Soki na anemię – przepis na koktajl bogaty w żelazo
Soki na anemię są nie tylko bogactwem witamin i minerałów, ale także mogą świetnie smakować. Botwinka, szpinak, natka pietruszki – trudno znaleźć lepsze połączenie produktów, które skutecznie pomogą zwalczyć anemię wynikająca z niedoboru żelaza. Wypróbuj nasz przepis na sok bogaty w żelazo, dzięki któremu poprawisz wyniki badań krwi!
Czym jest anemia?
Anemia, inaczej niedokrwistość, może dotknąć każdego z nas. Stan ten charakteryzuje się zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek oraz poziomem hemoglobiny we krwi. Istnieje kilka rodzajów anemii – najczęstszym z nich jest niedokrwistość związana z niedoborem żelaza, która najczęściej dotyczy kobiet. Objawy tej przypadłości mogą być różne. Możesz mieć mroczki przed oczami, mdleć, czuć szum w uszach, senność czy stany podgorączkowe. By wykryć anemię, trzeba zbadać poziom hemoglobiny i żelaza we krwi.
Soki na anemię
Jeśli badania potwierdzą anemię wynikającą z niedoboru żelaza, trzeba koniecznie przyjrzeć się swojej diecie i jak najszybciej uzupełnić ją o produkty bogate w ten pierwiastek.
Soki na anemię są świetnym sposobem na dostarczenie dużej ilości żelaza – pijąc zaledwie jedną szklankę koktajlu przygotowanego z podanego niżej przepisu dostarczymy sobie 1/4 dziennego zapotrzebowania na ten mikroelement! Zawarte w warzywach żelazo wchłania się z zasady gorzej niż to z mięsa, ale przygotowując sok na anemię zwiększamy wchłanialność tego pierwiastka dzięki zadbaniu o wysoką zawartość witaminy C, która ułatwia jego przyswajanie.
Soki przy anemii – które warzywa wybrać?
Botwinka zawiera mnóstwo witamin, m.in. witaminę C, żelazo, magnez i wapno. Duża zawartość minerałów sprawia, że wegetarianie coraz chętniej sięgają po to warzywo. Jest lekkostrawna, koi nerwy i odkwasza organizm. Regularne picie soku z botwiny jest zalecane osobom chorym na anemię. Sok z botwiny rozpuszcza kamienie nerkowe oraz posiada właściwości krwiotwórcze. Sok z surowej botwinki zawiera również mnóstwo przeciwutleniaczy.
Szpinak zawiera sporo żelaza, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że nie jest ono tak dobrze przyswajalne przez organizm jak to zawarte w mięsie. Ale szpinak ma także karoten, jod i takie witaminy jak C, E, K, B1, B2, B6. Cenny jest również dla kobiet w ciąży ze względu na zawartość kwasu foliowego. Szpinak także obniża poziom cholesterolu, działa przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo.
Pietruszka to nie tylko ozdoba na talerzu. Soki na anemię z natką pietruszki to przede wszystkim żelazo, tak cenne przy anemii – zawartość żelaza w natce pietruszki to ponad 6 mg w 100 g. Taka ilość natki pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek! Wchłanianie żelaza zwiększa bogactwo witaminy C zawartej w liściach pietruszki. Wapń, magnez i potas poprawiają krążenie krwi. Ale natka pietruszki świetnie wpływa także na wzrok i cerę, ma działanie moczopędne i przyspiesza procesy trawienne, odświeża oddech i działa oczyszczająco.
Wszystkie wymienione warzywa wchodzą w skład naszego soku na anemię. Jeśli chcesz swoją wersję soku jeszcze bardziej wzbogacić o żelazo, spróbuj dodać do niego sok z pokrzywy. W zastępstwie soku wyciskanego z botwinki możesz wykorzystać równie bogaty w żelazo sok z buraka.
Żelazo w dolnej granicy normy? Miksujemy koktajl na anemię i poprawiamy wyniki!
Przepis na koktajl na anemię
Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
Składniki:
- 180 ml soku z botwinki
- garść szpinaku
- pół garści natki pietruszki
Wyciśnij sok z botwinki, razem z łodyżkami i liśćmi. Wlej sok do blendera, dodaj szpinak, pietruszkę i całość zmiksuj na jednolity płyn. Pij od razu.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.masztalerz.tumblr.com
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?