Stłuczony palec – przyczyny, pierwsza pomoc, jak rozpoznać wybity palec
Stłuczony palec powoduje ból, obrzęk i nadwrażliwość na dotyk, może także występować zasinienie lub czarny paznokieć. Stłuczenie należy odróżnić od innego urazu, jakim jest wybity palec – wówczas nie ma możliwości poruszenia palcem. Pierwsza pomoc w stłuczeniu palca to przede wszystkim wykonanie zimnego okładu. Zazwyczaj nie jest konieczna interwencja lekarska. Natomiast wybity palec musi być nastawiony i unieruchomiony.
Zbity palec – kiedy dochodzi do urazu?
Do stłuczenia palca może dojść podczas codziennych czynności – zabawy, pracy, sprzątania. Wystarczy, że uderzymy palcem o mebel, przytrzaśniemy go drzwiami, czy też upuścimy na palec coś ciężkiego. Stłuczenie jest typem urazu, w przebiegu którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Występują natomiast wewnętrzne obrażenia struktur miękkich budujących palec.
Jak wygląda stłuczony palec?
Gdy dojdzie do stłuczenia palca, przede wszystkim pojawia się ból w miejscu urazu. Ile boli stłuczenie? Ból może utrzymywać się przez kilkanaście dni, przy czym natężenie bólu maleje wraz z upływem czasu. Osoba poszkodowana może zauważyć u siebie opuchliznę po stłuczeniu. Jak długo utrzymuje się spuchnięty palec? Zazwyczaj obrzęk zanika w ciągu kilku dni. Jeśli uraz obejmował okolice paznokcia, może pojawić się siniak pod paznokciem lub czarny paznokieć. Taki typ urazu towarzyszy najczęściej wówczas, gdy przytrzaśnięty palec poddawany jest działaniu dużej siły nacisku. Niekiedy uraz paznokcia jest tak silny, że dochodzi do jego odejścia od łożyska paznokciowego. Jak schodzi paznokieć? Początkowo może pojawić się zasinienie paznokcia, jednak nic nie dzieje się z płytką paznokciową. Z czasem płytka zaczyna oddzielać się od łożyska, czemu może towarzyszyć zabarwienie płytki na biało, żółto lub brązowo. Ostatecznie – płytka paznokcia całkowicie oddziela się od łożyska i odpada.
Jak sprawdzić, czy palec jest wybity?
Niekiedy uraz palca prowadzi do jego wybicia, czyli zwichnięcia paliczków. W momencie, gdy zakleszczony palec zostanie silnie szarpnięty lub dojdzie do gwałtownego zderzenia palca z powierzchnią czy przedmiotem, dochodzi do naciągnięcia stawu. Wybity kciuk, czy inny palec pozostaje nieruchomy – próba zgięcia palca wywołuje bardzo silny ból. Jak wygląda wybity palec? Palec przyjmuje nienaturalne ustawienie, może być zdeformowany. Wybiciu palca towarzyszy bardzo silny ból, znaczne ograniczenie ruchomości stawów. Może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk palca, a jeśli uszkodzony zostanie nerw zaopatrujący palec – wystąpić może drętwienie i mrowienie palca.
Domowe sposoby na stłuczenia
W przypadku stłuczenia palca nie jest konieczna interwencja lekarza. Pierwsza pomoc sprowadza się do wykonania zimnego okładu. Mogą to być kostki lodu zawinięte w tkaninę lub okłady ze szmatki zmoczonej w wodzie lub wodzie z dodatkiem octu. W kolejnych kilku dniach można stosować domowe sposoby na stłuczenia.
Najbardziej polecane sposoby na opuchliznę po urazie palca to:
- okłady z wody z octem,
- okłady z tłuczonych liści kapusty,
- okłady z łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w połowie szklanki wody,
- maści z wyciągiem z kasztanowca lub arniki,
- kompresy ze zgniecionych ząbków czosnku, wymieszanych z oliwą.
Wybity palec – co robić?
Jeśli po urazie palec jest obrzęknięty, o ograniczonej ruchomości i widoczne są deformacje w obrębie stawu paliczkowego – wówczas konieczna jest interwencja lekarska. Konieczne jest przede wszystkim unieruchomienie palca, a następnie jego nastawienie. Co zrobić z wybitym palcem bezpośrednio po urazie? Wskazane jest jego unieruchomienie, do czego można wykorzystać płaski patyk czy długopis. Następnie należy udać się do lekarza. Jak nastawić wybity palec? Może to zrobić wyłącznie specjalista – nigdy nie należy robić tego samodzielnie. Nastawienie stawu polega na wykonaniu zdjęcia RTG, zastosowaniu znieczulenia miejscowego i przywróceniu prawidłowego położenia paliczka w stawie. Potem palec pozostaje unieruchomiony przez 2 – 3 tygodnie.
Bibliografia:
Mikołajczyk A., Pierwsza pomoc. Ilustrowany poradnik; Publicat, 2019
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Czy możliwe jest złamanie prącia? Kiedy może dojść do urazu penisa?
HELLO PONIEDZIAŁEK: Triumfują w klinice Budzik. 17-letnia Daria wybudziła się ze śpiączki po siedmiu miesiącach
Gordon Ramsay uległ wypadkowi podczas jazdy rowerem. „Kask uratował mi życie”- wyznał
się ten artykuł?