Skąd się biorą ataki paniki u dzieci i jak je rozpoznać?

Atak paniki to nagłe, intensywne uczucie strachu, które występuje bez wyraźnej przyczyny i powoduje silne objawy fizyczne. Może pojawić się w każdym wieku, choć zwykle kojarzone jest z osobami dorosłymi. Tymczasem ataki paniki u dzieci również się zdarzają, na dodatek często bywają mylone z innymi problemami zdrowotnymi. Jak je rozpoznać i co zrobić w takiej sytuacji?
Co mogą oznaczać ataki paniki u dzieci?
Ataki paniki u dzieci mogą być sygnałem, że w ich życiu występuje silny stres lub trudne do przepracowania emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Czasem wynikają one z pojedynczego, traumatycznego doświadczenia, np. wypadku czy utraty kogoś bliskiego. Mogą być też objawem głębszych problemów, takich jak zaburzenia lękowe czy depresja.
U niektórych dzieci ataki paniki wynikają z różnego rodzaju zaburzeń, np. autyzmu czy ADHD, które uwrażliwiają je na docierające zewsząd bodźce. Czasami problemem jest także środowisko, w którym przebywają, chociażby problemy z rówieśnikami czy presja związana ze szkołą. Inne potencjalne przyczyny ataków paniki u dzieci i młodzieży to:
- zaburzenia hormonalne, np. nieprawidłowa praca nadnerczy,
- niedobory składników odżywczych, np. magnezu czy witaminy D, które mogą zwiększać podatność organizmu na stres,
- przeciążenie bodźcami, takimi jak hałas, nagromadzenie intensywnych wydarzeń, nadmierna ilość ekranów w otoczeniu dziecka.
Jak rozpoznać atak paniki u dzieci?
Ataki paniki u dzieci trwają zwykle od 5. do 20. minut, choć mogą zdarzyć się także dłuższe epizody. Są one odczuwane jako nagły przypływ intensywnego strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne, takie jak:
- kołatanie serca,
- pocenie się,
- drżenie,
- duszność,
- drętwienie i mrowienie kończyn,
- ból w klatce piersiowej,
- nudności,
- zawroty głowy,
- poczucie odrealnienia.
Przebieg takiego ataku u dzieci bywa bardzo dramatyczny – towarzyszy mu krzyk, głośny płacz i hiperwentylacja. Dlatego to bardzo stresujące przeżycie również dla rodziców, którzy mogą nie wiedzieć, co się dzieje ani co w takiej sytuacji zrobić.
W przypadku powtarzających się ataków paniki u dzieci i młodzieży, często dotknięte nimi osoby przypisują je do określonych miejsc czy sytuacji. To może skutkować rozwinięciem agorafobii, czyli lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, w tłumie ludzi i innych miejscach, w których uzyskanie pomocy mogłoby być trudne. Dlatego jednym z objawów wskazujących na przebyte ataki paniki u dzieci bywa nieuzasadniona niechęć do wychodzenia z domu, np. do szkoły czy na zakupy.
Ataki paniki u dzieci – jak można pomóc?
Leczenie ataków paniki u dzieci obejmuje zarówno psychoterapię, jak i stosowanie leków. Do młodszych pacjentów często trudno jest dotrzeć, dopóki problem nie zostanie opanowany za pomocą środków farmakologicznych. Dlatego, jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy mogące wskazywać na zaburzenia lękowe, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
A co zrobić w momencie wystąpienia ataku paniki? Przede wszystkim zachowaj spokój. Mów do dziecka łagodnie i pewnie, żeby poczuło się bezpiecznie. Możesz też spróbować odwrócić uwagę od stresującej sytuacji, np. licząc wybrane przedmioty w pomieszczeniu. Jeśli dziecko tego potrzebuje, przytul je lub trzymaj za rękę, by zapewnić komfort fizyczny. Ćwiczcie też wspólnie techniki relaksacyjne – pomóc może piłeczka antystresowa czy głębokie, wolne i świadome oddychanie.
Długoterminowe sposoby na radzenie sobie z atakami paniki u dzieci
Leczenie ataków paniki u dzieci powinno być prowadzone przez lekarza, natomiast rodzice muszą zadbać o bezpieczeństwo i spokój młodego pacjenta w jego najbliższym środowisku. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci zaopiekować się dzieckiem z atakami paniki.
- Przestrzegaj zleconej farmakoterapii oraz regularnego uczestniczenia w sesjach terapeutycznych.
- Pomóż dziecku rozpoznać i zaakceptować lęk. To pozwoli mu lepiej radzić sobie w sytuacjach, które wiąże z atakami paniki.
- Zorganizuj czas wolny – dodatkowe zajęcia mogą korzystnie wpłynąć na samopoczucie twojej pociechy. Uważaj jednak, by nie przesadzić. Zbyt duża liczba zajęć bywa przytłaczająca i wywołuje uczucie niepokoju.
- Zadbaj o to, by dziecko miało odpowiednią porcję snu.
- Zachęcaj pociechę do wspólnej aktywności fizycznej. Wybierz taką, która sprawi wam przyjemność – spacer, basen, jazda na rowerze itp.
Ataki paniki u dzieci to poważny problem, który nie może być bagatelizowany. Ich konsekwencje bywają poważne – zakłócają rozwój, naukę i kształtowanie relacji międzyludzkich. Jeśli twoja pociecha potrzebuje dodatkowej pomocy lub rozmowy, może skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116111.
Bibliografia:
- https://www.aacap.org/AACAP/Families_and_Youth/Facts_for_Families/FFF-Guide/Panic-Disorder-In-Children-And-Adolescents-050.aspx [dostęp 24.02.2025].
- https://www.msdmanuals.com/professional/pediatrics/psychiatric-disorders-in-children-and-adolescents/panic-disorder-in-children-and-adolescents#Diagnosis_v11624403 [dostęp 24.02.2025].
- https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=abj9913 [dostęp 24.02.2025].
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. https://116111.pl/ [dostęp 24.02.2025].
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

Lorazepam nieoczekiwanym bohaterem „Białego Lotosu”. Lek na receptę czy narkotyk dla zestresowanych bogaczy?

Depresja osób starszych to gigantyczny problem współczesnego świata. Jak ją rozpoznać? Tłumaczą autorzy „Poradnika dobrego starzenia się”

Ile żyją osoby z ADHD? Konsekwencje diagnozy nadpobudliwości ruchowej

Dziecko z ADHD w szkole. Co warto wiedzieć, by pomóc?
się ten artykuł?