Seksuolog – specjalista, który pomoże poprawić życie erotyczne
Masz problemy ze współżyciem? A może zmagasz się z bólem podczas stosunku? W przypadku tych i wielu innych problemów może ci pomóc seksuolog. To lekarz, do którego zdecydowanie warto się udać, jeśli nie zadowala cię twoje życie erotyczne. Czym dokładnie zajmuje się seksuolog i jak wygląda wizyta u niego?
Kim jest seksuolog? Czym się zajmuje?
Seksuolog to osoba, która koncentruje się na badaniu seksualności człowieka. Pomaga rozwiązywać pacjentom różne kwestie związane z seksem oraz osiągać im cele na tej płaszczyźnie. Ułatwia także rozwój seksualny. Kiedy warto zgłosić się do seksuologa? Na przykład w przypadku takich problemów jak:
- obniżone libido,
- problemy z erekcją,
- ból podczas stosunku,
- seksoholizm,
- niemożność osiągnięcia orgazmu,
- zaburzenia preferencji seksualnych,
- zaburzenia tożsamości płciowej,
- pochwica.
Lekarz seksuolog a psycholog seksuolog – na czym polega różnica?
Jeśli masz problemy z seksem, możesz zgłosić się do czterech różnych typów seksuologów. Warto rozważyć, która opcja będzie w twoim przypadku najlepsza, ponieważ każdy z nich prowadzi terapię w zupełnie inny sposób. Oto co musisz wiedzieć na ten temat.
- Lekarz seksuolog – skupiony jest na zaburzeniach uwarunkowanych biologicznie. Jest on specjalistą II stopnia np. w zakresie urologii, neurologii, chorób wewnętrznych, ale dodatkowo wyspecjalizował się również w dziedzinie seksuologii. Skupia się przede wszystkim na fizycznych aspektach życia seksualnego. Może przeprowadzać badanie fizykalne narządów płciowych u pacjenta, jednak nie ma prawa wykonywać testów psychologicznych.
- Psycholog seksuolog – nie ma tytułu lekarza medycyny, jednak zdobył tytuł magistra psychologii oraz certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Stara się znaleźć przyczynę seksualnych problemów na płaszczyźnie psychologicznej. Ma prawo do przeprowadzania wyżej wspomnianych testów, jednak nie może przepisywać leków ani wystawiać skierowań na badania.
- Psychiatra seksuolog – to osoba z tytułem lekarza medycyny. Jest specjalistą II stopnia w zakresie psychiatrii, jednak wyspecjalizował się również w dziedzinie seksuologii. Leczy seksualne problemy pacjenta przy pomocy środków farmakologicznych.
- Ginekolog seksuolog – to lekarz medycyny, który jest specjalistą II stopnia w zakresie ginekologii, jednak dokształcił się również w dziedzinie seksuologii. Warto się do niego wybrać np. w przypadku suchości pochwy czy endometriozy.
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
Pierwsza wizyta u seksuologa to przede wszystkim szczegółowy wywiad, dzięki któremu specjalista zyskuje szersze spojrzenie na problemy pacjenta. Może on wówczas zapytać cię m.in. o:
- przyjmowane leki,
- orientację seksualną,
- przekonania dotyczące seksu,
- masturbację,
- pierwsze doświadczenia seksualne,
- obecne relacje seksualne,
- samopoczucie psychiczne,
- przebyte choroby,
- historię chorób w rodzinie.
Na tej podstawie podejmuje się decyzję o dalszym leczeniu. Specjalista może ci np. przepisać określone leki, zlecić psychoterapię czy udzielić pomocy przy dobieraniu odpowiednich technik seksualnych. Przebieg wizyty zależy od natury twojego problemu i oczywiście od tego, jakiego seksuologa wybierzesz – czy będzie to lekarz, czy psycholog.
Czy u seksuologa trzeba się rozebrać?
W niektórych przypadkach przeprowadza się badanie fizykalne u seksuologa, czyli badanie narządów płciowych. Wówczas trzeba się rozebrać. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze jest to konieczne i przeprowadzić może je tylko seksuolog z tytułem lekarza medycyny, psycholog nie ma takich uprawnień.
Ile kosztuje wizyta u seksuologa?
Koszt wizyty u seksuologa utrzymuje się na poziomie 100-320 zł. Im bardziej znany lekarz i im większą renomą cieszy się dany ośrodek czy gabinet, tym cena jest wyższa. Niektóre placówki medyczne świadczą jednak tego typu usługi w ramach NFZ, dlatego przed wizytą u seksuologa warto się zatem dowiedzieć więcej na ten temat.
Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie?
Zastanawiasz się, czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie? Jak się okazuje, nie jest ono potrzebne w przypadku wizyty prywatnej. Jeżeli jednak zamierzasz umówić się na wizytę w ramach NFZ, musisz je zdobyć wcześniej u lekarza pierwszego kontaktu.
Bibliografia:
- Bancroft J., Seksualność człowieka, Edra Urban & Partner, Wrocław 2010.
- Lew-Starowicz M., Lew-Starowicz Z., Skrzypulec-Plinta V., Seksuologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
- Lew-Starowicz Z., Psychoseksuologia. Metody diagnostyczne i terapeutyczne, Wydawnictwo GWP, Sopot 2022.
Polecamy
Lekarz rodzinny: te objawy łatwo przeoczyć, a mogą wskazywać na poważne niedobory
Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii. „Na186 miejsc było 15 chętnych”. Powód?
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Androlog, czyli lekarz od „męskich spraw”. Kiedy się do niego udać?
się ten artykuł?