Przejdź do treści

Siedzisz przez cały dzień? Twoje serce może ci tego nie wybaczyć. Chyba że wprowadzisz te zmiany

Na zdjęciu zmęczona kobieta opierająca się o krzesło- hellozdrowie
Najkorzystniejsze jest zastąpienie siedzenia umiarkowaną lub intensywną aktywnością źródło: pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aż 70 proc. z nas wykonuje pracę w pozycji siedzącej. Niestety po pracy także często siedzimy: już nie za biurkiem, ale na kanapie przed telewizorem czy w aucie. Naukowcy przyjrzeli się, czym może skutkować długotrwałe siedzenie. Okazuje się, że jest zabójcze dla naszego serca. Żeby je ocalić, musimy znaleźć chociaż 5 minut w ciągu dnia na aktywność.

 

Umiarkowany i intensywny ruch

Międzynarodowcy zespół naukowców z University College London przeprowadził meta-badanie, w którym sprawdził zależność między pozycjami i ruchami, jakie wykonujemy, a funkcjonowaniem naszego serca. W tym celu połączył dane z sześciu badań, w których wzięło udział ponad 15 tysięcy osób. Za podstawie danych badacze sprawdzili, jaki wpływ na funkcjonowanie serca ma siedzenie, pozycja stojąca, umiarkowana aktywność fizyczna oraz sen.

Z badania wynika, że najgorszą sytuacją dla naszego układu krążenia jest taka, kiedy przez cały dzień pozostajemy w pozycji siedzącej. Naukowcy porównali także wskaźniki masy ciała, obwód talii, cholesterol i hemoglobinę glikowaną będącą markerem cukrzycy typu 2. Wyniki były najgorsze u osób, które spędzały większość dnia w pozycji siedzącej.

Czy to znaczy, że pracując za biurkiem jesteśmy skazani na choroby? Niekoniecznie. Możemy zapobiec negatywnym skutkom, jeżeli prowadzimy do naszej codzienności odrobinę ruchu. Już nawet pięć minut intensywnego ruchu dziennie może uchronić nasz przed zawałem. Właśnie ta intensywność jest kluczowa: ważne, żeby choć na chwilę zwiększyło się nasze tętno i żeby przyspieszył nasz oddech. Korzyści dla układu sercowo-naczyniowego można przynieść także umiarkowana aktywność, np. zastąpienie siedzenia staniem, a przerwę w pracy zagospodarowanie na energiczny spacer.

Najwięcej korzyści, według badaczy, przynoszą kolejno:

  • umiarkowany i intensywny ruch,
  • lekki wysiłek,
  • stanie,
  • spanie.

Każdego roku 18 milionów osób na całym świecie umiera z powodu niewydolności krążenia i chorób serca. Przyczynami być niezdrowy styl życia, w tym niewielki stopień aktywności fizycznej, palenie papierosów, otyłość, dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce oraz zbyt niskie spożycie błonnika.

Jak poprawić swoje zdrowie?

Dr Jo Blodgett pierwsza autorka publikacji, która ukazała się na łamach „European Heart Journal” proponuje włączanie „przekąsek aktywności” w ciągu dnia. Może to być np. chodzenie podczas rozmów telefonicznych lub ustawianie przypomnień o wstawaniu co godzinę od biurka i wykonanie kilku podskoków. Dobrze też byłoby zainwestować w biurko stojące. Już pół godziny stania podczas pracy pozwoli nam na zmniejszenie BMI o ponad 2 proc.

Z kolei James Leiper, zastępca dyrektora ds. zdrowia w British Heart Foundation, podkreśla , że  badanie to jest obiecujące: pokazuje ono, że już niewielkie zmiany w codziennym stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru.

„Z naszego badania warto zapamiętać, że choć niewielkie zmiany mogą mieć pozytywne skutki dla serca, to intensywność ruchu ma znaczenie. Najbardziej korzystne było zastąpienie siedzenia umiarkowaną lub intensywną aktywnością. Mowa np. o bieganiu, szybkim marszu czy wchodzeniu po schodach – każdej aktywności, która podnosi tętno i zmusza do szybszego oddechu, nawet przez minutę lub dwie” – wyjaśnia dr Jo Blodgett.

Niewydolność serca: co to za stan?

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować takiej ilości krwi, która wystarczy do przetransportowania odpowiedniej ilości tlenu z płuc do komórek ciała. Biorąc pod uwagę tempo narastania objawów, wyróżnić można ostrą i przewlekłą niewydolność serca. Ostra niewydolność zaczyna się nagle,  objawy narastają gwałtownie i mogą stanowić zagrożenie życia. W efekcie upośledzenia czynności skurczowej lub rozkurczowej serca dochodzi do niewystarczającego zaopatrzenia komórek w substancje odżywcze i tlen. Przewlekła niewydolność serca (ICD 10 – I50) rozwija się stopniowo i może być związana z dysfunkcją serca bądź pozasercowym zaburzeniem funkcjonowania innych układów czy narządów

Objawy niewydolności serca

Objawy kliniczne niewydolności serca zależą od charakteru zaburzeń. W przebiegu niewydolności lewokomorowej dominują takie symptomy jak:

  • duszność nasilająca się podczas leżenia, a ustępująca w pozycji siedzącej lub leżącej,
  • kaszel,
  • omdlenia,
  • zawroty głowy.

Z kolei w niewydolności prawokomorowej występują takie symptomy jak obrzęki wokół kostek, wodobrzusze, wypełnienie krwią żył szyjnych czy kumulowanie płynu w jamie opłucnej lub worku osierdziowym. Ponadto może dojść do powiększenia wątroby czy zakrzepów w żyłach kończyn dolnych.

źródło: academic.oup.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?