Środki przeczyszczające? Tylko w ostateczności! Ostrzega Młody Farmaceuta
Kłopoty z wypróżnianiem potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zdarza się więc, że w desperacji sięgamy po środki przeczyszczające. A te nie działają dobroczynnie na organizm, co więcej – szybko można się od nich uzależnić.
Anna Wyrwas, tworząca profil Młody Farmaceuta na Instagramie, poruszyła w swoim wpisie temat kłopotów z wypróżnianiem. Jako że znacząco obniżają one komfort życia, próbujemy sobie z nimi radzić różnymi sposobami. M. in. sięgając po dostępne w aptece środki przeczyszczające. Chętnie korzystają z nich też osoby chcące szybko schudnąć.
Jak pisze Młody Farmaceuta:
Pacjent sięga po saszetkę z senesem, albo po tabletkę z tymże. Lub z bisakodylem. Generalnie coś, co pomoże w danej chwili. Efekt jest zauważalny dość szybko, więc... czemu by nie wspomóc swojego organizmu ponownie?
Jaki jest mechanizm działania środków przeczyszczających?
I tak zaczyna się błędne koło – jelita, bez pomocy przeczyszczaczy odmawiają posłuszeństwa, więc nie można się załatwić. Co więc robi osoba męcząca się z zatwardzeniem? Bierze tego typu środki ponownie, co w niektórych przypadkach kończy się na korzystaniu nie z jednego, a nawet z kilkunastu (!) preparatów przeczyszczających. Także tych – wydawałoby się, że pozornie bezpieczniejszych – na bazie ziół.
Ania Wyrwas ostrzega jednak, że jest zupełnie inaczej. Środki przeczyszczające rozregulowują pracę jelit:
Zioła przeczyszczające mają wpływ na receptory w błonie śluzowej jelit, pobudzają perystaltykę jelit i skracają czas pasażu treści jelitowej. Powodują wzrost przepuszczalności nabłonka jelitowego dla wody oraz zmniejszają wchłanianie wody i elektrolitów.
Jak środki przeczyszczające wpływają na organizm?
Przeczyszczacze, stosowane przez długi czas i w zbyt dużej ilości, mogą spowodować hipokaliemię (niedobór potasu), uszkodzenie nerek, uszkodzenie jelita, a także atonię jelit, czyli upośledzenie ich funkcji.
Środki przeczyszczające negatywnie działają też na śluzówkę okrężnicy, powodując jej pigmentację. Mogą również powodować przekrwienie narządów miednicy mniejszej i zdecydowanie nie zaleca się ich stosowania kobietom w ciąży.
RozwińDlatego, jak zaznacza Młody Farmaceuta, jeśli korzystać ze środków przeczyszczających, to jedynie doraźnie i w ostateczności.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
się ten artykuł?