Skuteczne ćwiczenia na ból kręgosłupa
Długotrwała pozycja siedząca, brak aktywności fizycznej, a przede wszystkim niewłaściwa postawa może się przyczynić do powstawania zmian zwyrodnieniowych w różnych odcinkach kręgosłupa. Pierwszym objawem jest ból i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Chorobie można zapobiec dzięki ćwiczeniom, jednak ważne, by były one indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta.
Ćwiczenia rozciągające i relaksujące mogą być wykonywane przez osoby w różnym przedziale wiekowym. Ćwiczenia powinny być przemyślane i dostosowane do możliwości chorego. Niektórymi ćwiczeniami można sobie zaszkodzić, jeśli ich wykonanie będzie się wiązać z nadmiernym wysiłkiem. Jak ćwiczyć, żeby sobie pomóc, a nie zaszkodzić ?
Ból kręgosłupa – skąd się bierze?
Głównymi czynnikami, które powodują ból kręgosłupa, są przeciążenia i niewłaściwa postawa. Plecom i szyi nie służy długotrwałe siedzenie przed komputerem i noszenie ciężkich zakupów, przy równoczesnym braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W momencie, gdy plecy są nadmiernie eksploatowane, pojawiają się dolegliwości bólowe do złudzenia przypominające ból kręgosłupa po ćwiczeniach, który pojawiają się po treningu bez odpowiedniej rozgrzewki.
Ćwiczenia na ból kręgosłupa mogą zapobiec uporczywym dolegliwościom, o ile są dobrze dobrane i starannie wykonywane. Odrobina aktywności fizycznej jest polecana każdemu, kto ma siedzący tryb życia, boryka się ze zwyrodnieniem kręgosłupa lub chce mu zapobiec.
Ćwiczenia na ból kręgosłupa szyjnego
Ćwiczenia na ból kręgosłupa szyjnego polecane są osobom, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej – np. przy biurku przed komputerem lub w samochodzie. W bólu kręgosłupa ćwiczenia na odcinek szyjny dzieli się na 4 warianty:
- ćwiczenia rozluźniające
- ćwiczenia rozciągające
- ćwiczenia mobilizujące
- ćwiczenia wzmacniające.
Rozciągające ćwiczenia na bóle kręgosłupa szyjnego powinny zmniejszyć sztywność karku i uelastycznić odcinek szyjny kręgosłupa. Mają one formę rozgrzewki o działaniu rozluźniającym mięśnie. Najczęstszą pozycją zaliczaną do ćwiczeń rozluźniających jest tzw. “koci grzbiet”, który rozpoczyna się od klęku podpartego.
Ćwiczenia rozciągające można wykonywać w pozycji siedzącej, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób pracujących przy biurku, którzy w czasie przerwy mogą rozciągnąć zesztywniałe mięśnie. Najprostsza pozycja w tych ćwiczeniach to splecenie rąk za głową i uciskanie nimi głowy przez kilka sekund. Podobnie wykonuje się ćwiczenia mobilizujące i wzmacniające odcinek szyjny kręgosłupa. Powtarzanie tych ćwiczeń w seriach ograniczy sztywność karku i ból w okolicy szyjnej spowodowany długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji.
Zobacz także
Ból kręgosłupa lędźwiowego – ćwiczenia
Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego to także rozciąganie, mobilizowanie do pracy oraz wzmacnianie. Szczególny nacisk podczas ćwiczeń kładzie się na rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych, które u osób długo siedzących w jednej pozycji są nadmiernie skrócone.
Pozycja wyjściowa w ćwiczeniach przy bólu kręgosłupa lędźwiowego to leżenie na plecach. Ważne jest wtedy unoszenie ramion i szyi lub naprzemiennie kończyn dolnych. Są to również dobre ćwiczenia na ból kręgosłupa w ciąży spowodowany przeciążeniem.
Ćwiczenia przy bólach kręgosłupa lędźwiowego nie tylko zmniejszą dolegliwości bólowe, ale też zapobiegną dyskopatii.
Ból kręgosłupa piersiowego – ćwiczenia
Kręgosłup piersiowy jest niezwykle ważnym elementem ciała, ponieważ odpowiada za prawidłową postawę. W porównaniu do innych odcinków, dolegliwości bólowe w tym odcinku występują bardzo rzadko – częściej są następstwem urazów. Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego są bardzo istotne, bo uszkodzenie tego odcinka może być powodem trwałego kalectwa.
Polecane na ból kręgosłupa odcinka piersiowego ćwiczenia to takie, które są ukierunkowane na wzmocnienie i rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych i tkanek okołostawowych. Niezwykle istotne są również ćwiczenia oddechowe, których zadaniem jest uruchomienie mięśni oddechowych, zwłaszcza międzyżebrowych, dzięki czemu okoliczne tkanki są lepiej dotlenione. Takim ćwiczeniem może być np. pochylenie tułowia w przód i wyciągnięcie rąk do przodu w pozycji siadu klęcznego.
W dolegliwościach bólowych odcinka piersiowego kręgosłupa stawia się nacisk na rozluźnienie powięzi i przywrócenie prawidłowego napięcia kręgów oraz na uelastycznienie tkanek.
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?