Skutki nieleczonej migreny. Czym skutkują przewlekłe bóle głowy?
Migrena jest jednym z najczęściej występujących samoistnych bólów głowy, które objawiają się napadowo. Niestety nie wypracowano specyficznych badań lub testów pozwalających na jednoznaczne potwierdzenie występowania migreny. Z tego względu lekarze są zdani na wywiad z pacjentem i analizę zgłaszanych dolegliwości, co utrudnia leczenie przypadłości. Czym skutkuje zaniedbanie leczenia higieny?
Czym jest migrena?
Jako migrenę definiuje się uwarunkowaną genetycznie tendencję do występowania bólów głowy o nasileniu od umiarkowanego do intensywnego. Do pewnego stopnia jest to dolegliwość dziedziczna, ponieważ występuje trzykrotnie częściej u osób, w których rodzinie migrena już się pojawiała. Szacuje się, że migreny dotykają aż 15 do 18% kobiet i 6 do 8% mężczyzn. Z reguły napadowe bóle głowy zaczynają występować przed 40. rokiem życia, w szóstej dekadzie życia i później zdarza się to bardzo rzadko. Przebieg migreny w typowych przypadkach migreny jest trójfazowy i obejmuje:
- objawy występujące przed napadem, tzw. aurę. Z reguły pacjenci na kilka dni przed wystąpieniem migreny odczuwają zaburzenia nastroju, koncentracji lub apetytu, zaburzenia wzrokowe oraz problemy neurologiczne, jak afazja czy drętwienie połowicze;
- napad bólu głowy;
- wyczerpanie, senność, spowolnienie funkcji poznawczych.
Obok migreny z aurą wyróżnia się też dolegliwość bez aury (tzw. migreny zwykłe). Migrena najczęściej trwa całe życie, choć jej objawy często słabną wraz z wiekiem.
Jak objawia się migrena?
Typowymi objawami migreny są przede wszystkim bóle głowy utrzymujące się od kilku godzin do kilku dni, a także zawroty głowy, mdłości i wymioty. Obok nich często występuje światłowstręt oraz nadwrażliwość na hałasy i zapachy. Ból zwykle lokalizuje się jednostronnie, choć nie zawsze. Jego nasilenie jest kwestią indywidualną i może wahać się od delikatnego po uniemożliwiający funkcjonowanie.
Jakie są skutki nieleczonej migreny?
Skutki nieleczonej migreny można podzielić na krótko- oraz długotrwałe. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim obniżenie jakości życia oraz częsta absencja w pracy. Często jednak znacznie bardziej dotkliwe bywają skutki wieloletniego występowania napadowych bólów głowy. Migreny często idą w parze z występowaniem depresji, napadów lękowych oraz fotofobii zwłaszcza, jeżeli zostały one zdiagnozowane na wczesnym etapie życia lub przeciwnie – w wieku podeszłym.
Skutkami nieleczonej migreny mogą być też problemy kardiologiczne, jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu lub nadciśnienie tętnicze. To ryzyko jest większe zwłaszcza u osób po 50. roku życia. Część badań potwierdza także, że u pacjentów z nawracającymi migrenowymi bólami głowy może dojść do pojawienia się choroby Parkinsona. Do innych objawów migreny zalicza się bezsenność i związany z nią spadek odporności organizmu oraz zaburzenia hormonalne. Niekiedy migrena może przerodzić się w codziennie występujący ból głowy. Stwierdza się też przypadki współistnienia migreny z innymi bólami głowy o charakterze napięciowym.
Jak wygląda leczenie migreny?
Rozpoznanie migreny wymaga przeprowadzenia diagnostyki różnicującej m.in. z krwotokiem podpajęczynówkowym lub śródmózgowym oraz zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Diagnostyka bazuje na wywiadzie z pacjentem, ponieważ techniki neuroobrazowania, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny nie potwierdzają występowania nieprawidłowości w obrębie mózgu.
Leczenie migreny polega na podawaniu pacjentom popularnego kwasu acetylosalicylowego, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a w przypadku silnych dolegliwości – specjalistycznych leków przeciwmigrenowych, jak alkaloidy sporyszu, tryptany czy blokery receptorów beta-adrenergicznych.
Nawracających bólów głowy nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ mogą być zapowiedzią poważnych problemów zdrowotnych, które pojawią się po wielu latach.
Bibliografia:
- Wójcik Drączkowska H. i in.; Migrena — rozpoznanie i leczenie; Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2, 109–114;
- Marco A. i in.; Migraine Headache; Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 January;
- Gupta J, Gaurkar SS. Migraine: An Underestimated Neurological Condition Affecting Billions. Cureus. 2022;14(8):e28347. Published 2022 Aug 24.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Christina Applegate o koszmarnym bólu przy stwardnieniu rozsianym: „Leżałam w łóżku i krzyczałam”
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
się ten artykuł?