Stan przedcukrzycowy to problem ok. 5 mln osób. Większość będzie miała kiedyś cukrzycę!
„Stan przedcukrzycowy zwykle nie daje żadnych objawów klinicznych. Często rozpoznawany jest po kilku latach trwania” wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka. Jakie są stany przedcukrzycowe i kto może zachorować?
Czujesz się senna w ciągu dnia i wciąż zmęczona? Dodatkowo masz problemy ze wzrokiem, ciągłe uczucie pragnienia oraz zwiększony apetyt? Być może masz stan przedcukrzycowy. A dane są alarmujące! „W Polsce jest ok. 5 mln osób ze stanem przedcukrzycowym (prediabetes)” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie diabetolożka Barbara Soróbka.
W badaniach wykazano, że co roku ok. 10 proc. tych osób rozwinie cukrzycę, a po 10 latach prawie wszystkim będzie zdiagnozowana cukrzyca – dodaje.
Stany przedcukrzycowe
Stan przedcukrzycowy to stan pośredni między prawidłową tolerancją glukozy a rozwijającą się cukrzycą w organizmie. Ekspertka tłumaczy, że można go zdiagnozować w dwóch przypadkach:
- nieprawidłowa glikemia na czczo (cukier na czczo 100-125 mg/dl),
- upośledzona tolerancja glukozy (w drugiej godzinie doustnego testu obciążenia glukozą-cukier 140-199 mg/dl) – wymienia.
Soróbka wyjaśnia, że stwierdzenie jednego lub obu zaburzeń znacznie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Ostrzega także, że rośnie również zagrożenie uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co często prowadzi do zawału serca lub udaru.
Przyczyny stanu przedcukrzycowego
„Stan przedcukrzycowy zwykle nie daje żadnych objawów klinicznych. Często rozpoznawany jest po kilku latach trwania” – tłumaczy w swoim wpisie diabetolożka. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na czynniki, które mają wpływ na rozwój stanu przedcukrzycowego.
Czynniki ryzyka rozwoju prediabetes:
- cukrzyca w rodzinie,
- nadwaga i otyłość,
- mała aktywność fizyczna,
- nadciśnienie tętnicze,
- zespół policystycznych jajników,
- przebyta cukrzyca ciążowa,
- urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg
– wymienia ekspertka.
Masz stan przedcukrzycowy? Nie daj się!
Stan przedcukrzycowy jest sygnałem ostrzegawczym, który wysyła nam organizm. W ten sposób informuje nas, że nie radzi sobie z prawidłowym metabolizmem węglowodanów. Dzięki tym sygnałom można jednak odpowiednio wcześnie zareagować. Ważne więc, by jak najszybciej zmienić styl życia i wesprzeć organizm. Co należy zrobić?
- zgodnie z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym raz w roku wykonujemy krzywą cukrową celem czynnego poszukiwania cukrzycy (osoby leczone metforminą powinny odstawić lek na tydzień przed badaniem),
- zdiagnozowanie prediabetes jest wskazaniem do zmiany stylu życia:
- zwiększenia aktywności fizycznej,
- modyfikacji diety,
- zwykle redukcji masy ciała,
- u części pacjentów konieczna jest farmakoterapia.
Warto więc pamiętać, że obserwacja własnego ciała i samopoczucia jest pierwszym krokiem do podjęcia konkretnego działania. Jak podsumowuje diabetolożka, w badaniu DPP wykazano że aktywność fizyczna i redukcja masy ciała powyżej 5 proc. zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy o prawie 60 proc., podczas gdy metformina obniża to ryzyko o 38 proc.
Barbara Soróbka – kim jest?
Barbara Soróbka to diabetolożka i certyfikowana lekarka Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Zajmuję się nowoczesnym leczeniem wszystkich typów cukrzycy, otyłości, stanów przedcukrzycowych i insulinooporności. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą. Ukończyła Szkołę Pompową Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Specjalistka jest też aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie @lekarz.diabetolog, na którym w przystępny sposób dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 2 tys. osób.
RozwińPolecamy
Cukrzyca, a choroby serca. Jakie badania warto wykonywać regularnie?
Farmaceutka zdradza, jaka suplementacja jest ważna dla cukrzyków i insulinoopornych
Jakie badania na cukrzycę wykonać? Diagnostyka cukrzycy typu 1. i 2.
Skąd bierze się cukrzyca typu 1.? Przyczyny u dzieci i dorosłych
się ten artykuł?