Przejdź do treści

Skąd się wzięło mylne przekonanie, że szczepionki są produkowane z ludzkich płodów? Biotechnolog wyjaśnia

Tekst o fałszywych przekonaniach dotyczących produkcji szczepionek. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca probówkę - HelloZdrowie
Szczepionka na COVID-19 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Czy szczepionki są produkowane z ludzkich płodów? Coraz częściej natykam się w sieci na tę ściemę, nagminnie używaną jako koronny argument przez antyszczepionkowców. Już wyjaśniam, jak to jest naprawdę…” – pisze na swoim profilu na Instagramie Dawid Polak, biotechnolog, znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek”. 

Szczepionki z ludzkich płodów?

„Wiele szczepionek przeciw chorobom zakaźnym, to tzw. szczepionki żywe, czyli zawierające w swoim składzie osłabione wirusy lub bakterie, które nie są zdolne do wywołania choroby. Następnie, poprzez wprowadzenie takiego niezdolnego do ataku patogenu do naszego organizmu, zostaje wywołana reakcja immunologiczna (powstają przeciwciała)” – wyjaśnia Dawid Polak, biotechnolog.

Jak dodaje ekspert, samo namnożenie już takich osłabionych wirusów czy bakterii nie jest łatwe. Robi się to najczęściej w żywych komórkach, które mogą pochodzić od zwierząt lub od ludzi.

autyzm rozwija się w życiu płodowym

Skąd pochodzą te komórki?

Jak wyjaśnia Dawid Polak:

„To linie komórkowe, czyli wyhodowane w laboratorium namnażające się komórki pochodzące z organizmu wielokomórkowego. W tym przypadku z ludzkiego materiału, a dokładniej zarodka. Jedna z takich linii to linia WI-38 uzyskana w USA w 1964 roku z 12-tygodniowego płodu usuniętego metodą sztucznego poronienia na wniosek rodziców. Obecnie na tej linii namnaża się wirusa różyczki szczepu RA 27/3 – wchodzi w skład szczepionki skojarzonej MMR.

Druga popularna linia to MRC-5. Pozyskano ją w 1966 roku w Wielkiej Brytanii z 14-tygodniowego płodu, którego matkę poddano zabiegowi sztucznego poronienia z powodu choroby psychicznej. Używa się jej w naszym kraju do produkcji szczepionki przeciwko wirusowi WZW typu A, ospie wietrznej oraz w jednej szczepionce przeciwko półpaścowi”

Należy pamiętać, że aborcji tych nie dokonano w celu pobrania komórek.

„Lekarze kilkadziesiąt lat temu wykorzystali te płody z przyczyn pozamedycznych. Obecnie nadal wykorzystuje się te komórki, gdyż są one pasażowane, czyli hodowane komórki ulegają nieustannym podziałom, przenosi się je na nowe podłoża i tak dalej. Trwa to już od kilkudziesięciu lat! Zdanie, że szczepionki pochodzą z komórek z abortowanych płodów jest tak dużym skrótem myślowym, że jest aż nieprawdziwe. Same szczepionki mRNA nie są opracowywane z wykorzystaniem linii komórkowych płodów” – wyjaśnia dalej biotechnolog.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Dawid Polak – kim jest?

Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki, jak sam o sobie pisze. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 23 tys. internautek i internautów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?