Przejdź do treści

Jak długo leczy się skręcenie kolana? Objawy tego częstego urazu

Jak długo leczy się skręcenie kolana? Poznaj objawy tego częstego urazu Onur Senay/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy można skręcić kolano? Tak, to jeden z częściej występujących urazów. Zazwyczaj przydarza się w trakcie czynności wymagających gwałtownej zmiany kierunku ruchu, np. podczas tańca czy gry w piłkę nożną. Polega ono na uszkodzeniu struktur budujących staw kolanowy – więzadeł, łąkotek i chrząstki stawowej. Jakie są objawy skręcenia kolana? Ile trwa leczenie i jak zareagować zaraz po wypadku?

Skręcenie kolana – czy można chodzić z takim urazem?

To, w jakim stopniu i na jak długo skręcenie kolana cię unieruchomi, zależy od jego stopnia. Biorąc pod uwagę ciężkość urazu, wyróżnia się:

  • I stopień – to lekkie skręcenie kolana. Więzadła kolanowe są rozciągnięte, ale nie zerwane,
  • II stopień – umiarkowane uszkodzenia, więzadła są naderwane,
  • III stopień – ciężki uraz, któremu towarzyszy całkowite zerwanie więzadeł.

Lekkie skręcenie kolana nie wyklucza cię z życia. Oczywiście musisz je odciążyć i ograniczyć aktywność fizyczną, ale – o ile nie czujesz się źle – możesz normalnie funkcjonować. Warto dać nodze odpocząć przez 2-3 tygodnie i usztywnić bolące kolano opaską uciskową.

Unieruchomienia nogi wymaga już za to umiarkowane skręcenie kolana. Ile zwolnienia lekarskiego może wymusić taki uraz? To zależy od jego nasilenia i indywidualnych predyspozycji, ale zazwyczaj powrót do zdrowia trwa ok. 4-6 tygodni. Żeby przywrócić pełną sprawność stawu, warto skorzystać z rehabilitacji. Z kolei ciężki uraz może wymagać operacji i dłuższej rekonwalescencji.

Jak wygląda skręcone kolano? Najczęstsze objawy

Głównym objawem skręcenia kolana jest ostry ból tuż po urazie. Nasila się on podczas ruchu, a w spoczynku może całkowicie ustąpić. Ból zlokalizowany w określonym miejscu może wskazywać na uszkodzenie konkretnego więzadła. Jak długo boli skręcone kolano? To zależy od stopnia urazu. Lekkie dolegliwości zazwyczaj ustępują w przeciągu kilku dni, jednak cięższe mogą utrzymywać się przez kilka tygodni.

Przy lekkim skręceniu kolana odczucie bólu jest tępe i pulsujące, z kolei przy cięższych urazach jest ono stałe i może nawet uniemożliwiać chodzenie. Silny ból przy skręceniu kolana bez opuchlizny może wskazywać na uszkodzenie łąkotki. Inne objawy skręcenia kolana to:

  • obrzęk,
  • siniak lub krwiak,
  • niestabilność kolana,
  • odruchowa odciążanie kolana podczas chodzenia,
  • ograniczona ruchomość stawu.

Skręcenie kolana – co robić? Pierwsza pomoc

Pierwszą pomoc przy skręceniu kolana opisuje skrót RICE:

  • R (rest) – odpoczynek, czyli odciążenie uszkodzonego stawu i ograniczenie aktywności fizycznej,
  • I (ice) – chłodzenie, np. przy pomocy sztucznego lodu lub zimnych okładów,
  • C ( compress) – ucisk przy użyciu bandaża lub opaski elastycznej,
  • E (elevate) – uniesienie kończyny powyżej poziomu tułowia, co ograniczy rozwój opuchlizny.
Biegaczka wykonuje ćwiczenia na bolące kolana

Leczenie skręconego kolana

Jeśli objawy skręcenia kolana nie są nasilone, możesz spróbować złagodzić je własnymi siłami. Gdyby ból i obrzęk nie ustępowały w przeciągu kilku dni lub były bardzo silne, udaj się do lekarza. Zbada on dokładnie uszkodzony staw i zaleci dalsze postępowanie.

W celu złagodzenia bólu możesz zażyć doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. ibuprofen, meloksykam lub ketoprofen. Skuteczna maść na skręcone kolano również powinna zawierać składniki przeciwzapalne. Znajdziesz w nich diklofenak, ibuprofen lub naproksen. Substancje te nie tylko łagodzą ból, ale też zmniejszają obrzęk, który często towarzyszy urazom.

Co na skręcone kolano możesz jeszcze zastosować? Siniaki i krwiaki szybciej się wchłoną, jeśli będziesz je smarować maścią z dodatkiem arniki. Innym skutecznym preparatem jest żel z heparyną, który działa przeciwzapalnie, miejscowo poprawia przepływ krwi i zmniejsza obrzęk. Leczenie skręcenia kolana obejmuje także fizjoterapię. Metody łagodzące objawy urazu to m.in. kinezjotaping, krioterapia, magnetoterapia i laseroterapia.

Brzydkie kolana? To już nie problem.

Domowe sposoby na skręcone kolano

Babcinym, domowym sposobem na skręcone kolano są okłady z liści młodej kapusty. Chociaż nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność tej metody, ma ona wielu zwolenników. Celem okładów jest wyciągnięcie opuchlizny z uszkodzonego stawu, mają też działać przeciwzapalnie. Okłady z liści kapusty, nawet jeśli nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą. Można więc je wypróbować jako dodatek do standardowego leczenia skręconego kolana. Domowe sposoby, jakie jeszcze możesz przetestować to:

  • okłady z octu winnego – mają łagodzić ból i opuchliznę,
  • kąpiele i okłady z soli uzdrowiskowych o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych,
  • masaże z użyciem olejków eterycznych – np. olejek lawendowy uspokaja i rozluźnia mięśnie. Z kolei olejek eukaliptusowy ma działanie przeciwzapalne, jednak nie można aplikować go na skórę w postaci nierozcieńczonej. Najlepiej dodaj kilka kropel do oleju bazowego, np. arganowego czy ze słodkich migdałów.

Przy aktywnym trybie życia prawdopodobieństwo skręcenia kolana jest dość wysokie. Możesz jednak zmniejszyć ryzyko takiego urazu. Uprawiając sport, nie pomijaj rozgrzewki i rozciągania, żeby przygotować organizm na wysiłek fizyczny. Noś też odpowiednie, dopasowane obuwie. Jeśli w trakcie treningu poczujesz ból mięśni lub stawów, nie nadwyrężaj się i przerwij ćwiczenia.

 

Bibliografia: 

  1. https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-sprain/basics/art-20056622 [dostęp 08.11.2023].
  2. https://www.msdmanuals.com/professional/injuries-poisoning/sprains-and-other-soft-tissue-injuries/knee-sprains-and-meniscal-injuries [dostęp 08.11.2023].
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/knee-sprain [dostęp 08.11.2023].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?