„Stałam w lustrze i płakałam, potrafiłam płakać bardzo długo”. Joanna Kołaczkowska pierwszy raz o depresji
W Polsce na depresję choruje 1,5 mln osób. Ta śmiertelna choroba nie patrzy na wiek, status finansowy czy społeczny. Coraz więcej znanych osób dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z depresją. Jedną z nich jest Joanna Kołaczkowska. Aktorka kabaretowa po raz pierwszy otworzyła się na temat tej choroby.
„Miałam problem z tym, żeby zejść i sobie zrobić śniadanie”
Joanna Kołaczkowska to polska aktorka kabaretowa i teatralna, autorka tekstów i prezenterka radiowa. Miłośnicy kabaretów kojarzą ją z Drugiego Garnituru, Potem i kabaretu Hrabi, w którym występuje od 21 lat. Kołaczkowska doceniana jest nie tylko za nieszablonowe poczucie humoru, ale także za umiejętności wokalne, które uświetniają jej skecze. Jej piosenka satyryczna „Song porzuconej” doczekała się trzech milionów odtworzeń na YouTube.
Joanna Kołaczkowska była gościnią najnowszego odcinka videocastu Alicji Resich „Zbliżenia”. Dziennikarka zaprasza różne osoby z show-biznesu oraz ze świata kultury, które opowiadają o swoich przeżyciach i doświadczeniach. Aktorka otworzyła się w rozmowie z Resich na temat epizodów depresji, które towarzyszą jej od lat. Ostatni z nich zakończył się całkiem niedawno. Kołaczkowska skorzystała z pomocy specjalisty oraz farmakoterapii. Dodatkiem była medytacja. Kołaczkowska w rozmowie z Resich przywołała najgorszy epizod depresyjny w jej życiu z 2010 roku.
„Miałam problem z tym, żeby zejść i sobie zrobić śniadanie. Gdy się budziłam, to miałam taką świadomość „ojej, zaczyna się”. Wychodziłam do toalety, stałam w lustrze i płakałam, potrafiłam płakać bardzo długo, bo nie wyobrażałam sobie, że mam zejść na dół i zrobić sobie śniadanie”- wróciła do bolesnych wspomnień.
Aktorka podzieliła się także tym, że od lat w jej życiu pojawiają się lęki. Kiedy zmarł jej ojciec, miała zaledwie 5 lat. W rozmowie z dziennikarką wyznała, że to brak poczucia bezpieczeństwa jest odpowiedzialny za jej stany.
Depresja: co to za choroba?
Depresja jest zaburzeniem psychicznym, któremu towarzyszy stały spadek nastroju. Ta choroba może mieć charakter przewlekły lub nawracający.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje depresji, które różnią się przyczynami powstawania.
- Depresja endogenna – jest efektem zaburzenia biochemii mózgu, układu nerwowego lub hormonalnego. Do jej powstawania nie przyczyniają się trudne przeżycia. Często jest ona maskowana przez dolegliwości, które nie kojarzą się bezpośrednio z depresją, a więc np. arytmią serca, bólami głowy, bólami stawów. U pacjentów z depresją endogenną odnotowuje się również zaburzony rytm dobowy.
- Depresja egzogenna – jej przyczyną mogą być traumatyczne przeżycia, np. śmierć kogoś bliskiego utrata pracy, utrata zdrowia, rozwód, problemy finansowe czy też duży stres. Choroba może prowadzić m.in. do: izolacji, zamykania się w sobie, nałogów oraz myśli samobójczych.
Można wyróżnić również m.in. depresję poporodową, dwubiegunową, maskowaną.
Fizyczne objawy depresji to:
- drżenie kończyn,
- zawroty i bóle głowy,
- dolegliwości żołądkowe,
- ucisk i ból w klatce piersiowej,
- przyspieszona akcja serca,
- wysokie ciśnienie tętnicze,
- nadmierna potliwość,
- spadek popędu seksualnego,
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet
Psychiczne objawy depresji:
- nieuzasadniony lęk (typowy objaw depresji lękowej),
- złość i gniew na otoczenie i własną osobę,
- agresja,
- zmiany nastroju,
- niska samoocena,
- niechęć do życia,
- myśli samobójcze,
- bezsenność,
- rezygnacja z kontaktów z ludźmi i wychodzenia z domu,
- zaniedbywanie higieny osobistej
W leczeniu depresji wykorzystuje się farmakoterapię lub psychoterapię, a często obie formy naraz.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, jak najszybciej udaj się do lekarza. Czekają na Ciebie:
- Centra Zdrowia Psychicznego,
- Ośrodki Interwencji Kryzysowej,
- Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),
- Poradnie Zdrowia Psychicznego
- Szpitale psychiatryczne
Policja przypomina wszystkim, że w sytuacji zagrożenia życia można dzwonić pod numery alarmowe 997 lub 112.
Tu też możesz zadzwonić i uzyskać pomoc:
- Telefon Zaufania Fundacji „Twarze Depresji” 22 290 44 42
- Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222
- Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01
- „Antydepresyjny Telefon Zaufania” prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem (22) 484 88 01
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00
- Telefon zaufania dla dzieci 116 111
- Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100
Zobacz także
„Bez światła nasz mózg przestaje normalnie funkcjonować”. O tym, jak odróżnić chandrę od depresji sezonowej, mówi psychiatrka Anna Antosik-Wójcińska
„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem
„Depresja ma wiele twarzy. Mnie ona zabrała radość z początków macierzyństwa i radość z czegokolwiek” – pisze psychodietetyczka Dominika Musiałowska
Polecamy
Liczba przypadków depresji okołoporodowej podwoiła się w ciągu dekady. Badacze odkryli przyczyny
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„Co tam gwiazdeczko, nauczyłaś się?”. Julia Wieniawa gorzko o czasach szkolnych
Tabliczki, które mogą ocalić życie. „Czasem wystarczy jedno słowo, gest lub tabliczka, aby pomóc komuś znaleźć siłę do walki”
się ten artykuł?