Filtr przeciwsłoneczny nie tylko na plaży. Stosuj go także w mieście
„Czy codziennie przez cały rok zabezpieczacie się filtrami przeciwsłonecznymi?” – pyta swoich obserwatorów na Instagramie dr n. med. Małgorzata Huczek. Dermatolożka w swoim wpisie podkreśla, że promieniowanie UVA obecne jest cały rok, o czym często zapominamy.
Filtr przeciwsłoneczny ważny przez cały rok
Wiele osób zakłada, że raka skóry można nabawić się tylko kiedy leżymy plackiem i smażymy się przez cały dzień. Oczywiście najbardziej niebezpieczne są nagłe, krótkotrwałe, intensywne ekspozycje na promieniowanie UV, kiedy chcemy nadrobić zaległości z całego tygodnia i intensywnie się opalić w trakcie weekendowego wypadu nad jezioro czy morze. Ale tak naprawdę na promieniowanie słoneczne jesteśmy narażone przez cały rok, nawet w pochmurne dni, dlatego powinnyśmy na co dzień pamiętać o odpowiedniej profilaktyce.
Nowotwory skóry częściej po lewej stronie ciała
Co możemy zrobić, żeby zapewnić swojej skórze właściwą ochronę? Przede wszystkim powinnyśmy stosować filtry przeciwsłoneczne, ale nie tylko na plaży czy nad jeziorem, tylko za każdym razem, kiedy nasza skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Dr n. med Małgorzata Huczek w swoim poście na Instagramie zwróciła uwagę na bardzo ważną zależność w diagnostyce nowotworów skóry. Podkreśliła, że ten rodzaj nowotworów częściej rozpoznawany jest po lewej stronie ciała. „Przebarwienia skóry, zależne od UVA, również częściej intensywniejsze są właśnie po lewej stronie” – dodała. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie sugeruje zdjęcie, które dermatolożka zamieściła wraz z postem.
RozwińPromieniowanie UVA przenika przez szyby
Ekspertka opublikowała swoje selfie z wnętrza auta. Widzimy na nim, że lewa dłoń dermatolożki narażona jest na działanie promieni słonecznych. Wiele osób pewnie w tym momencie pomyśli sobie, że przecież ręka jest w środku pojazdu, a promienie nie przenikają przez szybę. Otóż prawda jest zgoła inna.
„UVA jest obecne cały rok, nawet jak nie ma słońca i przenika przez szyby” – wyjaśniła dr n. med. Małgorzata Huczek.
A to oznacza, że nawet przed jazdą autem do pracy czy na zakupy powinnyśmy albo osłaniać części ciała ubraniami, albo stosować filtry przeciwsłoneczne. „Chyba nadchodzą czasy, w których nie tylko filtry w kremach będą 'must have’ każdego modnego człowieka, ale nadchodzi era odzieży ochronnej. Obecnie uważa się, że to właśnie działanie prewencyjne filtrów powyżej 30+ przekłada się najistotniej na działanie przeciwstarzeniowe i oczywiście zmniejsza ryzyko rozwoju raka skóry” – podkreśla dermatolożka.
Filtr przeciwsłoneczny to niejedyna ochrona
Jedna z internautek zapytała ekspertkę, czy to znaczy, że prewencyjnie zamiast balsamu do ciała lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie balsamu do opalania przez cały rok. Na co dermatolog odpowiedziała: „Tak, aplikowany rano”.
Ekspertka zachęciła również swoje obserwatorki do tego, by nie narażały się na działanie promieni słonecznych. Niech moda na opalanie wreszcie odejdzie do lamusa. „Bądźmy więc modne i alabastrowo białe, jak prawdziwe świadome siebie kobiety” – zaapelowała.
Zobacz także
Czy opalanie w ciąży może zaszkodzić dziecku? Poznaj fakty i popularne mity dotyczące odsłaniania brzucha na plaży
„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook
Alergia na słońce – jak się objawia, jak sobie z nią radzić
Polecamy
„Dlaczego opalanie naszych ukrytych części ciała uważane jest za szalone?” Lekarz komentuje trend „opalania yoni”
Co to jest kauteryzacja i kiedy się ją wykonuje?
Prosaki, czyli małe zmiany, które powodują defekt kosmetyczny
Czym zajmuje się dermatolog wenerolog? Kiedy warto się do niego udać?
się ten artykuł?