Przejdź do treści

Schemat podaży oraz skutki uboczne szczepienia WZW B

HBV - hepatitis
Fot. designer491 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczepienie WZW B należy do szczepień obowiązkowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz aktualnego Programu Szczepień Ochronnych. Jest refundowane z budżetu państwa. Noworodki do końca roku 2018 pierwszą dawkę szczepienia miały podawane do 24 godzin po urodzeniu. Natomiast od roku 2019 noworodki muszą być zaszczepione, zanim opuszczą oddział noworodkowy.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Szczepienie WZW B, jeśli było zrealizowane w zalecanych dawkach, osiąga miano przeciwciał na bardzo długi okres. W porównaniu do innych szczepień jest bezpieczniejsze i dobrze tolerowane przez ludzki organizm, bardzo rzadko występują skutki uboczne. Zalecane jest jednak szczepienie przypominające przed różnego rodzaju zabiegami oraz operacjami, po wcześniejszym oznaczeniu poziomu przeciwciał.

Szczepienie WZW B – podstawowe informacje

Szczepienie WZW B to szczepienie przeciwko wirusowemu zapalenia wątroby typu B. Brak uodpornienia organizmu przed tym wirusem najczęściej wywołuje żółtaczkę zakaźną typu B. Wirusowe zapalenie wątroby może być również wywołane wirusem typu A, na który istnieje szczepionka oraz wirusem typu C, przeciw któremu niestety nie istnieje sposób uodpornienia organizmu. Szczepienie WZW B jest również zalecane przed zabiegiem. W przypadku dzieci niezaszczepionych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, które zostaną nim zakażone, przebieg choroby jest przewlekły. Przez lata może być bezobjawowy, jednak w starszym wieku może doprowadzić do marskości wątroby lub pojawienie się w jej obrębie nowotworu. Do zakażenia najczęściej dochodzi w sytuacjach takich jak zabiegi stomatologiczne, operacje, zabiegi, pobieranie krwi, zakładanie kaniuli obwodowej (wenflonu) itp. Chodzi więc o sytuacje, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Ryzyko zakażenia w szpitalach czy placówkach medycznych znacznie się zmniejszyło, odkąd został wprowadzony sprzęt jednorazowego użytku, jednak nie eliminuje to całkowicie ryzyka zachorowania.

żółtaczka

Szczepionka WZW B – nazwa

Obecnie na polskim rynku farmaceutycznym istnieje kilka preparatów zawierających szczepienie WZW B, wszystkie zawierają niewielkie ilości martwego wirusa, a należą do nich:

  • Engerix B,
  • HBvaxPRO,
  • Euvax B,
  • Hepavax-Gene.

Każdy z nich przeznaczony jest do użytku zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Istnieją również szczepionki sześcioskładnikowe przeznaczone głównie dla dzieci, czyli:

  • Infanrix hexa,
  • Hexacima.

Na rynku dostępna jest także tzw. szczepionka skojarzona (przeznaczona dla dorosłych) – Twinrix Adult, która uodparnia jednocześnie na WZW typu A i WZW typu B.

Szczepionka WZW B – cena

Cena jednej dawki szczepionki WZW B wynosi ok. 70 zł, nieco droższe są szczepionki skojarzone, ich koszt to ok. 160 zł.

Zobacz także

Szczepienie WZW B – schemat

Zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B może osoba w każdym wieku. Pierwsza dawka szczepienia WZW B podawana jest wcześniakom oraz noworodkom donoszonym najczęściej do 24 godzin po porodzie, a najpóźniej przed opuszczeniem oddziału noworodkowego. Drugą dawkę podaje się po miesiącu od pierwszej, natomiast trzecią sześć miesięcy od pierwszej.

Sytuacja zmienia się w przypadku wcześniaków, które po urodzeniu nie przekroczyły 2000 g masy, gdyż pełny cykl szczepienia WZW B obejmuje 4 dawki. Pierwsza dawka podawana jest zaraz po urodzeniu, natomiast trzy pozostałe w takim samym schemacie, jak w przypadku noworodków donoszonych.

Jeśli pełny cykl szczepień był wykonany u osoby zdrowej, zazwyczaj nie wymagana jest dawka przypominająca. Wyjątkiem są osoby pracujące w placówkach medycznych lub laboratoriach, które na co dzień mają kontakt z krwią. Aby dostać pozwolenie na wykonywanie pracy, muszą wykonać badanie krwi pod kątem miana przeciwciał.

Skutki uboczne szczepionki WZW B

Zwykle po szczepieniu nie występują skutki uboczne. Miejsce iniekcji w odróżnieniu od innych szczepionek jest zazwyczaj bezbolesne. Niekiedy (bardzo rzadko) mogą pojawić się:

  • gorączka,
  • u dzieci i noworodków rozdrażnienie i/lub płaczliwość,
  • zaczerwienienie lub lekki obrzęk w miejscu wkłucia,
  • u osób dorosłych objawy grypopodobne obejmujące bolesność oraz sztywność mięśni i stawów, ogólne osłabienie oraz gorączkę.

Skutki uboczne szczepienia u dzieci mijają w czasie 24 godzin. Z tego względu szczepienie WZW B uważa się za najbezpieczniejsze. Warto pamiętać, iż jest ono obowiązkowe i w pełni refundowane przez państwo.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?