Przejdź do treści

Jak przewozić leki w samolocie? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

na zdjęciu: Przedmioty niezbędne w samolocie - dokumenty, pieniądze, mapa i leki.
Jak przewozić leki w samolocie? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę. Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przewóz leków w samolocie to temat, z którym warto zapoznać się na etapie planowania podróży. Obowiązują różne przepisy, często zależne od wybranego przewoźnika lub kraju, do którego wylatujemy. Ponadto ważne są same warunki przechowywania środków medycznych, które muszą być spełnione, żeby zachowały one swoją skuteczność. Jak przewozić leki w samolocie?

Ogólne zasady przewożenia leków w samolocie 

Planowanie podróży za granicę zacznij od sprawdzenia przepisów obowiązujących w kraju docelowym, a także zasad przewozu leków w samolocie określonych przez linie lotnicze, z których będziesz korzystać. Państwa mogą mieć różne restrykcje dotyczące przewozu poszczególnych substancji, nawet dostępnych bez recepty, dlatego lepiej z wyprzedzeniem zorientować się w przepisach. 

Zwróć uwagę zwłaszcza na leki zawierające substancje podlegające szczególnej kontroli. Mogą one wymagać dodatkowych zaświadczeń, pozwoleń czy specyficznych warunków transportu. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz na stronach placówek dyplomatycznych poszczególnych krajów. Leki, które mogą być objęte dodatkowymi obostrzeniami to m.in.: 

  • środki nasenne, np. benzodiazepiny, 
  • narkotyki, np. morfina, 
  • preparaty stosowane w leczeniu ADHD, np. metylofenidat, 
  • substancje psychoaktywne, np. kodeina, pseudoefedryna, dekstrometorfan, 
  • opioidowe leki przeciwbólowe, np. tramadol. 

Wszystkie przewożone w samolocie leki trzymaj w oryginalnych opakowaniach z wyraźnie widoczną nazwą i dawką. Dzięki temu kontrola podczas odprawy przebiegnie łatwiej i szybciej. W przypadku preparatów na receptę warto mieć przy sobie stosowną dokumentację medyczną, np. kopię recepty czy zaświadczenie lekarskie. 

Generalnie zaleca się przewożenie preparatów w  bagażu podręcznym. Dzięki temu masz je stale pod kontrolą, a w razie potrzeby możesz przyjąć wymaganą dawkę. Jeśli jednak wybierasz się w dłuższą podróż, umieść większy zapas leków w bagażu głównym.

Osoby pragnące przewozić swoje leki samolotem, powinny posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich używania. W świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość przywiezienia do Polski na własny użytek nie więcej niż 5 opakowań produktu leczniczego, pod warunkiem, że nie zawiera w swoim składzie substancji odurzających i psychotropowych. Leku przywiezionego zza granicy na własny użytek nie wolno nikomu odsprzedawać – takie działanie jest karane. W przypadku wnoszenia leków na pokład samolotu, najlepiej posiadać ze sobą zaświadczenie lekarskie, w którym wyraźnie jest napisane, że takie produkty lecznicze musimy posiadać przy sobie.

podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny
5 sprawdzonych sposobów na udany lot samolotem

Przewożenie leków w samolocie – bagaż podręczny 

W bagażu podręcznym możesz przewozić wszystkie leki, niezależnie od formy ich podania. W przypadku płynów nie obowiązuje zasada 100 ml, jednak jeśli objętość danego preparatu przekracza tę wartość, warto mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie, najlepiej w języku angielskim. 

Koniecznie spakuj do bagażu podręcznego zapas leków na co najmniej kilka dni. Weź pod uwagę ewentualne opóźnienia i nieprzewidziane sytuacje, jak np. zgubienie bagażu głównego. Zawsze lepiej spakować nieco więcej leków, dzięki czemu nie będziesz się stresować, że ci ich zabraknie. 

Wszelkie preparaty, które wymagają szczególnych warunków transportu, np. niskiej temperatury, również przewoź w bagażu podręcznym. Spakuj tam też środki do stosowania doraźnego, takie jak inhalacje na astmę czy tabletki obniżające ciśnienie. Leki w samolocie trzymaj w jednym miejscu, np. bocznej kieszeni swojego bagażu podręcznego, żeby w razie potrzeby były łatwo dostępne.

Leki w samolocie w bagażu rejestrowanym 

Jeśli musisz przewieźć większą ilość leków, możesz umieścić je w bagażu rejestrowanym. W takiej sytuacji warto jest mieć przy sobie dokumentację medyczną, potwierdzającą, że są one przeznaczone dla ciebie, a nie na sprzedaż. Transportuj je w oryginalnych opakowaniach i trzymaj w jednym miejscu – to ułatwi ewentualną kontrolę celną. 

Walizki bywają różnie traktowane w samolotach. Leki powinny więc być dokładnie zabezpieczone przed zniszczeniem, zwłaszcza jeśli są w szklanych opakowaniach. Pamiętaj, że bagaż rejestrowany może być wystawiony na działanie wysokich lub niskich temperatur, dlatego leki w miarę możliwości warto przewozić przy sobie. 

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami pasażerowie mogą zabrać leki do samolotu. Powinno się je umieścić w bagażu podręcznym, mieć przy sobie. Można mieć leki bez recepty, jak również te, które są przepisywane przez lekarza. Zaleca się, aby posiadać zaświadczenie lekarskie, uzasadniające posiadanie danych substancji. Jeśli chodzi o ich ilość, powinna być wystarczająca na czas podróży - nie przewozimy zapasów leków. Należy również poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o fakcie posiadania preparatów. Należy być przygotowanym na potwierdzenie oryginalności leków, a więc receptę, paragon, opakowanie. Jeśli substancje są nieoznaczone, a podróżujący nie posiada ani dokumentów, ani opakowania, które mogłoby je weryfikować, leki zostaną zatrzymane przez osobę kontrolującą.

mówi Joanna Rokicka, rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej

Jak bezpiecznie przechować leki w samolocie? 

Wszystkie leki schowaj w jedno miejsce, np. do osobnej, najlepiej przezroczystej kosmetyczki. Postaraj się trzymać swój bagaż w zacienionym, chłodnym miejscu, żeby jego wnętrze się nie nagrzało. Jeśli przewożone w samolocie leki muszą być przechowywane w niskiej temperaturze, skorzystaj z lodówki podróżnej lub opakowania chłodzonego suchym lodem. Jednak wcześniej sprawdź zasady linii lotniczych dotyczące przewozu takiego bagażu, ponieważ może być on ograniczony lub trzeba zgłosić go odpowiednio wcześniej. 

Tak naprawdę przewieziesz większość leków w samolocie bez większych problemów. Specjalne zasady dotyczą jedynie wybranych preparatów, trudność mogą sprawić też warunki transportu określonych środków. Dlatego postaraj się odpowiednio wcześniej poznać aktualne zasady panujące w wybranych liniach lotniczych i dopełnić ewentualnych dodatkowych formalności. 

 

Bibliografia: 

  1. https://health.clevelandclinic.org/traveling-with-medication [dostęp 10.09.2024]. 
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-w-sprawie-przewozu-lekow-przez-granice-rzeczypospolitej-oraz-innych-panstw-dla-indywidualnych-pacjentow [dostęp 10.09.2024]. 
  3. https://www.gov.uk/hand-luggage-restrictions/essential-medicines-and-medical-equipment [dostęp 10.09.2024]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?