Sophie Wilmes zawiesza swoje obowiązki, żeby opiekować się ciężko chorym mężem. „Decyzja budzi największy szacunek”
Sophie Wilmes, szefowa belgijskiej dyplomacji oraz wicepremier Belgii, do końca lata zawiesza pełnienie swoich obowiązków. Chce wspierać męża, który choruje na nowotwór mózgu. O swojej decyzji napisała na Twitterze. Jej postawę pochwalił premier, który osobiście obejmie kierownictwo nad resortem dyplomacji.
Wicepremier Belgii i szefowa dyplomacji podjęła ważną decyzję
Sophie Wilmes w 2009 roku została żoną Chrisa Stone’a – byłego futbolisty australijskiego, który od 2012 roku pełnił funkcję wiceprezesa belgijskiego oddziału stowarzyszenia Australian Business in Europe (ABIE). Para ma trzy córki. Stone ma także syna z poprzedniego związku.
Szefowa belgijskiej dyplomacji poinformowała, że do końca lata zawiesza pełnienie swoich funkcji. Ten czas chce przeznaczyć na opiekę nad swoim mężem, u którego zdiagnozowano nowotwór mózgu.
W czwartek obowiązki ministra spraw zagranicznych przejął tymczasowo premier kraju Alexander De Croo.
Wilmes poinformowała, że swoją decyzję podjęła po dokładnej konsultacji z premierem. W tej sprawie wydała specjalne oświadczenie, które zamieściła na Twitterze:
Choroba nagle wkroczyła w nasze życie, a szczególnie w życie mojego męża, Christophera, który – jak zdecydowanie zbyt wiele mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci – musi zacząć walkę ze złośliwym nowotworem mózgu – napisała.
Rozwiń
Dalej stwierdziła, że urząd ministra „wymaga dyscypliny, dyspozycyjności i całkowitego zaangażowania”. Tymczasem Sophie Wilmes musi skoncentrować się na opiece nad mężem. Wsparcia w tej trudnej sytuacji potrzebują także dzieci pary.
Szef rządu Alexander De Croo oświadczył, że decyzja Wilmes budzi największy szacunek. Wyjaśnił także, że szefowa dyplomacji nie rezygnuje oficjalnie z urzędu, a jej obowiązki zostaną tymczasowo przekazane innym ministrom na podstawie „dekretu królewskiego”.
Sam De Croo na razie obejmie kierownictwo nad resortem dyplomacji.
W tak trudnej sytuacji to małżonek, matka jest na pierwszym miejscu. Życzę Sophie, Christopherowi i ich dzieciom dużo odwagi i siły – powiedział dla BBC
Guz mózgu (nowotwór mózgu): co to jest?
Guz mózgu może manifestować się na wiele sposobów. Wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania nowotworu oraz od funkcji obszaru, który jest uciskany. Każda część mózgu odpowiedzialna jest bowiem za inne funkcje i czynności organizmu. Objawy guza mózgu mogą przybierać dwie postaci: miejscowe (ogniskowe) lub ogólne. Czasami ujawniają się na wczesnym etapie rozwoju, a czasem dopiero po wielu latach. Rokowanie guza mózgu zależy od wielu czynników, głównie od stopnia złośliwości i lokalizacji.
Objawy guza mózgu
Symptomy rosnącego guza mózgu mogą nie pojawić się na wczesnych etapach. W początkowych stadiach guz jest zazwyczaj niewielki, dlatego może nie ujawniać się nawet latami. Nie jest to jednak reguła, gdyż część guzów wysyła silne oznaki w ciągu kilku tygodni od powstania. Należy pamiętać, że każdy rodzaj nowotworu lokalizujący się w mózgu upośledza struktury, które są przez niego uciskane.
źródło: www.bbc.com
Polecamy
Nie żyje 28-letnia Sara Fodrowska. Tysiące osób kibicowały jej w walce z rakiem jajnika
Księżna Kate odwiedziła szpital, w którym się leczyła i ogłosiła, że jest w remisji. „Na końcu tunelu jest światło”
Tomasz Jakubiak przekazuje nowe wieści o stanie zdrowia. „Cały czas są spadki i wzrosty, różnie organizm reaguje”
Naukowcy przyhamowali rozwój czerniaka. W zespole Polak
się ten artykuł?