Spacer po posiłku? Dobry pomysł. A może lepiej trochę poczekać?
Po posiłku masz ochotę rozprostować kości i przejść się trochę? Każda aktywność fizyczna, nawet taka jak spacer, wpływa pozytywnie na twoje ciało. Jednak słyszymy też często, że bezpośrednio po jedzeniu nie powinno się pływać czy uprawiać sportu. Czy więc spacer też jest zakazany po posiłku i lepiej poczekać?
Zalety spaceru po posiłku
Nie od dzisiaj wiadomo, że sport to zdrowie, ale czy spacer po posiłku to też samo zdrowie? Jest kilka powodów, dla których spacer po posiłku może być dobrym pomysłem.
- Może wspomóc na procesy trawienne. Kiedy wybierasz się na spacer zaraz po zjedzeniu posiłku, możesz stymulować procesy trawienne. Ruchy żołądka oraz jelit mogą wpływać na szybsze trawienie i przesuwanie się treści żołądkowej po układzie trawiennym. Delikatny spacer wpłynie pozytywnie na trawienie, a badania pokazują, że może to pomóc w zapobieganiu takich problemów, jak zaparcia, choroby jelit, a nawet zapobiegać rakowi jelita grubego.
- Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Kiedy decydujesz się na spacer po posiłku, to pomagasz kontrolować poziom cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób, które cierpią na cukrzycę typu 1 i 2, ćwiczenia bowiem zmniejszają ryzyko nagłych wzrostów cukru. Badania pokazują, że osoby, które po posiłku spacerowały przez 10 minut lepiej kontrolują poziom cukru od osób, które chodziły na spacer przez 30 minut dziennie, ale nie bezpośrednio po posiłku.
- Może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Każdy doskonale wie o tym, że ćwiczenia fizyczne są ważnym aspektem odchudzania się, a spacer po posiłku jeszcze bardziej stymuluje chudnięcie. Aby zrzucić zbędne kilogramy potrzebny jest deficyt kaloryczny, a kiedy wybierasz się na spacer po posiłku, to łatwiej ci będzie go osiągnąć.
- Może regulować ciśnienie krwi. W pewnym zakresie ciśnienie krwi może być regulowane poprzez aktywność fizyczną po posiłku. Trzy spacery dziennie po 10 minut każdy według badań obniżają ciśnienie krwi. Warto więc wybrać się na krótki spacer po każdym głównym posiłku.
- Mniejsze ryzyko chorób serca. Regularna aktywność fizyczna obniża poziom złego cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, zawału i udaru. Niewielka dawka ruchu po posiłku to dobry pomysł na to, aby rozpocząć swoją codzienną rutynę i zacząć się częściej ruszać.
Możliwe negatywne konsekwencje spacerowania po posiłku
Spacer po posiłku to jednak nie tylko same zalety, pewne rzeczy przemawiają za tym, żeby lepiej odpuścić sobie spacerowanie bezpośrednio po obiedzie. Spacer może spowodować różne problemy z żołądkiem. Aktywność fizyczna zaraz po posiłku może też negatywnie wpływać na jego pracę. Pojawić mogą się takie problemy, jak kłopoty z trawieniem, złe samopoczucie, nudności, wzdęcia. Dzieje się tak, kiedy świeżo zjedzone jedzenie zaczyna się w żołądku zbyt mocno przemieszczać, co tworzy nieodpowiednie warunki do działania kwasów żołądkowych. Rozwiązaniem problemu może być poczekanie 15 minut po jedzeniu, zanim wybierzemy się na spacer.
Jak spacerować?
Aktualna wiedza i badania pokazują, że najlepszym czasem na spacer jest ten zaraz po posiłku. Możesz poczekać kilka, kilkanaście minut, ale nie zwlekaj zbyt długo. Lekki spacer pomoże w trawieniu i odpowiednim regulowaniu cukru i ciśnienia krwi. Optymalna szybkość wynosi około 5 km/h – nie zmęczysz się, ani nie odczujesz problemów żołądkowych.
Spacer nie powinien być zbyt intensywny, nie wybieraj się na bieganie czy spacer po górach – powolny i relaksujący spacer po parku to o wiele lepszy wybór. Spacer nie może być zbyt długi i męczący, tak naprawdę wystarczy przespacerować się przez około 10 minut. Dzięki temu uzyskasz najlepsze wyniki i spacerowanie będzie efektywne, a jednocześnie nie będziesz obciążać swojego żołądka zbyt intensywnymi treningami.
Źródło: healthline
Zobacz także
Dlaczego jedzenie i seks to doskonałe połączenie? Wyjaśnia trenerka kreatywnego seksu Joanna Keszka [WIDEO]
Jak rozmawiać o cipce? Wyjaśnia Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna
„Biedniejsi są grubsi, jedzą gorzej i więcej się ruszają…” Czy tak jest w rzeczywistości? Joanna Dronka-Skrzypczak napisała, co o tym myśli
Polecamy
Prosty nawyk może wydłużyć nasze życie nawet o 11 lat. Zaskakujące odkrycie naukowców
Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów
7 zaskakujących korzyści, jakie da ci poobiedni spacer. Nie tylko od święta!
Jessica Biel o dziwnym przyzwyczajeniu: „Kocham jeść i pić pod prysznicem”. Ale czy to na pewno zdrowy nawyk?
się ten artykuł?