Słońce a leki. Przy jakich tabletkach powinnaś uważać latem?
Ponad 2 miliardy – tyle tabletek przeciwbólowych rocznie połykają Polacy. Większość z nich kupujemy bez konsultacji lekarskiej. Też po nie sięgasz? Uważaj, szczególnie latem. Środki przeciwbólowe wchodzą w interakcję ze słońcem. Efektem mogą być poważne problemy skórne.
Jakie leki wchodzą w interakcje ze słońcem?
Zakres leków uwrażliwiających (czyli takich, które powodują nadwrażliwość skóry) na promienie słoneczne jest bardzo szeroki. Są to leki dermatologiczne (czyli np. leki, które są przepisywane przy leczeniu trądziku) – antybiotyki, a wśród nich m.in. tetracykliny, cyprofloksacyna czy sulfonamidy. To też leki kardiologiczne – leki przeciwarytmiczne (np. amiodaron, który uwrażliwia na promieniowanie słoneczne i daje niebiesko-szare przebarwienia) lub furosemid – lek moczopędny.
Możemy wymienić także leki psychiatryczne (np. przeciwpsychotyczne, takie jak fenotiazyny), niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen, naproxen), leki przeciwgrzybicze (gryzeofulwina) czy leki hormonalne (np. antykoncepcja) – mówi dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, lekarka medycyny estetycznej, dermatolożka Centrum Medycznego Damiana.
Mowa tutaj o sytuacji, kiedy leki powodują uwrażliwienie skóry na słońce. Może to więc spowodować, że dojdzie do reakcji oparzeniowej lub przebarwień na skórze, mimo że w normalnych warunkach (bez przyjęcia leku) nie doszłoby do takiej sytuacji.
Warto jednak wspomnieć, że istnieje grupa leków, które są podawane pacjentom przed naświetleniami lampami UV, aby wzmocnić efekt naświetleń. Interakcje niektórych leków z promieniami UV dają więc pozytywne efekty.
Reakcja organizmu na słońce
”Jeżeli wiemy o ryzyku interakcji przyjmowanych leków ze słońcem, pierwszym zaleceniem jest niełączenie przyjmowania leków z wystawianiem się na intensywne oddziaływanie słońca. Oczywiście, nie każdy pacjent, który przyjmie te leki i podda się działaniu promieni słonecznych, będzie miał tego typu reakcję. Nigdy nie wiemy jednak w jaki sposób zareaguje nasz organizm”
Ekspertka zaleca przy stosowaniu leków latem zdroworozsądkowe podejście: korzystanie z ochrony przeciwsłonecznej – kremów z filtrami i odpowiedniego okrycia głowy.
Przechowywanie leków latem
Pozostaje jeszcze jeden problem do rozwiązania. Czy leki (np. tabletki antykoncepcyjne) możemy nosić latem w torebce? Tak, ale w odpowiedniej, najlepiej ciemnej, kosmetyczce. Dodatkowo warto sprawdzać opakowania. Na wielu lekach widnieją podane przedziały temperaturowe, w jakich powinny być one przechowywane. Nie wszystkie preparaty mają bowiem tzw. właściwości fotosensybilizujące. Oznacza to, że nie wchodzą w reakcje ze słońcem.
Inne interakcje, o których musisz wiedzieć
Dziurawiec
Pijesz napar z dziurawca? To dobrze – działa on rozkurczowo, antyseptycznie i ściągająco. Radzę jednak uważać latem. Zioło, przez zawartą w nim hiperycynę, jest fotouczulające. Problemy skórne mogą także pokazać się zimą – gdy chcąc poprawić sobie humor, korzystamy z solarium.
Przeciwbólowe żele i maści
Nadwyrężyłaś mięśnie podczas biegania? Źle spałaś? Kolejnym krokiem najczęściej jest posmarowanie obolałych miejsc maścią bądź żelem przeciwbólowym (np. takim z ketoprofenem). Po kilku dniach zapominasz o bólu, zakładasz krótką sukienkę i idziesz na długi spacer w pełnym słońcu. Skutek? Możliwe pęcherze i wybroczyny w miejscu, gdzie smarowałaś skórę.
Kremy z witaminą A
Jesteś wierna jedynemu kremowi – takiemu z witaminą A, który nie podrażnia twojej skóry, jest tani i przyjemnie pachnie? To dobrze, ale latem powinnaś go zmienić na inny – taki z filtrem. Preparaty z retinolem również wchodzą w interakcje ze słońcem. Skutkiem mogą być przebarwienia twarzy.
Polecamy
Tabletki na migrenę bez recepty i na receptę. Przegląd
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
Zatrzasnęli pacjenta onkologicznego w karetce. Prawie godzinę czekał w upale na pomoc
się ten artykuł?