Jakie objawy wywołuje skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego i na czym polega leczenie skrzywienia?
Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego w płaszczyźnie przednio – tylnej, jest naturalną krzywizną kręgosłupa człowieka. Prawostronne i lewoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego czy skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego z rotacją kręgów jest już jego patologicznym ustawieniem. Jak objawia się skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego i na czym polega leczenie tego zaburzenia?
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Anatomiczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i nie wysyła niepokojących objawów. Każde odchylenie od normy fizjologicznej ustawienia kręgosłupa lędźwiowego, wpływa na jakość funkcjonowania organizmu.
Esowate skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego
Skrzywienie boczne kręgosłupa lędźwiowego, jest najczęściej obserwowana formą skrzywienia tego odcinka. Lewoboczne skrzywienie kręgosłupa prawoboczne skrzywienie kręgosłupa, tworzą razem tzw. esowate skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego. Tego typu patologiczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego polega na wygięciu łuków kręgosłupa w prawą i lewą stronę, tworząc charakterystyczne ustawienie kręgosłupa w kształt linii „S”.
Esowate skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego im wcześniej zdiagnozowane i poddane rehabilitacji, tym powodzenie wyprostowania patologicznych skrzywień jest większe.
Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego zazwyczaj przybiera wielowymiarowy kształt i jest kombinacją skrzywienia na jedną stronę oraz skręceniem i przesunięciem kręgów lędźwiowych względem siebie. Boczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego, zaburza konstrukcję dolnego odcinka piersiowego kręgosłupa, który kompensacyjnie wyrównuje ustawienie kręgosłupa dla zachowania i utrzymania możliwie pionowej postawy ciała i wyrównania środka ciężkości.
Strona oraz nasilenie skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego, decydują o natężeniu objawów.
Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego – objawy
Pierwsze objawy skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego mogą ukazać się w okresie dojrzewania płciowego i wzrostu kośćca szkieletu, rozciągania mięśni i układu ścięgnisto – więzadłowego. Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego to sylwetka odstępująca od prawidłowej postawy podczas swobodnego stania, a objawy świadczące o skrzywieniu kręgosłupa lędźwiowego to m.in.:
- asymetria trójkątów talii;
- rotacja miednicy;
- pozorne skrócenie jednej z kończyn dolnych;
- esowaty kształt kręgosłupa lędźwiowego;
- nienaturalny chód.
Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego może wpływać na zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, np. zaburzenia perystaltyki jelit; być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania aparatów ruchu i struktur obręczy biodrowej. Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego może być przyczyną rozwijania się zwyrodnień i chorób tkanek kręgosłupa lędźwiowego oraz wyższych segmentów, licznych dolegliwości bólowych, drętwienia nóg i uczucia ciężkości.
Zobacz także
Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego – leczenie
Sposób rehabilitacji ustala indywidualnie lekarz w zależności od potrzeby pacjenta. W leczeniu zachowawczym skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego stosuje się metody aktywnej rehabilitacji korekcyjnej oraz fizykoterapię.
Ćwiczenia ruchowe mają za zadanie wzmocnienie osłabionych mięśni po przeciwnej stronie do wygięcia łuku skrzywienia, rozluźnienie napiętych tkanek po stronie szczytów łuków oraz przywrócenie prawidłowej krzywizny skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego.
Oprócz klasycznych ćwiczeń korekcyjnych, w leczeniu skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego wykorzystuje się specjalistyczne metody kinezyterapeutyczne, m.in.:
Metoda Vojty
Rehabilitacja metodą Vojty polega na neuromobilizacji dziecka, usprawniające funkcje ruchowe oraz pobudzające poczucie własnej postawy ciała. Metodę wykorzystuje się nie tylko u pacjentów z ortopedycznymi wadami postawy, ale również z wadami układu ruchu na tle uszkodzeń centralnego ośrodka nerwowego.
Metoda Majocha
Metoda jest aktywną metodą redresującą, polegającą na intensywnym oddziaływaniu na układ mięśniowy kręgosłupa w leczeniu patologicznych skrzywień kręgosłupa. Skupia się na nauce nawyku prawidłowej postawy oraz wzmocnieniu osłabionych struktur kręgosłupa i grzbietu.
Trening autogenny Schulza
Trening jest metodą relaksacji neuromięśniowej, podnoszącą świadomość własnego ciała. Pozwala wyciszyć również umysł, poprawić koncentrację i nauczyć celowego panowania nad własnym ciałem.
Fizykoterapia
Zabiegi fizykoterapii w leczeniu skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego wykorzystują działanie pola magnetycznego, ultradźwięków, nagrzewania lampą ze światłem podczerwonym, ciepłe okłady i zimne powietrze, laser oraz prądy różnej częstotliwości. Fizykoterapia może być uzupełniona o masaże lecznicze, klasyczne i wirowe.
Leczenie operacyjne
W przypadku kiedy stan pacjenta nie poprawia się wystarczająco, bądź skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego jest na tyle rozległe i postępujące, operacja chirurgiczna jest jedyną opcją wyleczenia. Zabieg chirurgiczny ma na celu przebudowę konstrukcji kręgosłupa oraz uwolnienie uciśniętych tkanek przykręgosłupowych.
Podstawowym kryterium do leczenia operacyjnego, jest kąt skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego powyżej 40 stopni, progresja zmian oraz przewlekły ból. Tego typu skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego jest trzecim stopniem w czterostopniowej skali, które kwalifikuje skrzywienie jako niewyrównujące się czynnie ani biernie.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?