Przejdź do treści

Sięgasz po wapno przy alergii? „Preparaty wapnia mogą ingerować we wchłanianie leków przeciwalergicznych” – ostrzega farmaceutka

Kobieta stoi na łące
Sięgasz po wapno przy alergii? "Preparaty wapnia mogą ingerować we wchłanianie leków przeciwalergicznych" - ostrzega farmaceutka/ Unsplash, fot. Rana Sawalha
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Preparaty wapniowe, zwłaszcza przed erą leków przeciwhistaminowych, były powszechnie stosowane w niektórych krajach europejskich jako popularny lek na alergiczne reakcje skórne” – zauważa farmaceutka Zofia Winczewska na swoim profilu na Instagramie. Czy rzeczywiście wapń na alergię to dobry pomysł?

Wapno na alergię?

Dla wielu osób wiosna (choć piękna!) to jeden z najtrudniejszych okresów w roku. Alergicy w tym czasie zaprzyjaźniają się z chusteczkami, inhalatorami i lekami antyhistaminowymi. Niestety czasem i taki zestaw nie pomaga uporać się z katarem, kichaniem czy swędzeniem oczu i skóry. Niektórzy, by wspomóc leczenie, sięgają również po wapń do picia.

„Preparaty wapniowe, zwłaszcza przed erą leków przeciwhistaminowych, były powszechnie stosowane w niektórych krajach europejskich jako popularny lek na alergiczne reakcje skórne, takie jak swędzenie, rumień/bąble, a także ukąszenia owadów” – napisała na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Zofia Winczewska.

Niedobory tego pierwiastka w organizmie sprzyjają rozwojowi alergii i wysypek. Czy jednak faktycznie wapń zmniejsza reakcję alergiczną? Winczewska rozprawiła się z tym powszechnym mitem.

„Badanie polskich naukowców z 2017 r. wykazało, że zarówno pojedyncze, jak i długotrwałe stosowanie preparatów wapnia nie zmniejszało skórnych reakcji alergicznych (mierzonych jako reakcja bąbelkowa i objawy świądu) w porównaniu z placebo” – wyjaśniła.

I dodała, że preparaty wapnia „mogą ingerować we wchłanianie leków przeciwalergicznych”. Skąd zatem wcześniejsze przekonanie, że popularne wapno pomoże uporać się z alergią?

„Składnikiem, który rzeczywiście może być wsparciem w niwelowaniu reakcji alergicznej, jest kwercetyna zmniejszająca wydzielanie histaminy i mediatorów zapalnych” – tłumaczyła Winczewska.

Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Zofia Winczewska

Zofia Winczewska jest farmaceutką, która aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych. Zarówno na nich, jak i na swoim blogu ekspertka stara się przemycać wiedzę na temat racjonalnej suplementacji, dietoterapii i zdrowego stylu życia. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 20 tys. osób. 

„Tłumaczę, w jakich sytuacjach suplementacja diety jest korzystnym elementem profilaktyki zdrowotnej czy uzupełnieniem terapii lekowych. Pokazuję wam na blogu, jak racjonalnie podchodzić do tematu suplementacji, nie wpadając przy okazji w pułapki marketingowe” – pisze o sobie farmaceutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?