Sezon pylenia traw w pełni. Co zrobić, by objawy alergii były mniejsze?
Czerwiec to zły miesiąc dla alergików. Mamy szczyt pylenia traw, pyli także babka, szczaw, pokrzywa, czarny bez, platan, lipa i rzepak. Odnotowywane są też wysokie stężenia zarodników grzybów mikroskopowych. W słoneczne dni poza domem zmagasz się z kichaniem, wodnistym katarem, świądem nosa i oczu? Zobacz, jakie rady ma dla ciebie lek. Joanna Jamroz-Brzeska, czyli Mama Alergolog.
Jesteś uczulona na alergeny pyłku traw? Na pewno wiesz, jak łzawienie i zaczerwienienie oczu, wodnisty katar i kichanie mogą irytować. Na szczęście specjaliści wiedzą, co należy robić, by zniwelować ciężkie objawy alergii.
„Noś okulary, przepłukuj oczy solą fizjologiczną, przepłukuj nos solą morską, po przyjściu z dworu umyj twarz, częściej myj włosy”
– pisze Joanna Jamroz-Brzeska, czyli Mama Alergolog, którą na Instagramie śledzi ponad 2 tys. obserwujących.
RozwińDlaczego to takie ważne?
Okulary ochronią nasze oczy przed bezpośrednim kontaktem z pyłkami, a płukanie oczu i nosa szybko usunie zalegające alergeny. Latające pyłki często osiadają także na twarzy i włosach – to dlatego specjaliści zalecają, by po przyjściu do domu od razu przemywać twarz i codziennie myć włosy.
Co jeszcze możemy zrobić, by objawy alergii były mniejsze?
„Po przyjściu z dworu zmień ubranie, częściej pierz ubrania, nie susz ubrań na powietrzu w upalne, wietrzne dni, zmień otoczenie”
– pisze alergolożka.
Warto także zainwestować w oczyszczasz powietrza i maseczkę antysmogową dobrej jakości. Dzięki temu do minimum ograniczymy nasz kontakt z alergenami.
Alergiczny nieżyt nosa
Jedną z najczęściej występujących chorób alergicznych jest alergiczny nieżyt nosa, który pojawia się u ok. 1/5 populacji. Najbardziej charakterystycznymi objawami nieżytu nosa są: świąd i zaczerwienienie nosa, wodnisty wyciek i kichanie. Niektóre osoby zmagają się też z problemami z koncentracją, zmęczeniem, zatkaniem nosa czy chrapaniem.
Co najczęściej uczula w czerwcu? Tymotka łąkowa i żyto. Cierpią także ci, którzy są uczuleni na grzyby mikroskopowe – z rodzaju Alternaria, Cladosporium, Penicillium czy Aspergillus.
Polecamy
Co na katar? Domowe sposoby dla dzieci i dorosłych
Dopada cię choroba? Skorzystaj ze sprawdzonych domowych sposobów na przeziębienie
Żółty katar – czy kolor kataru naprawdę ma znaczenie?
„Czosnóżka” ma uchronić przed jesiennymi infekcjami. Pediatrzy przestrzegają przed tym trendem
się ten artykuł?