Przejdź do treści

Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł

Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Noce robią się coraz chłodniejsze, dlatego niektórzy i niektóre z nas z chęcią przed snem wskakują w skarpetki. Dr Karan Raj, specjalista popularny w mediach społecznościowych, wyjaśnia, czy to służy naszemu zdrowiu.

Spać w skarpetach czy bez?

Jesteś zmarzluchem? Uwielbiasz, gdy jest ci ciepło, również w nocy? A być może jesteś jedną z tych osób, które do snu zakładają skarpetki? Zastanawiałaś się kiedyś, jaki ma to wpływ na twoje zdrowie? Odpowiedzieć na to pytanie postanowił na Tik Toku dr Karan Raj.

„Powinieneś zacząć spać w skarpetkach” – radzi lekarz w jednym z nagranych przez siebie materiałów wideo.

Ekspert podkreśla, że spanie w skarpetkach poprawia krążenie krwi w stopach. Dzięki temu rozszerzają się naczynia krwionośne, a organizm szybciej jest w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła, obniżając temperaturę ciała. Zalet spania w skarpetkach jest jednak więcej. Dr Karan Raj zaznacza również, że niższa temperatura ciała uzyskana dzięki spaniu w skarpetkach ma pozytywny wpływ na jakość snu. Według niego spanie w skarpetkach jest zatem szczególnie korzystne w przypadku osób, które zmagają się z bezsennością albo mają problemy z zasypianiem.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

 

Co o spaniu w skarpetkach mówią badania?

Tezę dr Raja potwierdzają wyniki badań naukowych przeprowadzonych na ten temat. Jedno z nich zostało przeprowadzone przez badaczy w Bazylei w Szwajcarii i dotyczyło związku pomiędzy temperaturą rąk i stóp oraz szybkością zasypiania u ludzi. Wzięła w niej udział grupa zdrowych, młodych mężczyzn. Jak się okazało, każdy z nich zapadał w sen szybciej wtedy, kiedy ich ręce i nogi zostały ogrzane. 

Inne badanie, opublikowane „Journal of Physiological Anthropology”, dotyczyło konkretnie spania w skarpetkach. Naukowcy na jego odstawie wykazali, że u osób, które spały w skarpetkach przez tydzień, opóźnienie zasypiania było średnio o 7,5 minuty krótsze, a całkowity czas snu był dłuższy o 32 minuty. Znaczenie mniejsza była też liczba przebudzeń – aż o 7,5 razy, a wydajność snu była o 7,6 proc. wyższa.

Nie przepadasz za spaniem w skarpetkach? Równie dobrze, żeby poprawić krążenie w organizmie i jakość snu, możesz użyć dodatkowego koca na stopy albo umieścić butelkę ciepłej wody bądź termofor między stopami przed snem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?