Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w najbliższym czasie zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Nie wszystkie ograniczenia jednak zostaną zniesione. Obowiązek noszenia maseczek ochronnych pozostanie w niektórych miejscach.
Kiedy koniec stanu zagrożenia epidemicznego?
Stan zagrożenia epidemicznego z powodu pandemii COVID-19 został wprowadzony w Polsce w maju 2022 r. do odwołania. O jego bliskim zakończeniu poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w środę, 19 kwietnia. Jak zaznaczył, sytuacja w naszym kraju „ulega systematycznej poprawie”.
„Również na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tutaj taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku, więc pod tym kątem w tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia” – wyjaśnił.
Jedno ze wspomnianych rozporządzeń ma dotyczyć właśnie zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
„I ono właśnie wskaże konkretną datę zniesienia stanu, którą w tej chwili przewidujemy na 30 czerwca. A drugie rozporządzenie, które dotyczy restrykcji w tym czasie, będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili” – tłumaczył.
Jakie obostrzenia pozostaną?
Szef resortu zdrowia przyznał, że w planach jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w aptekach. Zasłanianie ust i nosa wymagane wciąż będzie jednak w innych podmiotach leczniczych.
Niedzielski podkreślił, że w naszym kraju poprawiła się nie tylko sytuacja związana z liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Spada również liczba zachorowań na grypę, które w ostatnim czasie przeważały i decydowały o podtrzymaniu stanu zagrożenia epidemicznego.
„W ciągu ostatniego tygodnia widzimy, że dzienna liczba zakażeń grypowych spadała z poziomu ponad 20 tys. dziennie do około 15 tys., więc widać, że ta poprawa ma też swój dynamiczny charakter” – mówił.
Zgodnie z danymi resortu zdrowia, w ubiegłym tygodniu w naszym kraju potwierdzono 4748 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 1050 ponownych. Z powodu choroby zmarły 64 osoby.
Stan zagrożenia epidemicznego – kto go ogłasza i odwołuje?
Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze województwa lub jego części ogłasza i odwołuje wojewoda, w drodze rozporządzenia, na wniosek państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jeżeli zagrożenie epidemiczne występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, ogłasza je i odwołuje, również w drodze rozporządzenia, minister zdrowia w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?