwość dokupienia dodatkowych zabiegów. Pacjenci mogą też korzystać z całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.
W sanatorium prowadzone są cztery profile rehabilitacji uzdrowiskowej, które dotyczą:
- chorób ortopedyczno-urazowych,
- chorób neurologicznych,
- chorób reumatologicznych,
- chorób kardiologicznych.
W placówkach prowadzone są też świadczenia profilaktyczne, a także edukacja zdrowotna.
Są osoby, które mylą pojęcia sanatorium z uzdrowiskiem. Pierwsze z nich oznacza ośrodek, a drugie to miejscowość, która charakteryzuje się dostępem, do naturalnych czynników leczniczych. W takim uzdrowisku może działać kilka różnych sanatoriów. Miejscowości, które posiadają status uzdrowiska, muszą mieć złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach, które korzystnie wpływają na przebieg leczenia. Charakteryzują się też klimatem, który korzystnie wpływa na zdrowie i może przyspieszyć proces rekonwalescencji osób, które przebywają w tym miejscu.
Komu przysługuje leczenie w sanatorium?
Na pobyt w sanatorium może zakwalifikować się osoba, która cierpi na różne schorzenia. Najczęściej z pobytu w takich ośrodkach korzystają osoby wymagające rehabilitacji po urazach czy schorzeniach oraz pacjenci z chorobami przewlekłymi.
Do sanatorium mogą być wysłani nie tylko seniorzy i dzieci, ale też ludzie młodzi w ramach rekonwalescencji.
Skierowanie do sanatorium – jak dostać?
Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) muszą dostać skierowanie. Może je wystawić lekarz, który posiada umowę z NFZ na dany rok. Specjalista nie daje skierowania NFZ na życzenie pacjenta, musi stwierdzić, że leczenie uzdrowiskowe jest w tym przypadku w pełni uzasadnione i potrzebne. Dlatego najpierw analizuje historię choroby, przeprowadza wywiad. Potrzebne są też aktualne badania, takie jak:
- morfologia krwi,
- OV,
- badania moczu,
- RTG klatki piersiowe,
- EKG serca (w przypadku dzieci: OB, badanie moczu, morfologia, badanie kału na obecność pasożytów).
Gdy specjalista wystawi skierowanie, potrzebna jest jeszcze akceptacja NFZ. Lekarz, który pracuje w Narodowym Funduszu Zdrowia, w ciągu 30 dni analizuje dokument i listownie informuje pacjenta o tym, czy decyzja jest pozytywna, czy też nie. Jeśli tak, od dnia wystawienia pacjent ma 18 miesięcy na to, by skorzystać z sanatorium.
Skierowanie może być odrzucone z uwagi na brak miejsc. W takim przypadku pacjent trafia na listę oczekujących. Innym powodem odmowy może być to, że lekarz pracujący w NFZ stwierdzi, że stan zdrowia pacjenta nie wymaga leczenia uzdrowiskowego. Pacjent nie może się odwołać od tej decyzji.
Sanatorium – wybór ośrodka
Po otrzymaniu skierowania NFZ do sanatorium pojawia się pytanie – czy można samodzielnie wybrać ośrodek? Lekarz może określić miejsce oraz rodzaj leczenia, jednak nie jest to wybór wiążący dla NFZ. Fundusz może pacjenta skierować w inne miejsce. O wybranej placówce przyszły kuracjusz zostanie poinformowany listownie.
Inaczej jest w przypadku sanatorium, w którym pacjent pokrywa samodzielnie koszt pobytu i zabiegów. Tu on sam wybiera termin i miejsce. W takim przypadku, podejmując decyzję powinien zainteresować się lokalizacją ośrodka, walorami turystycznymi, widokami, które mogą sprawić, że pobyt będzie przyjemniejszy oraz oferowanymi zabiegami.
Kolejka do sanatorium
Pacjent musi się nastawić, że od momentu, kiedy dostał skierowanie, do wyjazdu może minąć od roku do 2 lat. Na stronach NFZ można skorzystać z oficjalnej przeglądarki skierowań finansowanych przez Fundusz i na bieżąco sprawdzać status kolejki do sanatorium. Może też zdarzyć się, że jakiś pacjent zrezygnuje i zwolni miejsce, przyspieszając wcześniejszy termin.
Sanatorium koszty
Jeśli pacjent otrzyma z NFZ dofinansowanie na rehabilitację, to jedynie część kosztów pokrywa sam. Jest to dojazd do ośrodka, zakwaterowanie oraz wyżywienie. W przypadku dzieci zakwaterowanie oraz wyżywienie są darmowe. Wszystkie zabiegi oraz leczenie są darmowe, chyba że pacjent chce dokupić ich więcej, niż wynosi przydział.
W przypadku sanatorium pełnopłatnego, czyli takiego, gdzie kuracjusz sam pokrywa wszystkie koszty, opłata za pobyt sięga nawet kilku tys. zł, w zależności od miejsca i oferty ośrodka.
Przeciwwskazania do leczenia w sanatorium
Nie każdy powinien decydować się na pobyt w sanatorium. Z leczenia w takim ośrodku powinny zrezygnować:
- osoby bardzo chore, u których jest możliwość nagłego pogorszenia się stanu zdrowia,
- pacjenci niestabilni psychicznie,
- chorzy na padaczkę,
- pacjenci z niewyrównaną cukrzycą,
- osoby z ostrymi stanami zapalnymi
- pacjenci cierpiący na zmiany reumatyczne,
- osoby niedołężne, które potrzebują pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności.
Źródła:
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,sanatorium—dla-kogo–czym-kierowac-sie-przy-wyborze-sanatorium-,artykul,60336045.html – dostęp: 14.09-2022 r.
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/niezbednik-pacjenta/wyjazd-do-sanatorium-procedury-krok-po-kroku-aa-oGgs-x2V7-cUr7.html – dostęp: 14.09.2022 r.
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyjechac-na-leczenie-do-uzdrowiska/ – dostęp: 14.09.2022 r.
- https://www.medonet.pl/zdrowie,skierowania-do-sanatorium—jak-je-otrzymac-,artykul,1725440.html – dostęp: 14.09.2022 r.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Wcale nie jest lepiej płakać w mercedesie” – mówi Zuzanna Dzitko, zakupoholiczka
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
„Każdy lęk może być zaburzeniem, jeśli odbiera nam komfort życia”. Pięć milionów Polaków przynajmniej raz w życiu będzie mieć napad paniki
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
się ten artykuł?