Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity
Czy można uprawiać seks podczas okresu? To jedno z częstych pytań przedstawicieli obu płci. Miłości fizycznej podczas miesiączki towarzyszy bowiem wiele mitów. Chociaż w niektórych kulturach stosunek podczas miesiączki jest surowo zakazany, a kobiety traktowane są w tym czasie jako „nieczyste”, wiele par czerpie z niego przyjemność. Jak uprawiać seks podczas okresu, aby było to nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne?
Czy można uprawiać seks podczas okresu?
Seks podczas okresu nie musi być traktowany jako temat tabu. Jeśli partnerzy wyrażają zgodę na zbliżenie podczas krwawienia i będą przestrzegać zasad higieny, nie muszą rezygnować z kontaktów intymnych.
Do seksu podczas okresu nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań. Warto jednak zdecydować się na stosunek w czasie miesiączki tylko, jeśli czujecie się z tym komfortowo i bezpiecznie. Część kobiet właśnie podczas okresu czuje wzmożony apetyt na seks, skurcze macicy w czasie orgazmu pomagają organizmowi kobiety szybciej się oczyścić, a uwalniany „hormon szczęścia”, czyli oksytocyna, wpływa pozytywnie na uczucie napięcia i spadek nastroju.
Nie należy rezygnować z seksu podczas okresu, jeśli:
- partnerzy wyrażają zgodę na tego typu zbliżenie;
- stosunek nie jest bolesny (podczas miesiączki śluzówka pochwy jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na mikrourazy – przecież nie chodzi o to, aby seks podczas okresu był traumą)
- żadne z partnerów nie ma alergii na lateks, czyli materiał, z którego zrobione są prezerwatywy (ze względu na zwiększoną podatność na infekcje i choroby przenoszone drogą płciową dla bezpieczeństwa podczas miesiączki wskazane jest używanie kondomów).
Jak uprawiać seks podczas okresu – higiena, wygoda i bezpieczeństwo
Stosunek podczas miesiączki stanie się bardziej przyjemny, ale przede wszystkich bardziej bezpieczny, jeśli partnerzy spełnią kilka poniższych warunków:
- należy pamiętać o użyciu prezerwatywy, która zabezpieczy nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale przede wszystkim przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;
- na wszelki wypadek warto mieć przygotowany lubrykant (mimo że krew menstruacyjna może w niektórych przypadkach być naturalnym lubrykantem), ponieważ część kobiet w okresie miesiączki może cierpieć na nadwrażliwość/suchość pochwy – użycie lubrykantu chroni przed otarciami ścianek pochwy, a co za tym idzie, zmniejszy ryzyko infekcji intymnych;
- lepiej wybrać na seks późniejsze dni miesiączki, kiedy krwawienie jest mniej obfite
- przy planowaniu seks w łóżku, warto rozłożyć na nim ręcznik lub podkład nieprzemakalny (nie będzie później problemów z trudnymi do usunięcia plamami z krwi);
- ze względów estetycznych, ale również higienicznych, dobrym pomysłem jest seks podczas okresu pod prysznicem (wanna nie jest polecana ze względu na większe ryzyko infekcji);
- najbardziej polecanymi pozycjami do uprawiania seksu w czasie okresu są pozycje klasyczne, w których aktywniejszą rolę odgrywa partner (mniejsze ryzyko krwawienia niż np. podczas pozycji na jeźdźca).
Seks podczas okresu a ciąża
W świadomości znacznej części kobiet i mężczyzn panuje przekonanie, że seks podczas okresu jest całkowicie bezpieczny, jeśli chodzi o zajście w ciążę. W związku z tym pary nie stosują w tym czasie żadnych zabezpieczeń.
Niestety teza, że zajście w ciążę podczas okresu jest niemożliwe, to mit. Chociaż faktycznie ryzyko nie jest duże, nie da się go całkowicie wykluczyć – zwłaszcza u kobiet, których cykl owulacyjny ma mniej niż 26 dni, współżycie podczas okresu może skutkować ciążą. Jest to również prawdopodobne, gdy stosunek ma miejsce w ostatnich dniach miesiączki (warto pamiętać, że plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć nawet 3 dni).
Jeśli para nie planuje dziecka, bezwzględnie powinna pamiętać o użyciu środków antykoncepcyjnych. Najlepiej, jeśli dodatkowo będą one wspomagane prezerwatywą, która chroni przed infekcjami intymnymi i chorobami wenerycznymi.
Jak uprawiać seks oralny podczas okresu?
Jeśli w czasie okresu para ma ochotę na miłość francuską, podczas której kobieta będzie stroną bierną, dla bezpieczeństwa przed infekcją intymną można użyć rozciętej prezerwatywy lub maski oralnej. Uprawiając seks oralny bez zabezpieczenia, trzeba pamiętać, że bakterie, wirusy czy grzyby, mogą przenieść się tą drogą do organizmu partnera.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Zobacz także
„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku
„Obniża poziom stresu, poprawia jakość snu, łagodzi ból i napięcie w związku”. Jak często powinniśmy uprawiać seks?
„Lubię na masturbację mówić samomiłość”. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn, edukatorką seksualną
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Zabawy erotyczne we dwoje, czyli sposoby na to, jak urozmaicić seks
Masturbacja analna, czyli dlaczego zakazany owoc smakuje najlepiej?
się ten artykuł?