Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii
Dzięki szwajcarskim naukowcom sparaliżowany od ponad dekady mężczyzna znów może chodzić. „Po dwóch dniach od zabiegu, po 5-10 minutach prób, mogłem kontrolować biodra” – powiedział Gert-Jan Oskam. Innowacyjna metoda może być przełomową w leczeniu urazów rdzenia kręgowego.
Po 12 latach sparaliżowania zaczął chodzić
Holender Gert-Jan Oskam 12 lat temu został sparaliżowany w wypadku rowerowym podczas wakacji w Chinach. Po powrocie do ojczystego kraju okazało się, że mężczyzna nie ma większych szans na odzyskanie sprawności. Holender przez lata pozostawał sparaliżowany od pasa w dół. Dzięki innowacyjnej metodzie szwajcarskich specjalistów pacjent niedawno odzyskał władzę w nogach.
„Czuję się jak małe dziecko, które od nowa uczy się chodzić” – powiedział Oskam w rozmowie z BBC.
Naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie wszczepili Oskamowi elektrody w obszary mózgu i rdzenia kręgowego, które przesyłają sygnał z mózgu do mięśni nóg, omijając uszkodzony odcinek. Możliwe jest to dzięki dwóm czujnikom przymocowanym do hełmu na głowie pacjenta, które tworzą cyfrowy pomost opracowany przez francuskiego neurobiologa prof. Grégoirego Courtine’a z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL). Dzięki rewolucyjnej metodzie mężczyzna znów stanął na nogi.
„Po dwóch dniach od zabiegu, po 5-10 minutach prób, mogłem kontrolować biodra” – powiedział Gert-Jan Oskam.
Holender mógł przejść co najmniej 100 metrów, a nawet wejść po schodach. Naukowcy pracują teraz nad udostępnieniem technologii innym sparaliżowanym osobom. Jak przyznała jednak Jocelyne Bloch, neurochirurżka przeprowadzająca operację wszczepienia implantów, system potrzebuje jeszcze wielu badań nim wejdzie na rynek
Naukowcy sprawdzają także, czy ich system będzie pomocny dla osób z paraliżem ręki. Eksperci pracują również nad miniaturyzacją urządzenia, które potrzebne jest do uruchomienia interfejsu oraz przetestowanie go na większej liczbie pacjentów. Do tej pory używa go tylko Gert-Jan Oskam.
Uszkodzenie rdzenia kręgowego
Do urazu rdzenia kręgowego dochodzi zazwyczaj na skutek upadków z wysokości oraz wypadków drogowych. Najczęściej zostaje uszkodzony odcinek szyjny kręgosłupa. Patologiczne zmiany w obrębie rdzenia kręgowego powstają także w przebiegu dyskopatii kręgosłupa, osteoporozy i chorób nowotworowych, a w niektórych przypadkach jako powikłanie przeprowadzonej punkcji. Gdy dojdzie do ucisku rdzenia kręgowego, pojawiają się następujące objawy:
- stały, tępy ból w miejscu uszkodzenia rdzenia;
- niedowład lub porażenie kończyn,
- zaburzenia czuciowe: parestezje, utrata czucia;
- zanik mięśni unerwianych przez uszkodzony obszar,
- zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca,
- zaburzenia erekcji.
Ucisk rdzenia kręgowego spowodowany przepukliną krążka międzykręgowego leczy się operacyjnie, jeśli zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz iniekcje środków przeciwbólowych nie przynoszą ulgi.
Przerwanie rdzenia kręgowego prowadzi do paraliżu ciała. Jeśli dojdzie do zerwania rdzenia w części lędźwiowej, nastąpi paraliż kończyn dolnych oraz zostanie utracona możliwość kontroli czynności fizjologicznych. Natomiast przerwanie rdzenia w odcinku szyjnym skutkuje całkowitym paraliżem, brakiem możliwości samodzielnego oddychania, a w niektórych przypadkach śmiercią.
Zobacz także
„Chciałam mieć dziecko, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą” – mówi 33-latka. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę
„Niepełnosprawność jest cechą taką samą jak czyjś wzrost, kolor włosów, skóry. Jeśli nie wiesz, jak o niej mówić, rób to w sposób intuicyjny i naturalny. Po co komplikować?” – mówi Sebastian Luty, niepełnosprawny kierowca wyścigowy
Innowacyjny implant mózgu przywrócił „mowę” sparaliżowanemu mężczyźnie. Zamienia myśli w słowa
Polecamy
Pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze usunęli 71-latkowi guza mózgu przez oczodół
Ból głowy przy kaszlu. Skąd się bierze kaszlowy ból głowy?
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?