Sofia Jirau, modelka z zespołem Downa, podpisała kontrakt z L’Oreal. „Teraz dziewczyny mogą marzyć bez ograniczeń”
Sofię Jirau, modelkę z zespołem Downa, poznałyśmy za sprawą jej udziału w ostatniej, historycznej kampanii Victoria’s Secret. Teraz przed Jirau kolejne wyzwanie – właśnie rozpoczęła współpracę z marką L’Oreal!
Sofia Jirau podpisała konrakt z L’Oreal
Ostatnio o Sofii Jirau usłyszał cały świat, ponieważ została pierwszą w historii modelką Victoria’s Secret z zespołem Downa. Do tej pory marka promowała sylwetki i typ urody nie wychodzące poza obowiązujący kanon. Jest to więc spory krok naprzód w kierunku normalizacji wszystkiego tego, co inne, na wybiegach i w popkulturze.
Na współpracy z Victoria’s Secret kariera 24-letniej Portorykanki jednak się nie kończy. Modelka właśnie podpisała kolejny duży kontrakt, tym razem z firmą kosmetyczną L’Oreal. Jak informuje portal TMZ.com, ma ona promować produkty z czterech obszarów – makijaż, włosy, perfumy i pielęgnacja skóry. Zakres jej działań będzie szeroki, bo ma zajmować się strategią marki i znajdywaniem najskuteczniejszych sposobów na promowanie produktów.
Jirau podkreśla, że jest bardzo szczęśliwa, że staje się inspiracją dla innych chorych, które zmagają się z podobnymi wyzwaniami. Na pewno to spore wsparcie dla osób z zespołem Downa, które często czują się wykluczone ze względu na swoją chorobę, i dowód na to, że wcale nie musi tak być.
„Jestem szczęśliwa i dumna ze mnie oraz wszystkich dziewczyn na całym świecie, które teraz mogą marzyć bez ograniczeń” – zaznacza modelka.
Zespół Downa
Zespół Downa (inaczej trisomia 21 lub mongolizm) to dziedziczna choroba spowodowana przez mutacje genetyczne, a dokładnie trisomię w 21. parze chromosomów.
Dzieci z zespołem Downa, a później dorośli, cechują się szeregiem bardzo typowych dla choroby objawów. Większość z nich nie jest groźna i dotyczy przede wszystkich drobnych anomalii w wyglądzie zewnętrznym. Nie oznacza to, że u wszystkich z chorobą Downa pojawią się wszystkie symptomy. Do typowych objawów zespołu Downa należą m.in. płaski profil twarzy, widoczne wady w budowie czaszki (potylica jest spłaszczona, może wystąpić też małogłowie) czy oczy o kształcie określanym jako mongoloidalny.
Syndrom Downa leczy się wyłącznie objawowo, działając na objawy współtowarzyszące, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego. Czasami konieczna jest również rehabilitacja poprawiająca ruchliwość w stawach i ogólny komfort życia chorych. Już od pierwszych lat życia wymagają oni stałej opieki rehabilitacyjnej oraz intelektualnej.
Duży wpływ na życie osób z zespołem Downa mają warunki środowiskowe. Im więcej wsparcia ze strony bliskich i przyjaciół, tym lepsze jest funkcjonowanie chorego. Kluczowa jest także komunikacja z otoczeniem, gdyż od tego zależy chociażby przyszły rozwój zawodowy.
Zobacz także
„Przygoda z 'Down the Road’ nauczyła mnie walczyć i dążyć do celu. Jestem dużo pewniejsza siebie, niż byłam przed programem. Staram się i będę starać się o stałą pracę” – mówi Dominika Kasińska
„Chcieliśmy zrobić program rozrywkowy, w którym śmiejemy się razem z bohaterami, a nie z nich”. Twórcy „Down the Road. Zespół w trasie” o wszystkim, co zaskoczyło ich podczas realizacji projektu
„Słyszałam, że jestem nieprofesjonalna, gruba, nie umiem pozować i nigdy nic nie osiągnę” – mówi Magdalena Zalejska, modelka curvy
Polecamy
Co dwa lata muszą potwierdzać niepełnosprawność dzieci z chorobami rzadkimi. „To, czy będzie wydane orzeczenie, czy nie, to rosyjska ruletka” – grzmi Maria Libura
Lekarze zdiagnozowali zespół Downa u 23-latki. „Ludzie mówią, że nie wyglądam, jakbym go miała”
Zidentyfikowano hormon, który może poprawić funkcje poznawcze u osób z zespołem Downa
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
się ten artykuł?