Śluz w moczu – przyczyny, objawy i leczenie. Czy pasma śluzu w moczu zawsze świadczą o chorobie?
Pasma śluzu w moczu można wykryć za pomocą badania ogólnego moczu. Śluz w moczu nie zawsze świadczy o poważnej chorobie, ponieważ taki wynik badania może mieć związek z niewłaściwą higieną lub nieodpowiednim sposobem pobrania próbki moczu. Pasma śluzu w moczu zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Liczne pasma śluzu w moczu mogą być konsekwencją zakażenia układu moczowego lub narządów płciowych. Natomiast pojedyncze pasma śluzu w moczu zwykle nie są objawem choroby, tylko nieprawidłowym sposobem oddania moczu do badania. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby był to mocz poranny, oddany po uprzednim umyciu części intymnych.
Pasma śluzu w moczu: przyczyny i diagnostyka
Nieliczne pasma śluzu w moczu są zwykle związane z niestosowaniem się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki na temat sposobu pobierania moczu. Właśnie dlatego należy zastosować się do następujących zasad:
- próbkę moczu należy oddać bezpośrednio po obudzeniu się,
- przed oddaniem moczu należy umyć miejsca intymne i wytrzeć je,
- kobiety na kilka dni przed miesiączką oraz w trakcie okresu nie powinny oddawać moczu do badania,
- w trakcie oddawania moczu kobieta powinna lekko rozchylić wargi sromowe, natomiast mężczyzna powinien ściągnąć napletek,
- zaleca się także oddanie tzw. środkowego strumienia, czyli początkową porcję moczu najlepiej oddać do toalety, następną porcję do pojemnika, a resztę znowu do toalety,
- mocz należy dostarczyć do laboratorium maksymalnie dwie godziny po pobraniu,
- jeśli w wyniku badania pojawi się obfity śluz w moczu, a reszta wyników będzie prawidłowa, to badanie należy powtórzyć.
Co oznacza śluz w moczu? Poza niewłaściwym sposobem pobierania próbki oraz nieodpowiednią higieną przyczyną licznych pasm śluzu w moczu może być zakażenie układu moczowego. Zwykle infekcji takiej towarzyszą dodatkowe objawy kliniczne, takie jak gorączka, ból w okolicy nerek, ból przy oddawaniu moczu, a także częste oddawanie moczu. Dość liczne pasma śluzu w moczu mogą być związane z infekcją narządów płciowych. U kobiet zwykle dodatkowo pojawiają się upławy z dróg rodnych, które mogą świadczyć o zakażeniu. Śluz w moczu może być też konsekwencją kamicy nerkowej lub raka pęcherza moczowego. Zdarza się, że przyczyną bardzo licznych pasm śluzu w moczu jest choroba układu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna). W takiej sytuacji obfity śluz w moczu może stanowić głównie wartość diagnostyczną.
Czasami pojawiają się pasma śluzu w moczu w ciąży. Wynik ten może wskazywać na infekcję dróg rodnych, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka. Rodziców może zaniepokoić śluz w moczu dziecka, jednak zwykle taki wynik jest związany z niewłaściwym pobraniem próbki moczu. Warto pamiętać, że biały śluz w moczu może być zaobserwowany przez kobietę w owulacyjnej fazie cyklu. W takiej sytuacji nie ma powodów do niepokoju.
Zobacz także
Śluz w moczu: postępowanie i leczenie
Pojawienie się pasm śluzu w moczu wymaga bardzo dokładnej diagnostyki oraz zebrania przez lekarza jak największej liczby informacji. Zwykle w sytuacji, w której pojawi się śluz w moczu w ciąży lub u dziecka, lekarz szczególnie czujnie podchodzi do reszty wyników i zaleca dodatkowe badania. Warto pamiętać, że dużo poważniejsza jest sytuacja, w której występuje krew i śluz w moczu. W takim wypadku to zwykle pacjent zgłasza się do specjalisty i prosi o dodatkowe badania, a lekarz powinien zdecydować o dokładniejszej diagnostyce. Jeżeli śluz w moczu pojawia się u osoby dorosłej, której reszta wyników jest prawidłowa, lekarz może zalecić powtórne badanie.
Zazwyczaj, jeśli śluz w moczu pojawi się jednorazowo, a pacjent nie ma innych objawów, nie jest to sytuacja niebezpieczna, ani związana z infekcją lub zaburzeniem. Jeżeli jednak pacjent skarży się na gorączkę, pieczenie, upławy lub złe samopoczucie, lekarz może zalecić antybiotyk oraz leki przeciwinfekcyjne.
W przypadku kobiet, których dolegliwości mogą być związane z infekcją dróg rodnych lub narządów płciowych, internista zwykle wypisuje skierowanie do ginekologa. Natomiast w przypadku, w którym obfity śluz w moczu pojawia się u mężczyzny, lekarz pierwszego kontaktu może zalecić wizytę u urologa. Interpretując pasma śluzu w moczu, lekarz powinien zwrócić uwagę na całościowy obraz osoby badanej, tzn. jej inne wyniki, płeć, fazę cyklu w przypadku kobiety, inne dolegliwości. W pewnych sytuacjach śluz w moczu to naturalny objaw, natomiast w innych przypadkach pasma śluzu mogą być konsekwencją poważnych chorób. Warto pamiętać, że śluz w moczu jest zwykle tylko objawem towarzyszącym i jeśli nie występują wraz z nim inne zaburzenia lub objawy, to nie powinno być powodów do niepokoju.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
się ten artykuł?