Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
Wydawać by się mogło, że sikanie to banalnie prosta czynność, którą mamy doskonale przećwiczoną od najmłodszych lat. Jak się jednak okazuje, nie do końca tak jest. Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, wskazuje błędy, które często popełniamy sikając, i wyjaśnia, dlaczego są tak szkodliwe.
Nie popełniaj tych błędów
Dawid Polak na swoim profilu na Instagramie wziął pod lupę najbardziej popularne błędy przy sikaniu, które możemy popełniać latami i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Na pierwszy ogień biotechnolog wziął parcie podczas oddawania moczu. Dlaczego nie powinniśmy tego robić?
„Ma to ogromny wpływ na dno miednicy, a także na narządy tam leżące: pęcherz, okrężnicę i macicę w przypadku kobiet. To spycha wszystkie narządy w dół! Pomyślcie, w jakim stanie musi być wasze dno miednicy, jeśli przez kilkanaście lat używacie parcia… Potem może pojawić się częstomocz, nietrzymanie moczu i dolegliwości bólowe” – przestrzega Polak.
I dodaje, że kolejnym często popełnianym błędem jest oddawanie moczu „na zapas”. Ekspert wyjaśnia, że chodzenie do toalety kilka razy przed snem czy przed wyjściem z domu (z obawy przed brakiem toalety np. na mieście) to niepotrzebne parcie na pęcherz i angażowanie tzw. „wypieracza” moczu.
„Kobietom odradza się też sikanie 'na Małysza’ (tak wiem, ciężko to sobie wyobrazić w publicznych toaletach)” – pisze biotechnolog.
Pęcherz można trenować
Dawid Polak uspokaja: na szczęście wszystkie zmiany spowodowane złymi nawykami w toalecie są odwracalne. Ale trzeba wiedzieć, jak naprawić sytuację.
„Trzeba nauczyć się na nowo oddawać swoje potrzeby fizjologiczne. Na YouTube jest masa ćwiczeń na mięśnie dna miednicy. Pęcherz można też trenować (np. gdy sikamy zbyt często) i przedłużać o kilka minut skorzystanie z toalety” – wyjaśnia ekspert.
Na takich ćwiczeniach skorzystasz nie tylko ty, ale też twój partner. Ponieważ, wbrew pozorom, dno miednicy jest też bardzo istotne w przypadku mężczyzn.
„Stosowanie odpowiednich ćwiczeń pozwala na dłuższe i bardziej satysfakcjonujące życie seksualne. Oprócz tego zestresowani mężczyźni często skarżą się na dolegliwości bólowe w obrębie krocza (z ang. CPP – chronic pelvic pain). Niestety winne są temu pospinane mięśnie, które nawet mogą utrudniać oddawanie moczu” – pisze Polak.
„Szkoda, że nie uczą tego w szkołach… „ – dodaje.
Dawid Polak – kim jest?
Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki, jak sam o sobie pisze. Pracuje w firmie farmaceutycznej, w której zajmuje się badaniami klinicznymi. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 39 tys. internautek i internautów.
RozwińPolecamy
Skąd bierze się moczówka prosta? Jakie badania wykonać w jej kierunku?
Dializa nerek, czyli metoda leczenia schyłkowej niewydolności nerek
„Każdy z tych problemów sprawia kobietom trudność i żadnego z nich nie powinniśmy lekceważyć jako specjaliści”. O nietrzymaniu moczu i innych problemach z pęcherzem w menopauzie mówi Karolina Siniawska
Naukowcy już wiedzą, dlaczego mocz jest żółty. Ich odkrycie może mieć przełomowe znaczenie dla kolejnych badań
się ten artykuł?