Spanie na plecach. Jakie są jego ukryte zalety?
Jedną trzecią życia spędzamy, śpiąc. Śpimy na brzuchu, na boku, a czasami nawet zwinięci w pozycji płodowej. Wygodne jest także spanie na plecach. To integralna część cyklu dobowego, to właśnie wtedy organizm ciężko pracuje nad regeneracją. Pozycja snu może wspomóc lub utrudnić ten proces. Jeżeli śpimy w sposób nieodpowiedni, rano budzimy się z objawami, których jeszcze wieczorem nawet nie odczuwaliśmy.
Jakie są korzyści ze spania na plecach?
Dzięki utrzymaniu kręgosłupa w jednej linii unikniesz wielu powszechnych dolegliwości takich jak poranny ból pleców albo sztywnienie po wstaniu z łóżka. Pozycja ta wspiera również odpoczynek, który jest niezmiernie ważny dla twojego zdrowia i samopoczucia.
Gdy już nauczysz się spać na plecach, twoja szyja, głowa i kręgosłup będą pozostawione neutralnej pozycji, co w istotny sposób zmniejszy nacisk na witalne punkty. Ciężar twojego ciała rozłoży się równomiernie, a to przełoży się na mniejsze dolegliwości związane z bólem zaraz po przebudzeniu.
Spanie na plecach pomaga również na ból zatok i gromadzenie się wydzieliny w nosie, która – jak wiadomo – skutecznie utrudnia zdrowe oddychanie. Lekko uniesiona głowa w czasie snu pozwala zatokom w łatwiejszy sposób odprowadzać wydzieliny, usuwając je z nosa i głowy.
Jak widzisz, nieważne, jaką pozycję snu lubisz najbardziej i do jakiej jesteś przyzwyczajona. Zawsze warto nauczyć się, jak spać na plecach. Często w rozmowach powtarza się pytanie, „czy spanie na plecach jest zdrowe”? Jest nie tylko zdrowe, ale pomaga nam walczyć z dolegliwościami, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z pozycją snu.
Spanie na plecach porównuje się często do uprawiania jogi - kręgosłup, ramiona i szyja odpoczywają. Jest to dobre rozwiązanie do osób, które odczuwają ból fizyczny lub sztywność. Zmniejsza się refluks kwasowy i podatność na zmarszczki. Brak styczności twarzy z poduszką może również pomóc zmniejszyć trądzik. Nie jest to jednak odpowiednia pozycja dla osoby, która chrapie. Zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia się dróg oddechowych, co prowadzi do częstszych epizodów bezdechu sennego
Oto ukryte korzyści spania na plecach
Ból głowy jest znany każdej z nas. A skąd bierze się większość tego bólu? Bardzo często jego źródło znajduje kręgosłupie szyjnym. Prawidłowa pozycja, szczególnie w czasie snu, zmniejsza napięcie mięśni i zapewnia ciału odpoczynek w neutralnej pozycji. Spanie na plecach może zatem potencjalnie zmniejszyć częstotliwość oraz natężenie bólu głowy.
I wreszcie, jedną z mniej znanych korzyści ze spania na plecach jest lepszy wygląd skóry. Budzisz się, mając odgniecenia od prześcieradła, poduszki i kołdry na całym ciele. Eksperci ze „Sleep Foundation” udowodnili, iż osoby śpiące na brzuchu oraz na boku mają głębsze i bardziej widoczne zmarszczki na twarzy niż ci, którzy decydują się na spanie na plecach.
Jak nauczyć się spać na plecach? Poprawna technika
Niewielkim nakładem sił możesz polepszyć swój komfort w czasie snu. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które musisz zastosować, aby z pozycji na plecach wyciągnąć wszystkie możliwe zalety. Pamiętaj zatem o tych rzeczach:
- wygodny materac – to taki w którym nie zapadasz się po sam nos i jednocześnie nie leżysz na czymś o twardości kamienia,
- poduszka pod kolanami i pod dolną częścią pleców – w ten sposób zmniejszysz nacisk na kręgosłup i jednocześnie utrzymasz go w prawidłowej pozycji. Brak odpowiedniej poduszki nie jest żadną przeszkodą, zawsze możesz użyć zwiniętego ręcznika,
- delikatne uniesienie górnej części ciała – spanie z uniesioną lekko głową pomaga w zwiększeniu wydolności płuc i poziomu tlenu we krwi.
Zrelaksuj się! Pamiętaj o najważniejsze rzeczy, sen to rzecz wprost święta. Gdy kładziesz się do łóżka, postaraj się zostawić cały świat za drzwiami sypialni. Oddychaj głęboko, dzięki temu zmniejszysz swój niepokój, spowolnisz tętno i dużo łatwiej zapadniesz w sen.
Pozycja płodowa jest optymalną pozycją na drzemkę, ponieważ pozwala kręgosłupowi odpocząć w swoim naturalnym ustawieniu. Również zalecana dla kobiet w ciąży - spanie po lewe stronie ułatwia krążenie i przepływ krwi do łożyska, a także osobom, które chrapią. Zmniejsza refluks kwasowy. Pozycja ta, podobnie jak inne pozycje spania na boku, może przyczyniać się do powstawania zmarszczek i poczucia dyskomfortu w klatce piersiowej.
Spanie na plecach w ciąży
Rosnący brzuch w ciąży może nas doprowadzić do naprawdę porządnej irytacji, przeszkadzając często w zwykłych czynnościach domowych. Nie wspominając już o odpoczynku! Do tego dochodzi także pytanie o najlepszą pozycję snu, gdy spodziewasz się dziecka.
Czy w ciąży można spać na plecach?
Do 20. tygodnia ciąży spanie na plecach nie ma wpływu na rozwój dziecka. Nie oznacza to oczywiście, iż po tej dacie musisz całkowicie zrezygnować z tej pozycji. Warto ją natomiast ograniczyć. Co to oznacza w praktyce? Staraj się nie przespać całej nocy na plecach.
Z medycznego punktu widzenia, około 5. miesiąca ciąży macica powiększa się na tyle, iż leży na części żyły głównej dolnej w momencie, w którym leżysz na plecach. To znaczy, że twoje serce otrzymuje mniej krwi, w wyniku czego serduszko twojego dziecka również nie będzie miało odpowiednich zasobów.
Należy pamiętać natomiast o jednej ważnej sprawie – badania dowodzące szkodliwości spania na plecach w ciąży są jeszcze w powijakach i wszędzie możesz znaleźć sprzeczne informacje. Dlatego najlepiej jest po prostu dmuchać na zimne. Spanie na plecach w ciąży jest dozwolone, ale w ograniczonej ilości.
O ekspercie:
Mirosław Walusiak – fizjoterapeuta, specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia zespołów bólowych kręgosłupa i stawów – ból miejscowy i promieniujący do ramion, rąk, nóg, stóp.
Bibliografia:
- https://health.clevelandclinic.org/exactly-how-bad-is-it-to-sleep-on-your-back-when-youre-pregnant [dostęp 10.09.24].
- https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions [dostęp 10.09.24].
- https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions/sleeping-on-stomach [dostęp 10.09.24].
- https://www.tommys.org/pregnancy-information/im-pregnant/sleep-side/sleep-position-pregnancy-qa [dostęp 10.09.24].
Polecamy
Radosław Meller: „Chiropraktycy bywają kojarzeni ze znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w drewnianych chatkach”
Chrapanie – o czym świadczy? Przyczyny i leczenie głośnej przypadłości
Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską
Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból
się ten artykuł?