Przejdź do treści

Sandra Kubicka szczerze o macierzyństwie: „Kolki mnie pokonują, naprawdę”. Poprosiła obserwatorki o porady

Sandra Kubicka /fot. MW Media
Sandra Kubicka /fot. MW Media
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolka niemowlęca to bardzo przykra dolegliwość wielu maluchów. Potrafi być także uciążliwa dla rodziców, którzy robią wszystko, co w ich mocy, żeby pomóc dziecku. Niestety czasami nic nie przynosi skutku, a płacz i krzyk niemowlęcia wydają się nie mieć końca. Sandra Kubicka, modelka, której synek boryka się z kolkami, zwróciła się do internautek po porady.

„Kolki mnie pokonują naprawdę”

Sandra Kubicka 16 maja tego roku została po raz pierwszy mamą. Na świat przyszedł syn Leonard, owoc małżeństwa z multiinstrumentalistą, Aleksandrem Milwiwem-Baronem. Urodził się przedwcześnie, bo w 33. tygodniu ciąży. Jak to bywa w przypadku wcześniaków, pierwsze tygodnie spędził w szpitalu. Na szczęście rozwija się zdrowo, więc cała rodzina jest już w domu, w komplecie.

Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie kolki, które męczą Leosia. To częsta dolegliwość u niemowląt, występuje u 10-40 proc. z nich. Pierwsze kolki mogą pojawić się, kiedy dziecko ma 3 tygodnie, a mijają około 3.-4. miesiąca, choć bywa, że trwają nawet do 6. miesiąca życia. Najczęściej kolki występują w porach popołudniowych i wieczornych, przez co spędzają sen z powiek zarówno dziecka, jak i jego rodziców.

U Leosia pojawiły się nad ranem.

„Siemano, tu wasza przytyrana matka. Noc była w miarę spoko, ale od 5 kolki. Kolki mnie pokonują, naprawdę” – wyznała Kubicka w swojej relacji na Instagramie.

Dodała także, że zwróciła się o pomoc do położnej, która miała ją odciążyć w opiece nad synkiem.

 „Dzisiaj jestem bardzo podekscytowana, ponieważ na nockę przychodzi położna. Pani położna przyjdzie do Leośka i odciąży mnie na jedną noc” – wyznała.

Internautki, które mają już za sobą historie z kolkami dziecięcymi, chętnie ruszyły na pomoc. Zaczęły dzielić się sposobami, które złagodzą tę uciążliwość dziecięcą, a świeżo upieczonej mamie zapewnią dobry sen. Jedna z nich poleciła kateter rektalny, czyli specjalny wyrób medyczny przeznaczony do usuwania gazów z układu pokarmowego niemowląt. Jednak dobry sen Leosia udało się uzyskać dzięki niestandardowemu sposobowi.

Tam jest kuchnia i któraś z was mi napisała, żebym włączyła okap kuchenny – dziękuję ci. Nie pamiętam, jak masz na imię, ale dziękuję ci z całego serca. Moje dziecko odleciało, śpi jak zabite” – zwróciła się do obserwatorki w krótkim nagraniu.

Możemy się domyślać, że synkowi Kubickiej pomógł tzw. biały szum. Są to jednostajne dźwięki wydawane zazwyczaj przez domowe sprzęty, np. przez suszarkę czy też wspomniany okap. Biały szum, spokojny i miarowy, imituje warunki panujące w brzuchu mamy, co sprawia, że dziecko się uspokaja i łatwiej zasypia. Jak widać, bywa też skuteczny w przypadku kolki.

Monika Pastuszko, autorka książki "Matka Polka sika w krzakach" /fot. Marcin Klaban

Kolka niemowlęca: co to jest?

Kolka objawia się poprzez nagły i silny ból brzucha. Występuje także poszerzenie obwodu brzucha. Dziecko płacze, krzyczy i podkurcza nogi. Kolka nie jest groźna, ma przejściowy charakter, może być jednak dość uciążliwa.

Objawy kolki: 

  • częsty płacz dziecka nasilający się w szczególności w porach wieczornych,
  • krzyk dziecka, który nie jest związany np. z niewyspaniem czy głodem,
  • kilkugodzinny płacz,
  • napinanie się i podkurcz nóżek,
  • twardy lub powiększony brzuch,
  • sztywność ciała,
  • zaczerwienienie na twarzy, które wynika z silnego prężenia się;
  • zwiększona ilość gazów.

Jak przynieść ulgę dziecku? Pomóc może:

  •  noszenie go, kołysanie, przytulanie i mówienie do niego;
  •  masaże pleców i brzucha,
  • ciepłe opatrunki na brzuch,
  • ciepła kąpiel,
  • odpowiednia dieta, kiedy dziecko już przyjmuje stałe pokarmy.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwińźródło: Hello Mama

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?