Sprawdziłyśmy, ile osób szczepi się dziennie w poszczególnych województwach. W jednym regionie jest ich zaskakująco mało
Na jednym biegunie 1 i 29, na drugim – 1144 i 1160. Rozstrzał między dzienną liczbą zaszczepionych osób w polskich województwach jest ogromna. Które regiony są na prowadzeniu, a które na szarym końcu? Sprawdziłyśmy.
Ile osób szczepi się przeciw COVID-19 w poszczególnych województwach?
Na rządowej stronie można śledzić dzienne dane dotyczące szczepień przeciw COVID-19. Jak wynika z raportu z 25 stycznia, dzienna liczba szczepień wyniosła 4 840.
Najwięcej osób zaszczepiło się w woj. mazowieckim – podano łącznie 1 160 dawek. 1 144 szczepionki wykorzystano z kolei w woj. śląskim. Na przeciwległym biegunie znalazły się woj. dolnośląskie (32 zaszczepione osoby), warmińsko-mazurskie (29) oraz małopolskie. W raporcie podano, że zaszczepiono tam tylko jedną osobę.
Jest to o tyle zaskakujące, że Małopolska jest regionem z jedną z największych liczb przypadków zakażenia COVID-19. Do tej pory odnotowano tam ich 115 913 (dane z 25 stycznia).
Na razie w Polsce zaszczepiono w sumie 707 474 osoby. W magazynie – łącznie z dawkami na II szczepienie i tymi w trakcie realizacji – jest obecnie 43 485 szczepionek.
Coraz więcej Polaków chce się szczepić przeciw COVID-19
Znacząco zwiększa się liczba osób, które chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19 w Polsce. Jak pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (przeprowadzony w dniach 8–9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów), obecnie preparat Pfizera lub Moderny chce przyjąć ponad 60,9 proc. ankietowanych.
To wzrost aż o 14 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim sondażem (przeprowadzonym w dniach 21-22 grudnia, również na grupie 1100 respondentów). Wówczas zaledwie 47 proc. badanych „zdecydowanie” lub „raczej” zamierzało zaszczepić się przeciw koronawirusowi, a 44 proc. deklarowało, że nie zamierza tego robić.
Jak podaje dziennik, nie zmieniła się radykalnie liczba Polaków zdecydowanie sceptycznych wobec szczepienia. W grudniu wynosiła ona 17,1 proc. W styczniu – 16,3 proc. Największe zmiany dokonały się w grupie osób, które w grudniu deklarowały, że „raczej się nie zaszczepią”. O ile przed świętami wśród respondentów było ich 27,1 proc. , o tyle obecnie takie deklaracje składa zaledwie 11,8 proc. ankietowanych.
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?