Wskaźnik Pearla – co oznacza? Jak go interpretować?
Doskonała metoda antykoncepcyjna nie istnieje. Żadna nie daje 100% gwarancji, że do zapłodnienia nie dojdzie. Mimo to jedne uznawane są bardziej pewne niż inne. Informacji na ten temat dostarcza wskaźnik Pearla. Mówi on, do ilu dochodzi ciąż na 100 kobiet stosujących daną antykoncepcję. Jak interpretować wskaźnik Pearla? Jakie przyjmuje wartości dla poszczególnych metod?
Czym jest wskaźnik Pearla?
Wskaźnik Pearla jest narzędziem czy też kryterium określającym skuteczność wybranych metod antykoncepcji. Jest wiarygodny i obiektywny, ponieważ opiera się na wykazaniu liczby ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę kontroli poczęć nieprzerwanie przez czas 12. miesięcy.
Sama nazwa – wskaźnik Pearla – pochodzi od nazwiska Raymonda Pearla. Był to amerykański biolog, który w 1932 r. opracował sposób określania skuteczności metod antykoncepcyjnych. Odtąd kobiety i mężczyźni, którzy nie chcieli mieć dzieci, mogli wybierać zabezpieczenie nie tylko odpowiednie dla ich zdrowia, ale też możliwie najskuteczniejsze.
Jak obliczany jest wskaźnik Pearla?
Dla każdej metody antykoncepcyjnej wskaźnik Pearla obliczany jest w ten sam sposób. Konieczne jest jednak pozyskanie danych wyjściowych, czyli:
- liczba ciąż, do których doszło mimo stosowania danej metody antykoncepcyjnej,
- liczba cykli miesiączkowych, przez które stosowane była dana metoda antykoncepcyjna.
Mając te dane, wystarczy pomnożyć przez 1200 (to liczba uśredniona cykli w ciągu roku) stosunek liczby ciąż do liczby cykli. W ten sposób uzyskany wynik dostarcza informacji na temat tego, do ilu zapłodnień doszło w ciągu roku u kobiet, które stosowały daną metodę kontroli poczęć.
Jak odczytywać wskaźnik Pearla?
Wskaźnik Pearla podawany jest jako wartość liczbowa, co rodzi pewne trudności w jego interpretacji. Wiedza na temat tego, czym jest ten parametr, nie jest powszechna. Jak zatem go interpretować? Dla prezerwatyw wskaźnik Perala wynosi 3-7. To znaczy, że od 3. do 7. kobiet na 100 stosujących tę formę kontroli poczęć zajdzie w ciążę.
A co jeśli wskaźnik Pearla wynosi 0,3, tak jak to ma miejsce w przypadku implantów hormonalnych? Musisz zastosować tu proporcję 0,3/100, czyli to tyle, co 3/1000. Zatem 3 na 1000 kobiet stosujących implant hormonalny zajdzie w ciążę. Reasumując, im niższy wskaźnik, tym metoda jest skuteczniejsza.
Ile wynosi wskaźnik Pearla dla różnych metod antykoncepcji?
Chcesz wybrać najlepszy sposób na zapobieganie ciąży? W takim razie zwróć uwagę na poniższą tabelę wskaźników Pearla dla poszczególnych metod antykoncepcyjnych. Warto przy tym zaznaczyć, że wskaźnik Pearla wykazuje rozbieżności przy kontrolowanym stosowaniu wybranej metody i przy typowym (codziennym).
Wynika to z faktu, że na co dzień wiele kobiet zapomina przyjąć pigułkę o właściwej porze, a mężczyźni ubierają prezerwatywy nieco za późno, zapominając, że w preejakulacie też są śladowe ilości plemników zdolnych doz zapłodnienia. Nie dotyczy to metod aplikowanych przez lekarza, takich jak spirala wewnątrzmaciczna. One z zasady są kontrolowane.
Metoda antykoncepcji | Wskaźnik Pearla przy stosowaniu poza warunkami kontrolowanymi |
stosunek bez zabezpieczenia (metody naturalne) | 8-11 |
prezerwatywy | 3-7 |
krążek dopochwowy | 0,25-1,23 |
pigułki antykoncepcyjne (dwuskładnikowe) | 2,18 |
pigułki antykoncepcyjne (mini pigułki, jednoskładnikowe) | 0,41 |
plaster antykoncepcyjny | 0,71-1,24 |
spirala hormonalna | 0,09-0,11 (przy wkładkach z 52 mg lewonorgestrelu) 0,33 (przy wkładkach 13,5 mg lewonorgestrelu) |
spirala niehormonalna | 0,16-1,26 |
implant hormonalny | 0,3 |
Nie tylko wskaźnik Pearla się liczy
Wskaźnik Pearla dostarczy ci informacji na temat ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę, jakie wiąże się ze stosowaniem danej metody antykoncepcji. Oczywiście, nawet jeśli jest bardzo niskie, nie daje gwarancji, że nie zostaniesz rodzicem. Musisz też wiedzieć, że skuteczność niektórych form kontroli poczęć zmniejsza się, jeśli są niewłaściwie stosowane. Jeśli połączysz prezerwatywę z oleistymi i żelami do masażu, zwiększasz ryzyko, że pęknie. Natomiast pigułki antykoncepcyjne działają mniej skutecznie, jeśli w czasie ich przyjmowania będziesz pić herbatę z dziurawca.
Wskaźnik Pearla mówi wyłącznie o zabezpieczeniu antykoncepcyjnym. Nie odnosi się do ochrony przed chorobami wenerycznymi. Jeśli nie masz stałego partnera seksualnego, nie zapominaj o stosowaniu prezerwatyw, które jako jedyne zmniejszą ryzyko transmisji patogenów, choć nie likwidują go całkowicie.
Bibliografia:
- Stanowisko Zespołu Ekspertów, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczącego wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej i wewnątrzmacicznej, Ginekologia Polska 2014, nr 85, s. 234-239.
- Jabłońska P., Naworska B., Duda A., Nieckula M., Drosdzol-Cop A., Analiza porównawcza metod antykoncepcyjnych stosowanych przez studentki z dwóch wybranych regionów Polski, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne 2019, nr 9(4), s. 285-292.
- Zdrojewicz Z., Świerczyńska E., Prezerwatywy – historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, t. 7, nr 1, s. 28-34.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
się ten artykuł?