Selma Blair opublikowała poruszające nagranie z okazji miesiąca świadomości stwardnienia rozsianego. „Obyśmy wszyscy znaleźli siłę”
Trwa miesiąc świadomości stwardnienia rozsianego – choroby, z którą zmaga się m.in. Selma Blair. W związku z tym amerykańska aktorka postanowiła pokazać swoim fanom, jak wygląda jej życie z chorobą.
Miesiąc świadomości stwardnienia rozsianego
Od 2018 roku, gdy Selma Blair opowiedziała fanom o swojej chorobie, stara się zwiększać świadomość innych osób na temat stwardnienia rozsianego. Tak jest i tym razem. Aktorka na swoim profilu na Instagramie napisała, że to właśnie marzec jest miesiącem świadomości stwardnienia rozsianego.
Selma na swoim profilu na Instagramie opublikowała krótki film, na którym widzimy m.in. aktorkę przebywającą w szpitalu czy pokazującą się bez włosów, które straciła po leczeniu. Blair pokazała jednak też swoje dobre chwile – m.in. gdy pięknie wygląda i pozuje do zdjęć – z laską, która ułatwia jej chodzenie. To pokazuje, że zmaganie się ze stwardnieniem rozsianym ma gorsze i lepsze etapy.
„Obyśmy wszyscy znaleźli siłę, by wytrwać” – napisała Selma Blair w treści posta. Do swoich nagrań dodała piosenkę „I’m Tired” z serialu „Euphoria”.
Rozwiń„Trudny okres w moim życiu”
16 sierpnia 2018 roku życie Salmy Blair zmieniło się nieodwracalnie. To właśnie wtedy aktorka usłyszała od lekarza, że objawy, z którymi zmaga się od 15 lat, wynikają ze stwardnienia rozsianego.
Choroba u aktorki rozwinęła się bardzo szybko. Selma miała trudności z chodzeniem, z czuciem, z pamięcią. Pomimo to nieustannie była aktywna zawodowo. Jak twierdzi – jej motorem napędowym do walki z chorobą jest 10-letni syn Arthur, którego wychowuje sama.
W filmie dokumentalnym „Introducing, Selma Blair” aktorka opowiedziała o swojej chemioterapii, przeszczepie komórek macierzystych oraz o momentach, w których (jak sama mówi) była przekonana, że kamera będzie świadkiem jej ostatnich dni życia. „To był naprawdę trudny okres” – mówiła Blair magazynowi PEOPLE .
I dodała:
„Chcę powiedzieć prawdę o SM. Ważne jest dla mnie, aby ludzie widzieli, jak wygląda życie z przewlekłą chorobą”.
Stan zdrowia Blair wymagał agresywnej chemioterapii. To dzięki niej jednak aktorka zauważyła ogromną poprawę, m.in. w poruszaniu się.
Teraz choroba jest w remisji. „Powoli mogę robić wszystkie te rzeczy, które robiłam wcześniej. To znaczy, nie mogę powiedzieć, że mogłabym biegać, ale – gdybym kilka razy poćwiczyła – mogłabym pobiec do skrzynki pocztowej” – mówi aktorka.
Stwardnienie rozsiane – co to za choroba?
Stwardnienie rozsiane jest schorzeniem, które stopniowo atakuje układ nerwowy. Wpływa na mózg i rdzeń kręgowy, powodując zaburzenia wzroku, równowagi i mięśni. Choroba jest nieuleczana. Pacjentowi podaje się leki, by załagodzić objawy i zachodzące zmiany.
Jakie są to objawy? Zaburzenia widzenia, problemy z ostrością i podwójne widzenie, narastający niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi, nagłe zawroty głowy, nerwobóle.
Pierwotna przyczyna choroby nie została ustalona. Jej objawy powstają w wyniku zaniku osłonek komórek nerwowych, w wyniku czego nie są one w stanie odpowiednio przewodzić impulsów nerwowych. Przyjmuje się, że na pojawienie się choroby wpływają: predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe oraz nieprawidłowości funkcjonowania układu odpornościowego. Jedną z przyczyn warunkujących jej postęp jest również nieprawidłowe żywienie.
Zobacz także
„Chciałam mieć dziecko, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą” – mówi 33-latka. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę
„Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn”. Kiedy warto udać się do neurologa?
Christina Applegate choruje na stwardnienie rozsiane. „Zamierzam walczyć” – zapowiada aktorka
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Oliwia o życiu z zespołem Chiari. „Były sygnały, że coś dzieje się ze mną nie tak, ale nikt tego nie połączył”
„Nadopiekuńczość ma paskudny skutek”. Rodzice chcą dobrze, nie wiedzą, jak wielki błąd popełniają
Katarzyna Figura: „Cukrzyca jest konsekwencją moich przeżyć. Stres kumulował się we mnie przez lata”
„Wokół marihuany medycznej wciąż jest wiele stereotypów, a największą bolączką jest dezinformacja” – mówi doktor Magdalena Nita
się ten artykuł?