Sinice w Bałtyku. Coraz więcej popularnych kąpielisk zostaje zamkniętych
Z powodu sinic czerwone flagi wywieszono już w 12 nadmorskich kąpieliskach, jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel w morzu jest niebezpieczna i może wywołać m.in. gorączkę, wymioty, biegunkę, bóle mięśni i stawów, swędzenie i łzawienie oczu czy wysypkę. Sinice w Bałtyku rozprzestrzeniają się na tyle szybko, że niewykluczone jest zamknięcie kolejnych plaż.
GIS zamknął nadmorskie kąpieliska
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu kilkunastu nadmorskich kąpielisk. Sytuacja związana jest z pojawieniem się w wodzie sinic, które obecnie bardzo szybko rozwijają się na dalsze kąpieliska. Prawdopodobnie w najbliższym czasie zostaną zamknięte kolejne plaże.
Gdzie obecnie nad polskim Bałtykiem wywieszono czerwoną flagę?
- na dwóch kąpieliskach w Gdyni (plaże w Redłowie i Śródmieściu),
- na ośmiu kąpieliskach w Sopocie (plaże przy Hotelu Sopot-Beach Club, Hotelu Haffner-Esentra, plaża Kamienny Potok-Koliba, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe I oraz plaża 32A-33),
- w Stegnie (plaża Stegna II),
- w Krynicy Morskiej (Kąpielisko Morskie „Krynica Morska – Bulwar Słoneczny 1”).
Sinice – skąd się biorą?
Sinice namnażają się, m.in. gdy do wody trafiają nawozy z okolicznych pól, a do morza zanieczyszczone wody z rzek. Wystarczy kilka słonecznych dni i „woda kwitnie” – pojawia się na niej charakterystyczny kożuch, który nabiera zielonkawoniebieskiego koloru. Kąpiel w takiej wodzie jest dość ryzykowna dla naszego zdrowia. Niektóre gatunki tych mikroorganizmów są zdolne do produkcji niebezpiecznych substancji: hepatotoksyn, które uszkadzają wątrobę, neurotoksyn uszkadzających układ nerwowy, dermatotoksyn powodujących podrażnienie skóry i błon śluzowych.
Te toksyczne bakterie potrafią wyrządzić szkody również zwierzętom, więc zanim wpuścisz psa do jeziora, zorientuj się, czy to dla niego bezpieczne. Jak dodaje GIS, skażonej wody nie należy również używać do podlewania warzyw.
„Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody (np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne” – czytamy na stronie GISu.
Sinice – objawy zatrucia
U osób, które napiły się wody z zakwitem, mogą pojawić się następujące dolegliwości:
- wysypka na skórze,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka,
- bóle mięśni i stawów.
Objawy zatrucia mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Jak podaje GIS, od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednak w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne.
Zobacz także
„Łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność”, ostrzega biotechnolog Dawid Polak
Jak uniknąć infekcji intymnej na wakacjach? Poznaj 12 sprawdzonych sposobów
Higiena intymna w podróży. Niezbędne rzeczy, które powinnaś mieć w wakacyjnym bagażu
Polecamy
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Dryfowała na dmuchanym materacu w kierunku Szwecji. Była już 400 m od brzegu
się ten artykuł?